Reklama

KomunikacjaLegionowskiWiadomości

Legionowski: Kolej do Zegrza – studium wykonalności inwestycji dopiero w 2018 roku

Reklama

Na początku listopada, w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie poświęcone rewitalizacji linii kolejowej do Zegrza. W jego trakcie przedstawiciele samorządów powiatu legionowskiego zapoznali się z obecnymi przygotowaniami do realizacji tej ważnej z punktu widzenia mieszkańców inwestycji. Wiadomo już, że inwestor, firma PKP PLK zleci niebawem opracowanie studium wykonalności całego przedsięwzięcia. Dokument, niezbędny do uzyskania dofinansowania na ten cel ma być gotowy na początku 2018 roku.

Reklama

PKP PLK wykonało już badania geologiczne, uwzględniające stan nasypu, po którym tory biegną w sąsiedztwie skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 631. Podpisano też umowę na wykonanie inwentaryzacji przyrodniczej otoczenia linii nr 28 na odcinku od Wieliszewa do Zegrza Płd. Raporty z obydwu badań zostaną włączone do studium wykonalności inwestycji, niezbędnego, by uzyskać dofinansowanie z RPO Mazowsze. Niebawem rozpocznie się postępowanie, które wyłoni wykonawcę studium, a sam dokument ma być gotowy na początku 2018 r. – czytamy w komunikacie Starostwa Powiatowego w Legionowie.

Studium wykonalności będzie między innymi zawierać proponowane warianty rewitalizacji. PKP PLK skonsultuje z lokalnymi samorządami ostateczny kształt linii kolejowej, liczbę przystanków i ich umiejscowienie. Jednym z wariantów końcowego przystanku jest Centrum Komunikacyjne w Zegrzu Płd., integrujące transport kolejowy i drogowy z pętlą autobusową w sąsiedztwie peronów.

Docelowo linia ma być obsługiwana przez pociągi SKM, które będą jeździć co pół godziny w szczycie i co godzinę poza nim. Stanie się częścią linii łączącej południe i północ Warszawy, od Piaseczna przez Warszawę Zachodnią, Warszawę Gdańską, Legionowo do Zegrza. Planowane jest wprowadzenie nowych przystanków kolejowych na skrzyżowaniach, m.in. z drugą linią metra, liniami tramwajowymi i autobusowymi, by zintegrować ze sobą różne rodzaje transportu. Trasa poprowadzona zostanie po starym śladzie, a na końcu będzie rozgałęziona do dwóch torów, co pozwoli na swobodne minięcie się pociągów. Planowana prędkość składów to 60 km/h – dowiadujemy się w Starostwie Powiatowym w Legionowie.

/red/

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

2 razy komentowano

  1. A dlaczego tylko linia SKM, czyżby to miało być “metro dla ubogich”, które onegdaj wg opowiadań i legend miało dojeżdżać do Legionowa? Teraz powstał pomysł połączenia Piaseczna z Zegrzem. Pomysł dobry tylko realizacja to inna sprawa. W dalszym ciągu pozostaje wąskie gardło w postaci mostu gdańskiego, który nie nadaje się do remontu. Do tego dodajmy planowany remont linii obwodowej od stacji W-wa Gdańska do W-wa Zachodnia. Przy tych inwestycjach remont linii 28 to pikuś. Tyle, że to pikuś na skalę możliwości Legionowa.

  2. Szybciej Warszawę po wojnie odbudowano niż wy zrewitalizujecie kolejkę do Zegrza, raptem 7 kilometrów. Ile było spotkań, uroczystych posiłków, zapewnień, fotografii ważniakow w czapkach kolejarskich….. a wszystko to jedena wielka ściema wyborcza. Podobnie jest z poszerzeniem kawałka drogi od Legionowa do Zegrza…. już było świętowanie “wpisania do planu”, a co zostało? Ruch wahadłowy i jedno wielkie G-wno, prawda ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close