Reklama

LegionowskiWiadomościZdrowie

Lek ratujący życie w przyszłym tygodniu znów dostępny dla pacjentów z Wieliszewa

Reklama

Około 120 ciężko chorych na nowotwory pacjentów Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Wieliszewie może odetchnąć z ulgą. Specjalistyczne leki zawierające oxaliplatynę od przyszłego tygodnia ponownie będą dostępne na rynku. Jak informuje naszą redakcję Ministerstwo Zdrowia, ma w tym pomóc interwencyjny zakup medykamentu za granicą.

Reklama

W środę (14.09) opublikowaliśmy na łamach Portalu Legio24.pl informację o braku dostępności na rynku leków zawierających oxaliplatynę, która jest stosowana w przypadku zdiagnozowania u pacjentów raka jelita grubego oraz żołądka. W Mazowieckim Szpitalu Onkologicznym w Wieliszewie z terapii tymi lekami korzysta około 120 osób. W związku z tym, że w szpitalnych magazynach medykamentów zaczęło brakować, chorych czekała przerwa w leczeniu. Chcąc pomóc osobom, dla których leczenie odpowiednimi środkami może być szansą na przeżycie, skontaktowaliśmy się z Ministerstwem Zdrowia i poprosiliśmy o wyjaśnienia. Odpowiedź otrzymaliśmy w środę, późnym popołudniem.

Jak informuje naszą redakcję Ministerstwo Zdrowia na początku przyszłego tygodnia rozpocznie się interwencyjny zakup oxaliplatyny za granicą. Zgodę na to wydał już minister zdrowia. – Aby zapewnić pacjentom dostęp do tych leków, minister zdrowia wydał zgody na sprowadzenie z zagranicy produktów leczniczych zawierających oxaliplatynę. Uruchomienie sprzedaży tych produktów jest planowane na początek przyszłego tygodnia (19-20 września). Jeśli sytuacja będzie tego wymagała, będą wydawane dalsze zgody na import interwencyjny. Ministerstwo jest w kontakcie zarówno z podmiotami odpowiedzialnymi za leki dopuszczone do obrotu w Polsce, jak i hurtowniami farmaceutycznymi zainteresowanymi zapewnieniem czasowego dostępu do oxaliplatyny w ramach tzw. importu interwencyjnego. Prowadzimy także rozmowy z NFZ w sprawie możliwości zapewnienia finansowania terapii z użyciem produktów leczniczych sprowadzanych w ramach importu interwencyjnego – pisze do naszej redakcji Milena Kruszewska, rzecznik prasowa Ministerstwa Zdrowia.

Dostępność leku od początku przyszłego tygodnia potwierdziła także prowadząca Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie, Krajowa Fundacja Medyczna.

Przeczytaj naszą środową wiadomość na ten temat:

/red/

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close