Reklama
Dobrze Wiedzieć!LegionowskiTelekomunikacja dla CiebieWiadomości

Legionowski: Internet 5G. Gdzie skorzystamy i gdzie jest najszybszy?

Reklama

Sieć komórkowa 5-tej generacji na dobre zagościła już na terenie powiatu legionowskiego. Dostęp do najnowszej technologii przesyłania danych oferują w naszej okolicy już wszyscy operatorzy infrastrukturalni, czyli T-Mobile, Orange, Plus i Play. Trzeba jednak pamiętać, że przygoda z 5G dopiero się zaczyna. Zasięg nowej sieci, choć stale poszerzany nie jest jeszcze wszędzie dostępny, a i prędkość internetu u operatorów może się znacznie różnić.

Reklama

Na wstępnie pragniemy zaznaczyć, że artykuł ma charakter poradnikowy, nie jest przez nikogo sponsorowany i opisuje nasze własne, redakcyjne testy nowej technologii. Do testów wykorzystywaliśmy telefony: iPhone 12, Samsung S20+ 5G oraz Samsung A52 5G, a prędkość internetu mierzyliśmy za pomocą aplikacji Speedtest by Ookla.

Zasięg sieci 5G na terenie powiatu legionowskiego

Jeśli przyjrzymy się obecnemu zasięgowi technologii 5G, to zdecydowanie najlepiej mają mieszkańcy Legionowa. Inne gminy naszego powiatu są pokryte nową siecią tylko w części. Nie każdy mieszkaniec powiatu legionowskiego będzie więc mógł cieszyć się nową technologią. Szczegółowe i aktualne mapki zasięgu sieci 5G na terenie powiatu legionowskiego można znaleźć na stronach operatorów. Poniżej poglądowe zrzuty map zasięgu dla poszczególnych operatorów, według stanu na dzień 12 kwietnia 2021 roku:

Sieć T-Mobile

Link do mapy zasięgu: https://www.t-mobile.pl/c/mapa-zasiegu

Sieć Orange

Link do mapy zasięgu: https://www.orange.pl/view/mapazasiegu?_ga=2.91124186.137881156.1555393363-1195887732.1543488637

Sieć Plus

Link do mapy zasięgu: http://www.plus.pl/mapa-zasiegu

Sieć Play

Link do mapy zasięgu: https://www.play.pl/pomoc/mapa-zasiegu.html

Czy internet 5G jest tak szybki jak obiecywano?

Naszą relację dotyczącą prędkości internetu mobilnego, oferowanego w technologii 5G zacznijmy od tego jak go opisywano jeszcze kilka lat temu. A trzeba przyznać, że obietnice były wręcz nieprawdopodobne. Prędkość miała dochodzić (w kierunku do abonenta) do 1Gbps/s, a pingi miały oscylować w granicach 1 ms. Czy obecnie działające sieci oferują takie osiągi? Odpowiedź jest krótka i zwięzła: NIE.

Dlaczego obecne sieci 5G są znacznie wolniejsze niż planowano?

Po pierwsze, w Polsce nie odbyła się jeszcze aukcja częstotliwości przeznaczonych wyłącznie dla sieci 5G, więc operatorzy korzystają z tych, które już mają – często dzieląc je z siecią 4G (LTE), a po drugie obecne sieci 5G nie są sieciami samodzielnymi, czyli aby działać potrzebują sieci LTE.

Prędkości rzędu 1Gbps/s i małe opóźnienia będą dostępne wtedy gdy 5G będzie oferowane na docelowych częstotliwościach oraz będzie siecią samodzielną, czyli nie będzie potrzebować do działania sieci starszej generacji.

Jak wygląda to w praktyce?

W najlepszej sytuacji, w przypadku budowy sieci 5G, jest sieć Plus. Właściciel tej sieci już wiele lat temu zakupił szerokie spektrum pasma częstotliwości 2600 MHz i teraz może je przeznaczyć wyłącznie na budowę sieci nowej generacji. Nie musi współdzielić tego pasma z sieciami GSM, WCDMA (3G), czy 4G (LTE) i to daje mu możliwość oferowania naprawdę szybkiego internetu. W Legionowie jest to minimum 170 Mbps/s w kierunku do abonenta. Dane wyślemy z prędkością ok. 20 Mbps. (Test przeprowadzony na os. Jagiellońska)

Rekord prędkości internetu 5G od Plusa osiągnęliśmy wieczorem 9 kwietnia – 226 Mbps dla danych odebranych i 26 Mbps dla danych wysłanych.

Inne sieci niestety wolniejsze

Internet 5G oferowany przez T-Mobile, Orange i Play niestety jest dużo wolniejszy niż ten oferowany przez sieć Plus. Operatorzy Ci nie posiadają żadnego wolnego pasma, które mogliby przeznaczyć wyłącznie pod budowę sieci najnowszej generacji. Czekają na aukcję nowych, docelowych częstotliwości, która planowana jest na ten rok.

Dla internetu 5G T-Mobile, Orange i Play wykorzystują więc wąskie pasmo częstotliwości 2100 MHz, które na dodatek dzielone jest z 4G LTE. Rozwiązanie to ma jedną zasadniczą wadę. Jeśli do stacji bazowej zalogowanych jest wiele działających urządzeń LTE, to dla urządzeń 5G nie pozostaje wiele pasma. Efekt? Czasami internet 5G jest wolniejszy od tego, co oferuje starsza technologia 4G LTE.

Realne prędkości internetu 5G od T-Mobile, Orange i Play są bardzo do siebie zbliżone i wynoszą maksymalnie ok. 75 Mbps/s dla danych odebranych i ok. 15 Mbps dla danych wysyłanych. Większych prędkości na legionowskim os. Jagiellońska nie udało nam się uzyskać, a bywało że internet był nawet dużo wolniejszy. Oczywiście – jak to w technologii mobilnej – wszystko zależy od lokalizacji. Osoba mieszkająca blisko stacji bazowej będzie miała internet szybszy od tej, która mieszka w znacznej odległości od masztu telekomunikacyjnego.

Należy pamiętać, że to dopiero początek wdrażania technologii 5G w naszym kraju i prawdziwa przygoda z siecią nowej generacji zacznie się po zakończeniu aukcji częstotliwości, które są dedykowane 5G. Na to jednak przyjdzie nam jeszcze poczekać.

/red./

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AntySPAM *

Back to top button