Reklama


Najważniejsze

Legionowski: Kolej wróci nad Zalew Zegrzyński. Remont zapomnianego torowiska ma ruszyć w 2020 roku

Reklama

Wszystko wskazuje na to, że już za około dwa lata „nad Zegrze” będziemy mogli pojechać pociągiem – zupełnie jak za dawnych lat. PKP PLK ogłosiła właśnie przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i remont linii kolejowej na odcinku od Wieliszewa do Zegrza. Prace, prowadzone w systemie projektuj i buduj, mają ruszyć w przyszłym roku. Pierwsze pociągi pojadą tą trasą w 2022 roku.

Reklama

– Po 25 latach przywracamy połączenia pasażerskie z Warszawy do Zegrza. To kolejna trasa, która zwiększy możliwości komunikacyjne w aglomeracji warszawskiej. Projekty z Krajowego Programu Kolejowego tworzą lepszą i sprawniejszą kolej, co przekłada się na ułatwienie codziennych dojazdów do szkół i do pracy oraz zwiększenie atrakcyjności województwa – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Po zakończeniu prac remontowych będzie możliwe wznowienie ruchu pociągów. Zapewni to lepsze dojazdy do Warszawy oraz ze stolicy nad Zalew Zegrzyński. Na trasie zbudowany zostanie dodatkowy przystanek w rejonie skrzyżowania linii z ul. Modlińską (droga wojewódzka 631).

Sama stacja Zegrze będzie przebudowana. Podróżni wygodniej wsiądą do pociągów z dwóch komfortowych peronów. Będą one wyposażone w ławki, wiaty i funkcjonalne oświetlenie. Dobrą orientację zapewnią tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Będą także udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Linie naprowadzające ułatwią dojście osobom niewidomym i słabowidzącym.

– Prace prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A na terenie Mazowsza przywrócą nowe możliwości nieczynnym odcinkom linii np. Wieliszew – Zegrze. Dostrzegamy też potrzebę wzmocnienia linii wylotowych z aglomeracji i planujemy nowe dodatkowe tory. Takie rozwiązanie przełoży się na jeszcze lepsze podróże koleją – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Prace na odcinku Wieliszew – Zegrze obejmą wymianę torów, budowę sieci trakcyjnej i rozjazdów na 3,5 km odcinku. Zamontowany będzie nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym. Przebudowany będzie przejazd kolejowo-drogowy na ul. Modlińskiej. Po remoncie pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 80 km/h.

Realizacja zadania planowana jest w systemie „projektuj i buduj”. Prace ruszą w 2020 roku, a zakończą się dwa lata później.

/red., PKP PLK/

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

3 razy komentowano

  1. @Wojtek o czym Ty marzysz. W chwili obecnej kończąc pracę o 19 w Warszawie w domu jestem tuż przed 21, później niż mój kolega który dojeżdża hen hen za Warszawę. To zasługa kompletnie niedopasowanego rozkładu, ciągłych zmian i przesuwania godzin odjazdu SKM S3 które nie dosyć że jadą co 60 minut to ostatnio przyspieszono odjazd s3 o całe 15 minut. O S9 nawet nie dyskutuję , całkowicie niewykorzystany potencjał z idealnymi przesiadkami do metra

  2. Plan jeśli ma być realizowany, trzeba pomyśleć nad częstotliwością kursowania…Rozumiem że max co kwadrans w szczycie linia z Radzymina, i co kwadrans w szczycie linia ZTM (może wspólnie z KM) z Zegrza…A to oznacza że co 7,5 minuty z Legionowa. Plus standardowe kursy z NDM (linia 90)….Tylko tak to widzę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close