Legionowski: Uwaga, szerszenie atakują! Ludzie wzywają strażaków. Czy słusznie?

Szerszeń - jeden z najbardziej groźnych owadów błonkoskrzydłych. Fot. KP PSP Legionowo

W ostatnim czasie codzienne raporty przesyłane naszej redakcji przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie pełne są interwencji związanych z usuwaniem gniazd owadów błonkoskrzydłych. Nazwa skomplikowana i nie każdemu znana, spieszymy więc z informacją, że chodzi po prostu o osy i szerszenie. Stworzenia wyjątkowo złośliwe, których ukąszenie wiąże się nie tylko z bólem – o czym doskonale wiedzą alergicy. Tylko w samą środę (24.08) strażacy interweniowali w sprawie szerszeni aż 6 razy, w ciągu tygodnia liczba takich interwencji idzie w dziesiątki. Czy aby na pewno dobrze robimy wzywając do każdego gniazda tych owadów straż pożarną? Okazuje się, że nie. Kiedy więc można spokojnie wezwać strażaków, a kiedy należy zamówić specjalistyczną firmę?

Ogromna liczba, często nieuzasadnionych wezwań straży pożarnej do interwencji związanych z likwidacją gniazd owadów błonkoskrzydłych skłoniła legionowskich strażaków do wydania w tej sprawie specjalnego komunikatu. Jego sentencja jest jasna i czytelna: straż pożarną należy wezwać tylko i wyłącznie w przypadku wystąpienia bezpośredniego i nagłego zagrożenia zdrowia i życia. W innych przypadkach należy skorzystać z usług firm specjalizujących się w likwidacji gniazd owadów.

Komunikat KP PSP w Legionowie

„Mając na względzie zapewnienie jednolitych standardów udzielanej pomocy podczas stwierdzonych zagrożeń stwarzanych przez owady błonkoskrzydłe (osy, szerszenie) opracowane zostały, a następnie zatwierdzone przez KG PSP „Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych”. Z „Zasad…” tych wynika, że w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia ludzi straż pożarna udziela natychmiastowej pomocy, jednakże w innych przypadkach, a w szczególności gdy:

  • zachodzi konieczność usunięcia gniazda owadów, do którego dostęp jest utrudniony i usuwanie go będzie wymagało rozbiórki oraz późniejszej naprawy elementów konstrukcji obiektu lub
  • skuteczność usunięcia gniazda owadów wymusza konieczność stosowania specjalistycznych środków chemicznych, będących w posiadaniu wyspecjalizowanych firm

Właściwymi do likwidacji gniazd owadów błonkoskrzydłych są wyspecjalizowane w tym zakresie inne podmioty.”

Dodatkowo legionowscy strażacy przypominają, że zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy.

– Zwracamy się z prośbą o zrozumienie i nie przekazywanie nieprawdziwych informacji o zagrożeniu życia lub zdrowia jeśli takowe zagrożenie nie występuje. Wyjazd zastępów w nieuzasadnionym przypadku spowoduje zgodnie z procedurą działań opisaną w „Zasadach…” : zabezpieczenie terenu działań, ewakuację osób z obiektu, i nakazanie zgodnie z Prawem Budowlanym zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu jego właścicielowi lub zarządcy. Zdarzenia związane z wystąpieniem owadów błonkoskrzydłych z natury rzeczy nie są zazwyczaj zdarzeniami nagłymi i odpowiednio prowadzona administracja obiektu i terenu skutecznie uniemożliwiłaby zagnieżdżenie się w nim owadów. Pamiętajmy równocześnie, że każdy z nas w tym czasie może potrzebować pomocy, a nieuzasadniony wyjazd strażaków w miejsce, gdzie nie ma konieczności ich interwencji, powodować może opóźnienia w dotarciu do zdarzeń gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi – czytamy w komunikacie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie.

/red/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Legionowski: Uwaga, szerszenie atakują! Ludzie wzywają strażaków. Czy słusznie?"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *