Reklama

NajważniejszeWiadomości

Legionowski: GDDKiA chwali się planami dalszej rozbudowy DK61. Kiedy kolejne etapy inwestycji?

Reklama

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła kolejne informacje w sprawie dalszej rozbudowy Drogi Krajowej nr 61. Wynika z nich, że prace na odcinku od Legionowa do Zegrza zostaną zakończone w IV kwartale 2024 roku, a w planach jest także budowa obwodnicy Pułtuska.

Reklama

– W grudniu 2020 r. podpisaliśmy umowę na projekt i budowę odcinka pomiędzy Legionowem a Zegrzem – czytamy w komunikacie GDDKiA. Wykonawcą tej inwestycji jest konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Mińsk Mazowiecki (lider) i TORPOL (partner). Umowa o wartości prawie 195 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 36 miesięcy od daty jej zawarcia.

Obecnie wykonawca przygotowuje dokumentację, która jest niezbędna do złożenia wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). W ramach wypracowania jak najkorzystniejszych rozwiązań w czerwcu tego roku zostało przeprowadzone spotkanie z mieszkańcami. Miało ono dwie formy: zdalną oraz możliwość osobistego spotkania. Do końca sierpnia można jeszcze zgłaszać wnioski do rozwiązań projektowych.

– Pozyskaliśmy pozytywne opinie Gminy Wieliszew, Zarządu Powiatu w Legionowie, Zarządu Województwa Mazowieckiego oraz Konserwatora Zabytków w zakresie rozwiązań projektowych. Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku o uzyskanie ZRID, co zaplanowane zostało na październik 2021 r. Szacujemy, że roboty w terenie po pozyskaniu decyzji ZRID, rozpoczną się w maju 2022 i zakończą w IV kwartale 2024 r. – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak będzie wyglądał odcinek DK61 od Legionowa do Zegrza?

Wykonawca rozbuduje 4,5 km istniejącej DK61 do przekroju dwujezdniowego z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Zrealizowane zostaną również drogi dojazdowe do obsługi terenu bezpośrednio przyległego do drogi. Na skrzyżowaniach wybudowane zostaną sygnalizacje świetlne, a w miejscu obecnego ronda w Zegrzu, na skrzyżowaniu z DW631, powstanie węzeł. Piesi i rowerzyści będą mogli korzystać z chodnika i ścieżki pieszo-rowerowej. Ponadto droga zostanie wyposażona w urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Obwodnica Pułtuska

– W czerwcu 2021 r. podpisaliśmy umowę na zaprojektowanie i budowę około 20-kilometrowej obwodnicy Pułtuska w ciągu drogi krajowej nr 61 (DK61). To jedna z dziewięciu mazowieckich obwodnic realizowana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 – dodaje w komunikacie GDDKiA.

Wykonawcą inwestycji jest firma Strabag. Umowa o wartości prawie 442 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 36 miesięcy od daty jej zawarcia. Obecnie wykonawca przygotowuje dokumentację, która jest niezbędna do złożenia wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Planowany termin złożenia tego wniosku to kwiecień 2022 r. Roboty w terenie po pozyskaniu decyzji ZRID, rozpoczną się w marcu 2023 i zakończą w II kwartale 2025 r.

Nowa trasa o łącznej długości ok. 20 km będzie omijać Pułtusk od zachodu. Wybudowany zostanie węzeł drogowy na rozwidleniu DK61 i DK57 wraz z korektą przebiegu DK57 na odcinku ok. 3 km (budowa obwodnicy m. Kleszewo i m. Przemiarowo). Obwodnica na całej długości będzie posiadała parametry drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). Wybudowane zostaną obiekty inżynierskie, chodniki, drogi do obsługi terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

/red./

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AntySPAM *

Back to top button