Legionowski: Kradną rowery na potęgę! Wzrost liczby przestępstw o ponad 200%

Znakowanie rowerów przez policjantów z Komendy Stołecznej, Fot. KPP Legionowo

O ponad 200% wzrosła w tym roku liczba kradzieży rowerów na terenie powiatu legionowskiego. Choć Komenda Powiatowa Policji nie prowadzi odrębnych statystyk dotyczących tego procederu, to jednak na prośbę redakcji Legio24.pl przygotowała szacunkowe dane. Niestety nie napawają one optymizmem. Tylko pewnym pocieszeniem może być fakt, że podobnie jest w całym regionie.

Kilka dni temu redakcja Portalu Legio24.pl została zaalarmowana przez Czytelników o lawinowo wzrastającej liczbie kradzieży jednośladów. Informacje zawarte w kierowanej do nas korespondencji postanowiliśmy sprawdzić, zadając odpowiednie pytania w tej sprawie rzecznikowi KPP Legionowo, podkom. Emilii Kuligowskiej. Na naszą prośbę policja przygotowała szacunkowe dane dotyczące tego typu przestępstw. Było to konieczne ponieważ oficjalnie takich statystyk nie ma. – Kradzieże rowerów ujęte są w trzech różnych oficjalnych zestawieniach: kradzieży, kradzieży z włamaniem oraz wykroczeń. To, w którym zestawieniu zostanie ujęta kradzież zależy od sposobu jej popełnienia lub wartości skradzionego przedmiotu – mówi reporterowi Legio24.pl podkom. Kuligowska.

Wzrost kradzieży o ponad 200%

Dane jakie przygotowała dla naszej redakcji legionowska komenda nie napawają optymizmem. Według szacunków przedstawionych przez policjantów liczba kradzieży jednośladów wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym o ponad 200%. Dane przesłane przez KPP obejmują okres od stycznia do lipca 2016 roku oraz analogiczny okres roku poprzedniego. – W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku na terenie powiatu legionowskiego wzrosła liczba kradzieży rowerów. Do przestępstw dochodzi głównie w okresie wiosenno-letnim, kiedy rowery są najczęściej używane – informuje podkom. Kuligowska, która jednocześnie zaznacza, że z podobną sytuacją borykają się także inne podwarszawskie komendy. Nie jest to więc wyłącznie problem powiatu legionowskiego. – Rowery są coraz bardziej popularne, chętniej na nie wsiadamy i niestety częściej pozostawiamy bez należytego zabezpieczenia – tłumaczy rzeczniczka legionowskiej policji i dodaje, że pewną zachętą dla złodziei jest fakt, iż wciąż jeszcze są osoby gotowe kupić używany rower „ po okazyjnej cenie” z niewiadomego źródła często pochodzący właśnie z kradzieży. Należy pamiętać o tym ze taka osoba również popełnia przestępstwo.

Według szacunkowych danych w roku 2015 w okresie styczeń-lipiec na terenie powiatu legionowskiego odnotowano ponad 20 kradzieży rowerów. W analogicznym okresie tego roku liczba takich kradzieży wzrosła o ponad 200%.

Policja tłumaczy, że robi co może

– Każdego dnia patrole umundurowane, jak i policjanci operacyjni zarówno w dzień jak i w nocy kierowani są w miejsca szczególnie zagrożone tego typu przestępstwami jak np. osiedla mieszkaniowe, pasaże handlowe czy rejon dworca kolejowo-autobusowego. Działania prewencyjne i praca operacyjna legionowskich policjantów mają na celu zapobieganie kradzieży rowerów, zatrzymywanie sprawców takich czynów oraz odzyskiwanie skradzionego mienia. Ponadto policjanci prowadzą wzmożone kontrole sprawdzając rowery pod kątem ich legalności – informuje podkom Emilia Kuligowska, która dodaje, że poza właściwym zabezpieczeniem roweru ważne jest też jego oznakowanie. W tym roku policjanci z Legionowa wspólnie z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji dwukrotnie zorganizowali akcje znakowania rowerów, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Tak oznaczony rower po pierwsze skutecznie odstraszy potencjalnego złodzieja, a jeśli by już doszło do kradzieży pozwoli policjantom w przypadku „namierzenia” i odzyskania jednośladu na szybkie ustalenie jego właściciela.

Komenda Powiatowa Policji w Legionowie podjęła także kroki zmierzające do zakupu „engraver-a„ – pozwalającego na miejscu znakować jednoślady – wraz z całym osprzętem. Ma to pozwolić w przyszłości na stałe znakowanie rowerów mieszkańcom powiatu legionowskiego.

Widzisz coś podejrzanego? Wezwij policję i utrudnij życie złodziejowi

Przy okazji policja apeluje do mieszkańców o czujność. Jeśli ktoś zauważy coś podejrzanego i będzie przekonany, że dochodzi do popełnienia przestępstwa powinien o tym fakcie poinformować funkcjonariuszy policji. Można to zrobić telefonicznie pod numerami 997 lub 112. Do dyspozycji mieszkańców powiatu legionowskiego jest także numer stacjonarny 22 604 82 13. – Każdy taki sygnał będzie sprawdzony – zapowiada podkom. Emila Kuligowska.

/red/

1 raz komentowano artykuł "Legionowski: Kradną rowery na potęgę! Wzrost liczby przestępstw o ponad 200%"

  1. Do roboty nieroby niech się wezmą .Pasożytów mamy dość!!!.

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *