Lepiej zapobiegać niż leczyć! Zgłoś się do seksuologa

Fot. pixabay.com

Polacy coraz więcej myślą o swoim zdrowiu fizycznym, psychicznym, ale także seksualnym. Coraz bardziej o nie dbają, co obrazuje regularnie zwiększająca się liczba wizyt u psychologów i seksuologów w ciągu ostatnich lat.

Ludzie przestają się wstydzić. Poziom świadomości seksualnej społeczeństwa, jego potrzeb i oczekiwań zwiększa się. Ponadto chcemy przełamywać wkradającą się do sypialni rutynę oraz coraz częściej zgłaszamy się po pomoc specjalisty, gdy czujemy, że potrzebujemy wsparcia i pomocy.

Kim jest seksuolog i jak leczy?

Seksuologiem może być psycholog, jak i lekarz. Różnica pomiędzy specjalistami polega na tym, że lekarz może wystawić receptę i przeprowadzić badanie fizykalne. Obaj specjaliści koncentrują się na szybkim rozwiązaniu danej trudności seksualnej. Zarówno lekarz, jak i psycholog, podczas pierwszej wizyty powinni przeprowadzić szczegółowy wywiad seksuologiczny, który obejmuje wiele pytań dotyczących przeszłych doświadczeń pacjenta, jak i aktualnych trudności.

Pacjent zazwyczaj już na pierwszej wizycie dostaje zalecenia i ćwiczenia do wykonania w domu, aby „od już” przeciwdziałać problemowi. Ważne jest, abyśmy podczas spotkania z seksuologiem zadbali o szczerość, bo dzięki niej umożliwimy specjaliście postawienie odpowiedniej diagnozy, która jest niezbędna do szybkiego zredukowania danego problemu. Pamiętajmy także o tym, iż podczas terapii mamy prawo do odmowy badania fizykalnego bądź odpowiedzi na którekolwiek z pytań.

Z czym do seksuologa?

Najczęstszymi trudnościami mężczyzn zgłaszających się do seksuologów są problemy z erekcją. Przyczyn może być bardzo dużo: wiek, silny stres, styl życia, choroby układu krążenia, neurologiczne, cukrzyca, przyjmowane leki, alkoholizm… Kolejnym problemem często zgłaszanym przez panów jest przedwczesny wytrysk – występuje on u młodych, jak i starszych mężczyzn. Kobiety zaś trafiają do specjalistów najczęściej z obniżonym popędem seksualnym, bądź całkowitym brakiem ochoty na seks.

To tylko część trudności z jakimi zgłaszają się kobiety i mężczyźni. Warto pamiętać, że im prędzej zgłosimy się z daną trudnością seksualną, tym szybciej ją zredukujemy. Nie czekajmy – przecież LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ! Wszystkie powyższe problemy można rozwiązać za pomocą leków – doraźnie, ale także za pomocą psychoterapii seksuologicznej, co jest działaniem zdecydowanie trwalszym, działającym na przyczynę, a nie tylko na objaw. Potwierdzają to badania, z których wynika, że większość trudności seksualnych ma swoje źródło w psychice.

Na terapię razem, czy osobno?

W pracy seksuologicznej funkcjonuje przekonanie, potwierdzane przez doświadczenie, że jeśli w związku jedna osoba cierpi na jakieś blokady lub zaburzenia seksualne, to cierpi na tym cały zawiązek. Zatem, jeżeli relacja jest oparta na otwartości, szczerości, wzajemnym zaufaniu, wtedy najlepiej, gdy pracuje się z parą. Nie każdy związek (najczęściej młody stażem) jest jednak gotowy na taką otwartość i jeżeli czujemy, że mogłoby to negatywnie wpłynąć, wywołać bądź pogłębić kryzys – wtedy lepiej przyjść na terapię samemu. Problemy natury seksualnej dotyczą także singli, którzy są aktywni seksualnie, jednak nie tworzą stałego związku – wtedy również nie ma żadnych przeciwwskazań do terapii indywidualnej.

Jak wygląda terapia?

To oczywiście zależy od natury problemu, dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza, ponieważ często mówi się o tym, że zaburzenia seksualne są objawem, a przyczyny mogą być bardzo złożone. Podczas terapii często pracuje się nad poprawą relacji, samooceny, lepszym radzeniem sobie ze stresem, zwiększeniem wglądu w siebie oraz zmianąmgr Barbara Wesołowska -Budka destrukcyjnych przekonań dotyczących swojej seksualności, np.: „mężczyzna zawsze może” a „kobieta zawsze musi”. W terapii wykorzystywane są także techniki treningowe, które trenuje się z partnerem/partnerką w zaciszu swojej alkowy.

mgr Barbara Wesołowska -Budka – psycholog, psychoterapeuta, seksuolog
Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO
tel. 505-68-54-54
www.educatio.pl

 

educatio-baner

/art. sponsorowany/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Lepiej zapobiegać niż leczyć! Zgłoś się do seksuologa"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *