ReklamaLegionowskiTelekomunikacja dla CiebieWiadomości

Legionowski: Zapytaliśmy Orange o inwestycje. Gdzie w 2020 roku pojawi się internet światłowodowy?

Reklama

W bieżącym roku kolejne gospodarstwa domowe i firmy z terenu powiatu legionowskiego zostaną podłączone do sieci światłowodowej, zapewniającej dostęp do szybkiego internetu. Inwestycyjne plany firmy Orange Polska obejmują nie tylko gęsto zaludnione tereny miast czy osiedli, ale także mniejsze miejscowości. Kto może liczyć na dostęp do światłowodowego internetu w tym roku? O to zapytaliśmy przedstawicieli Orange.

Reklama

Z informacji nadesłanej do Legio24.pl przez Biuro Prasowe operatora wynika, że już w II kwartale tego roku do sieci światłowodowej będzie mogło się podłączyć 285 nowych gospodarstw domowych:

  • w Chotomowie – 96 lokali
  • w Białobrzegach – 20 lokali
  • w Serocku – 121 lokali
  • w Izbicy – 48 lokali

To jednak nie koniec. Jak informuje Orange Polska, w 2020 roku, na terenie powiatu legionowskiego inwestycje w rozbudowę sieci światłowodowego dostępu do Internetu będą wykonywane również w następujących miejscowościach: Boża Wola, Jabłonna, Legionowo, Borowa Góra, Jadwisin, Skubianka, Stasi Las, Wierzbica, Wieliszew, Janówek Pierwszy i Olszewnica Stara.

Część inwestycji będzie realizowana w ramach POPC (Program Operacyjny Polska Cyfrowa) i tym samym finansowana ze środków Unii Europejskiej, a część ze środków własnych Orange Polska.

Co daje Internet światłowodowy?

Internet dostarczany za pomocą sieci światłowodowej charakteryzuje się przede wszystkim szybkością. W ofercie możemy znaleźć prędkości 300 MB/s, 600 MB/s oraz 1 GB/s. Kolejnym plusem tej technologii są minimalne opóźnienia, co oznacza, że łatwiej nam np. grać w komputerowe gry on-line. Dla porównania zwykła Neostrada, po kablu miedzianym oferuje maksymalne prędkości do 80 MB/s.

Firma Orange Polska instaluje światłowodowy Internet w taki sposób, że gwarantujący najlepsze parametry techniczne kabel jest doprowadzany ze słupa wprost do naszego domowego rutera.

Alternatywą 5G?

Alternatywą dla Internetu światłowodowego może być dla niektórych komórkowy dostęp do Sieci za pomocą wprowadzanej właśnie technologii 5G. Niestety nie prędko zagości on pod strzechami mieszkańców powiatu legionowskiego. Aukcja dedykowanych pod tę usługę częstotliwości jeszcze się nie odbyła. Budowa sieci ma ruszyć dopiero w drugiej połowie roku. Nie wiadomo, czy w pierwszej kolejności obejmie ona także nasze okolice. – Orange Polska nie rozpoczął jeszcze komercyjnego uruchamiania sieci 5G. Obecnie trwają testy, które nie obejmują Legionowa – informuje naszą redakcję Biuro Prasowe operatora.

Swoje sieci 5G planują konkurenci Orange – Play i Plus. Pierwszy chce to uczynić w Trójmieście, drugi w kilku aglomeracjach, prawdopodobnie także warszawskiej. Niestety zarówno Play jak i Plus chcą budować sieci 5G na częstotliwościach zarezerwowanych już wcześniej dla LTE, wykorzystując wąskie ich pasma. Prędkość takiego Internetu nie będzie więc znacząco różnić się od tej jaką mamy obecnie w LTE.

Na prawdziwe 5G trzeba więc jeszcze poczekać.

/red./

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

4 razy komentowano

  1. Kiedy wreszcie będzie ten internet w Stasi lesie koniec 2020 się zbliża a tu nic. Podłączcie go wreszcie ile można czekać.

  2. zgadzam się z przedmówcami, tempo żałosne, kilkadziesiąt lokali?? ale kasa z budżetu (setki milionów pln) idzie do francuskiej prywatnej… zaraz zaraz czy France telekom jest prywatna? no właśnie co na to Balcerowicze polskiej przemiany?

  3. zenada, kilkadziesiat lokali…ale jak MY (budzet) płacimy państwowym złodziejom z Francji to tak to wygląda.

  4. tempo kosmiczne,,, ale to za rządowe pieniądze. a dlaczego Orange (toż to prywatna firma)…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close