ReklamaKomunikacjaLegionowskiNajważniejszeWiadomości

Legionowski: Koleją do Zegrza za dwa lata. Jest umowa na wykonanie inwestycji!

Reklama

Po 25 latach powrócą połączenia pasażerskie z Warszawy do Zegrza. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały w środę (22.04) umowę na opracowanie projektu i remont trasy Wieliszew – Zegrze. Na zmodernizowanej trasie powstanie nowy przystanek. Będzie lepszy dostęp do kolei w północnej części województwa mazowieckiego. Projekt za ponad 34 mln zł współfinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Reklama

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę wartą 34,1 mln zł netto na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze”. Inwestycja jest znacząca zwłaszcza dla północnej części Mazowsza – informuje w komunikacie spółka PKP PLK.

– Po latach przywracamy połączenia pasażerskie z Warszawy do Zegrza, ograniczamy w kolejnym regionie wykluczenie komunikacyjne. Inwestycja wpisuje się w założenia Master Planu dla Warszawy. To kolejna trasa, która zwiększy możliwości podróży w aglomeracji warszawskiej. Podobne inwestycje są w innych województwach,  m.in. w małopolskim, podkarpackim, zachodniopomorskim, dolnośląskim. Tworzymy w Polsce kolej dostępną, zapewniającą przewidywalne i bezpieczne podróże – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Nowy przystanek w Wieliszewie

Po zakończeniu prac będzie możliwe wznowienie ruchu pociągów. Zapewni to lepsze dojazdy do Warszawy oraz ze stolicy nad Zalew Zegrzyński. Na trasie zbudowany zostanie dodatkowy przystanek o nazwie Wieliszew Centrum w rejonie skrzyżowania linii z ul. Modlińską (droga wojewódzka 631).

Stacja w miejscowości Zegrze Południowe będzie przebudowana. Podróżni wygodniej wsiądą do pociągów z dwóch komfortowych peronów. Będą one wyposażone w ławki, wiaty i funkcjonalne oświetlenie. Dobrą orientację zapewnią tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Będą udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Linie naprowadzające ułatwią dojście osobom niewidomym i słabowidzącym.

Nie tylko nowe przystanki…

Prace na odcinku Wieliszew – Zegrze obejmą również wymianę torów, budowę sieci trakcyjnej i rozjazdów. Zamontowany będzie nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym. Przebudowany będzie przejazd kolejowo-drogowy na ul. Modlińskiej. Po zrealizowaniu inwestycji pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 80 km/h.

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze” jest dofinansowany ze środków z udziałem Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020. Realizacja zadania odbywa się w systemie „projektuj i buduj”. Zakończenie inwestycji zaplanowano w 2022 roku.

/red./

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close