Reklama

LegionowskiNajważniejszeWiadomości

Legionowski: Mapy geodezyjne w Internecie

Reklama

Mieszkańcy powiatu legionowskiego mogą już bez wychodzenia z domu przeglądać cyfrowe mapy geodezyjne. Udostępnia je Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Legionowie dzięki przystąpieniu do ogólnopolskiego projektu iGeomap.

Reklama

Większość danych o działkach jest już ogólnie dostępna. Aby zasięgnąć informacji, wystarczy komputer z dostępem do Internetu. Uruchomiony właśnie portal mapowy www.legionowski.e-mapa.net integruje dane przestrzenne PODGiK (takie jak ewidencja gruntów i budynków) z danymi przestrzennymi gmin dotyczącymi głównie prowadzonej przez nie urzędowej numeracji adresowej. Nie znajdziemy jednak numeracji działek z Legionowa i Serocka, gdyż samorządowcy  z tych gmin nie współpracują z firmą Geo-System, która stworzyła i wdraża oprogramowanie. Obowiązkiem gmin jest prowadzenie numeracji, ale nie mają obowiązku współpracy w ramach projektu iGeomap.

W przypadku Legionowa koszt uruchomienia elektronicznej bazy numeracji działek wynosi około 10 tys. zł.  Na tę kwotę składa się w dużej mierze koszt przeniesienia bazy danych w formie papierowej do wersji elektronicznej. Roczny koszt utrzymania systemu zamknąłby się w kwocie 2 tys. zł.

Jak powiedziała LEGIO24 Tamara Mytkowska – rzecznik legionowskiego ratusza – Gmina Miejska Legionowo przystąpiła do projektu informatycznego realizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego pn. „Przyspieszenie wzrostu konkurencyjności województwa mazowieckiego, przez budowanie społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy poprzez stworzenie zintegrowanych baz wiedzy o Mazowszu (BW)”. W ramach tego projektu Gmina Miejska Legionowo otrzymała i obecnie wdraża aplikację komputerową umożliwiającą prowadzenie w systemie teleinformatycznym ewidencji miejscowości, ulic i adresów. Dlatego też nie było zasadne nawiązywanie współpracy z firmą Geo-System i ponoszenie kosztów na wdrożenie specjalnego systemu, podczas gdy gmina realizuje podobny projekt w z unijnym dofinansowaniem.

PODGiK w Legionowie umożliwia także składanie prac  geodezyjnych przez Internet (z zastosowaniem technologii iGeoMap/ePODGiK). Geodeci, by mieć dostęp do systemu, muszą się zarejestrować. W celu rejestracji geodeta może złożyć odpowiedni wniosek osobiście lub przez stronę www.legionowo.podgik.pl (w tym wypadku także wymagana będzie wizyta w ośrodku w celu podpisania wniosku). Przy rejestracji geodeta otrzyma dane do logowania w portalu mapowym, w którym umieszczono funkcjonalność pozwalającą na wysłanie przez Internet prac geodezyjnych . Po elektronicznym wysłaniu zgłoszenia materiały do pracy przygotowywane są automatycznie przez pracujące w Ośrodku Dokumentacji oprogramowanie GEO-MAP.

Warto dodać, że system iGeoMap/ePODGiK z powodzeniem działa w sąsiednim powiecie wołomińskim, gdzie w zeszłym roku wszystkie prace geodezyjne były zgłaszane do PODGiK  w formie elektronicznej przez Internet.

/wł/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close