Reklama

LegionowskiMazowsze - wiadomości z regionuWiadomości

Legionowski: Zabezpiecz gospodarstwo przed suszą. Złóż wniosek o dotację!

Reklama

Inwestycje w zakresie sztucznego nawadniania pól uprawnych powoli stają się koniecznością dla rolników z terenu Mazowsza. Susza bowiem coraz częściej daje się im we znaki. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowała specjalny program, w ramach którego można ubiegać się o dotacje na budowę lub rozbudowę systemów nawadniających. Wnioski będzie można składać już od 21 lutego.

Reklama

O pomoc może wystąpić rolnik posiadający gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 ha i nie większe niż 300 ha. Trzeba także spełnić kilka dodatkowych warunków. Wnioskodawca powinien zarabiać na produkcji zwierzęcej lub roślinnej, o czym ma świadczyć przychód w wysokości co najmniej 5 tys. zł, odnotowany w okresie 12 miesięcy wstecz od momentu złożenia wniosku. Konieczna jest także obecność w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Co istotne, przyznanie pomocy nie jest uzależnione od wielkości ekonomicznej gospodarstwa. Nie trzeba również wykazywać wzrostu wartości dodanej brutto.

Jakie inwestycje można sfinansować z dotacji?

Wsparciem z ARiMR mogą zostać objęte trzy kategorie inwestycji:

  • ulepszające już istniejące instalacje nawadniające;
  • powiększające obszar nawadniania;
  • jednocześnie powiększające obszar nawadniania oraz ulepszające już istniejące instalacje.

Co ważne, inwestycje muszą charakteryzować się dbałością o środowisko naturalne.

Rolnicy mogą sfinansować z tego programu m.in. budowę studni i zbiorników; zakup maszyn i urządzeń do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, budowę instalacji nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem.

Ile można dostać?

Pomoc finansowa na jednego beneficjenta i jedno gospodarstwo wynosi maksymalnie 100 tys. zł, przy czym refundacji podlega 50 proc. kosztów poniesionych na realizację inwestycji (60 proc. w przypadku młodego rolnika). Minimalny poziom kosztów inwestycji musi być wyższy niż 15 tys. zł.

Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR, można je także składać za pośrednictwem biur powiatowych.

ARiMR Legionowo 
Biuro Powiatowe w Legionowie
Sikorskiego 11
05-120 Legionowo
tel. 22 767 96 19

/red./

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close