Legionowski: Zaczął się rok szkolny. Ruszyła policyjna akcja „Bezpieczna Droga do Szkoły”

Fot. arch. Legio24.pl

Pierwszy dzwonek roku szkolnego 2016/2017 już za nami. Niektórzy się cieszą, inni wręcz przeciwnie – już odliczają czas do kolejnych wakacji. Nie ulega jednak wątpliwości, że rozpoczął się czas ciężkiej, wytężonej pracy polegającej na zdobywaniu niezbędnej w życiu każdego człowieka wiedzy. Aby okres ten przebiegał jak najbezpieczniej do pracy wzięli się także policjanci. W czwartek (1.09) ruszyła bowiem coroczna akcja „Bezpieczna Droga do Szkoły”. Pod „lupą” stróżów prawa znajdą się przede wszystkim drogi dojazdowe do placówek edukacyjnych oraz kierowcy z nich korzystający, ale nie tylko. Policyjna akcja to także zajęcia edukacyjne dla najmłodszych i tych nieco starszych.

– Funkcjonariusze KPP Legionowo oraz podległych im komisariatów szczególną uwagę będą zwracali na kierujących oraz pieszych stwarzających zagrożenie w ruchu drogowym. Policjanci będą przypominali najmłodszym podstawowe zasady prawidłowego poruszania się po drogach, ze szczególnym uwzględnieniem przechodzenia przez jezdnię. Sprawdzą również oznakowanie w rejonach przyległych do placówek szkolnych – zapowiada st. asp. Justyna Stopińska z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie. – Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze – szczególnie w rejonie szkół, przedszkoli i miejsc, gdzie grupują się dzieci. Te miejsca policjanci w pierwszych dniach roku szkolnego obejmą szczególnym nadzorem. Policjanci skontrolują również transport przewożący dzieci i młodzież do szkół – dodaje.

„Policyjna” edukacja w szkołach i przedszkolach

Wraz z początkiem roku szkolnego do placówek edukacyjnych wróci także „policyjna” edukacja. Policjantki i policjanci będą edukować najmłodszych w kwestiach bezpieczeństwa oraz obowiązujących przepisów. Takie specjalne lekcje odbywają się każdego roku i cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci. – Szczególną uwagę funkcjonariusze zwrócą na edukację najmłodszych uczniów, aby ci wiedzieli, jakich zasad należy przestrzegać, by bezpiecznie dotrzeć do szkoły i domu po zajęciach. Policjanci będą rozmawiali z dziećmi o prawidłowym przekraczaniu jezdni, poruszaniu się po niej w przypadku braku chodnika lub pobocza oraz zachowaniu w miejscach oczekiwania na przyjazd autobusów – informuje st. asp. Stopińska z KPP Legionowo.

Kilka porad od policjantów dla uczniów i ich rodziców:

Jak zachowywać się aby uniknąć kradzieży w szkole lub poza nią?

 • Rozważmy, czy telefon jest niezbędny naszemu dziecku w szkole,
 • Nie wyposażajmy, zwłaszcza młodszych dzieci, w bardzo drogi sprzęt,
 • Nauczmy dziecko jak ma pilnować swoich rzeczy w szkole (gdzie przechowywać, co zrobić podczas zajęć w-fu, na basenie, itp),
 • Przypominajmy, aby nie chwaliło się telefonem na ulicy, nie przekazywało go obcym osobom,
 • Nie pozwalajmy również dzieciom zabierać do szkoły dużych sum pieniędzy, większych opłat dokonujmy sami.

Jak zachowywać wobec obcych osób dorosłych?

Aby nie narażać dziecka na niebezpieczne kontakty:

 • Nauczmy dzieci krótko i stanowczo odmawiać przyjmowania czegokolwiek od obcych, wsiadania z nimi do samochodu, wpuszczania do mieszkania,
 • Nie pozwalajmy dzieciom nosić kluczy do mieszkania na wierzchu (jest to sygnał, że dziecko będzie samo w domu),
 • Ustalmy zasady bezpiecznej rozmowy z obcą osobą, również przez telefon (bez informacji o majątku, zwyczajach rodzinnych, itp.)
 • Zostawmy dzieciom w widocznym i ustalonym miejscu numery telefonów do rodziców, telefonów alarmowych, a także do innych osób, które mogą mu szybko pomóc (np. zaufany sąsiad).

/red/

2 razy komentowano artykuł "Legionowski: Zaczął się rok szkolny. Ruszyła policyjna akcja „Bezpieczna Droga do Szkoły”"

 1. Dokładnie pokazówka i ściema a ulicą Jana Pawła przy Zespole Szkolno Przedszkolnym kierowcy za….ą aż miło
  No ale kierowcy dopięli swego, fotoradar który temperował kierowców zniknął, Policji nie ma więc można ograniczeniem prędkości się nie przejmować

 2. Oooo. W mojej opinii ściema i pokazówka. Jak panom policjanotom tak zależy na bezpieczeństwie dzieci to niech się wybiorą na Kwiatową na wysokości Myśliwskiej i zaczną mierzyć prędkość. Obok szkoła i przedszkole ale ich tu nie widać. Mają to chyba bardzo głęboko. Więc dajcie spokój z tą pokazówką.

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *