Reklama

LegionowskiNajważniejszeWiadomości

Legionowski: Nie daj szansy złodziejowi. Umów się i oznakuj rower

Reklama

Od 28 kwietnia 2017r. policjanci z powiatu legionowskiego rozpoczęli akcję znakowania rowerów pod nazwą „Nie daj szansy złodziejowi – Oznakuj bezpłatnie swój rower”. Dzięki wsparciu Starosty Legionowskiego i przekazaniu pełnego sprzętu do grawerowania zarówno w siedzibie legionowskiej komendy oraz w komisariatach każdej z gmin mieszkańcy mogą bezpłatnie oznakować swój jednoślad. Głównym celem projektu jest możliwość identyfikacji właściciela w przypadku odzyskania skradzionego roweru, a tym samym ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów poprzez nanoszenie cech identyfikacyjnych na jednoślady. Znakowanie jest prowadzone przez dzielnicowych po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Reklama

Akcja znakowania rowerów zainicjowana i zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Legionowie przy jednoczesnym wsparciu Starosty Legionowskiego ma na celu przeciwdziałanie kradzieżom rowerów na terenie całego powiatu. Akcja ma dać poczucie mieszkańcom, że ich rowery zostaną dodatkowo zabezpieczone przed ewentualną kradzieżą i szybciej zidentyfikowane w przypadku odnalezienia przez policjantów gdy już doszło do przestępstwa.

Dodatkowe oznakowanie, poprzez grawerowanie numerów na podzespołach i częściach rowerowych, da Policji i Straży Miejskiej/Gminnej możliwość weryfikowania legalności posiadanych jednośladów i sprawdzanie, czy należą one do właściwej osoby.

“Engrawerem” w złodzieja

Procedura znakowania roweru polega na wygrawerowaniu specjalnym urządzeniem, jakim jest „engrawer”, oznaczenia składającego się z liter i cyfr, a następnie rejestracji w bazie danych prowadzonej przez Policję. Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w miejscu widocznym naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania roweru.

Mikroudarowa technologia „engrawera” pozwala na wykonanie oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału – wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.

Elementy podlegające oznakowaniu oraz miejsca wykonania oznaczeń:

 • rama roweru pod kierownicą,
 • ramię przekładni sprzężone z przekładnią,
 • przedni widelec.

Dzięki oznakowaniu każdy oznakowany rower ma inny numer, a ponadto można łatwo ustalić jednostkę Policji, w której został oznakowany. Przed oznakowaniem roweru, policjant wypełnia elektroniczny formularz zgłoszeniowy w celu wygenerowania przez system niepowtarzalnego kodu. Nie dopuszcza się ponownego znakowania elementów oznakowanych oraz przerabiania naniesionych wcześniej numerów. Uzupełnienie brakującego oznakowania, np. w przypadku wymiany elementów powinno być wykonane tą samą technologią.

Rejestracja w komputerowej bazie danych odbywa się na podstawie:

 • dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia),
 • dowodu zakupu – paragon lub faktura, umowa kupna – sprzedaży, wg. oświadczenia właściciela.

Znakowanie rowerów ruszyło w piątek 28 kwietnia 2017 roku (w godz. 10.00-18.00, dni robocze) i będzie prowadzone przez policjantów – dzielnicowych na terenie całego powiatu.

Najpierw umów się telefonicznie

Chęć udziału w akcji znakowania roweru należy zgłosić telefonicznie:

 • w Rewirze Dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Legionowie ul. Jagiellońska 26B tel. 22 604 82 27, 600 997 280
 • w Komisariacie Policji w Serocku ul. Pułtuska 7 – tel. 22 782 75 07
 • w Komisariacie Policji w Nieporęcie ul. Wojska Polskiego 3 – tel. 22 774 87 57
 • w Komisariacie Policji w Jabłonnie ul. Modlińska 102B – tel. 22 774 43 44
 • w Komisariacie Policji w Wieliszewie ul. Al.Solidarności 25 – tel. 22 782 30 77

W przypadku chęci oznakowania większej liczby rowerów na imprezach plenerowych/masowych organizowanych przez placówki oświatowe, urzędy i instytucje proszę kontaktować się z osobą koordynującą znakowanie jednośladów – Specjalistą Jednoosobowego Stanowiska ds. Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Legionowie st. asp. Justyną Stopińską tel. 22 604 82 61, 22 774 27 77, e-mail: [email protected]

Zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu legionowskiego chętnych do oznakowania rowerów.

/ek, KPP Legionowo, red/

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

3 razy komentowano

 1. 1. Pomaluj mądralo lakierem bezbarwnym grawerowane miejsce to rower nie będzie rdzewieć.
  2. Podaj inny sposób zabezpieczenia roweru, taki bez narzekania.
  3. Jak nie będziesz dbać o rower to rdza pojawi się tam gdzie nie było grawerowania.
  4. Jak boisz się rdzy po grawerowaniu, to pamiętaj, że grawerowanie nie jest przymusowe i możesz to odpuścić.

 2. Gdyby było to takie proste producenci samochodów już dawno zrezygnowaliby z wybijania numerów VIN zastępując to pieczęcią lub markerem, niestety każdą pieczęć lub marker rzekomo niezmywalny można zmyć bez śladu
  Wybicie numerów pozostawia ślady nawet po mechanicznym zeszlifowaniu i dlatego nie wymyślono nic lepszego

 3. Wszystko dobrze, tylko dlaczego niszczy się lakier ramy rowerów. Po grawerowaniu rower jest bardziej narażony na rdzę. Czy w XXI wieku nie ma lepszych sposobów na oznakowanie np. pieczęć pod siodełkiem. czy nadać numer markerem niezmywalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close