Legionowski: Miał być deficyt, jest nadwyżka

Budynek Starostwa Powiatowego w Legionowie, fot. arch. Legio24.pl

Prawie 2 mln złotych nadwyżki budżetowej wypracowało w 2014 roku Starostwo Powiatowe w Legionowie. To może cieszyć, bo początkowo planowano dość znaczny deficyt dochodzący do 8 mln złotych. Dodatkowe pieniądze pochodzą głównie z refinansowania inwestycji oraz ze zwrotu podatku VAT. We wtorek (31.03) sprawozdanie z wykonania zeszłorocznego budżetu przyjął Zarząd Powiatu.


Pierwotnie dochody Powiatu Legionowskiego w 2014 roku planowano na 75,2 mln złotych, ostatecznie na konta Starostwa wpłynęło 87,7 mln złotych, to o prawie 17% więcej niż zakładano. Dzięki nadprogramowym funduszom starostwo przeprowadziło wiele dodatkowych inwestycji. W sumie ich wartość wzrosła z 2,4 mln złotych do 10 mln złotych. Więcej pieniędzy przeznaczono między innymi na remonty dróg oraz dotacje dla innych podmiotów:

  • Inwestycje drogowe kosztowały powiat prawie 16 mln złotych, z czego dofinansowanie zewnętrze wyniosło prawie 8,5 mln.
  • Dotacje udzielone innym samorządom, organizacjom pozarządowym, instytucjom działającym w obszarze pomocy społecznej i kultury to wydatek prawie 7 mln złotych.

Unia pomogła sfinansować 13 projektów

Spory wkład do budżetu powiatu miały także dotacje celowe z Unii Europejskiej. W ubiegłym roku Bruksela dołożyła się do 13 projektów z zakresu polityki społecznej, turystyki, administracji i promocji – w sumie przekazano na ten cel ponad półtora miliona złotych.

Odzyskali zaległy VAT

Powiat legionowski, jako jeden z pierwszych w Polsce wystąpił o zwrot podatku VAT od realizowanych przez siebie inwestycji oraz wydatków bieżących starostwa. Dzięki działaniom podjętym przez Zarząd Powiatu udało się w 2014 r. odzyskać kwotę ponad 1,6 mln zł tytułem zwrotu podatku VAT zapłaconego w latach ubiegłych.

Kolejne inwestycje też ze wsparciem

Jak zapowiada Starostwo Powiatowe w Legionowie kolejne inwestycje również będą przeprowadzane ze wsparciem państwa lub Unii Europejskiej. Najbliższa taka inwestycja to budowa kładki nad torami w miejscu obecnego przejazdu Parkowa / Wyszyńskiego. Powiat planuje pozyskać na ten cel z Rezerwy Subwencji Ogólnej Budżetu Państwa od 50 do 80 procent wartości inwestycji. Daje to od 1,5 do 2,5 mln złotych.

/red/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Legionowski: Miał być deficyt, jest nadwyżka"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *