Legionowski: Nie daj szansy złodziejowi. Umów się i oznakuj rower

Akcje znakowania rowerów organizowane w przeszłości cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Fot. KPP Legionowo

Od 28 kwietnia 2017r. policjanci z powiatu legionowskiego rozpoczęli akcję znakowania rowerów pod nazwą „Nie daj szansy złodziejowi – Oznakuj bezpłatnie swój rower”. Dzięki wsparciu Starosty Legionowskiego i przekazaniu pełnego sprzętu do grawerowania zarówno w siedzibie legionowskiej komendy oraz w komisariatach każdej z gmin mieszkańcy mogą bezpłatnie oznakować swój jednoślad. Głównym celem projektu jest możliwość identyfikacji właściciela w przypadku odzyskania skradzionego roweru, a tym samym ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów poprzez nanoszenie cech identyfikacyjnych na jednoślady. Znakowanie jest prowadzone przez dzielnicowych po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Akcja znakowania rowerów zainicjowana i zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Legionowie przy jednoczesnym wsparciu Starosty Legionowskiego ma na celu przeciwdziałanie kradzieżom rowerów na terenie całego powiatu. Akcja ma dać poczucie mieszkańcom, że ich rowery zostaną dodatkowo zabezpieczone przed ewentualną kradzieżą i szybciej zidentyfikowane w przypadku odnalezienia przez policjantów gdy już doszło do przestępstwa.

Dodatkowe oznakowanie, poprzez grawerowanie numerów na podzespołach i częściach rowerowych, da Policji i Straży Miejskiej/Gminnej możliwość weryfikowania legalności posiadanych jednośladów i sprawdzanie, czy należą one do właściwej osoby.

“Engrawerem” w złodzieja

Procedura znakowania roweru polega na wygrawerowaniu specjalnym urządzeniem, jakim jest „engrawer”, oznaczenia składającego się z liter i cyfr, a następnie rejestracji w bazie danych prowadzonej przez Policję. Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w miejscu widocznym naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania roweru.

Mikroudarowa technologia „engrawera” pozwala na wykonanie oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału – wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.

Elementy podlegające oznakowaniu oraz miejsca wykonania oznaczeń:

 • rama roweru pod kierownicą,
 • ramię przekładni sprzężone z przekładnią,
 • przedni widelec.

Dzięki oznakowaniu każdy oznakowany rower ma inny numer, a ponadto można łatwo ustalić jednostkę Policji, w której został oznakowany. Przed oznakowaniem roweru, policjant wypełnia elektroniczny formularz zgłoszeniowy w celu wygenerowania przez system niepowtarzalnego kodu. Nie dopuszcza się ponownego znakowania elementów oznakowanych oraz przerabiania naniesionych wcześniej numerów. Uzupełnienie brakującego oznakowania, np. w przypadku wymiany elementów powinno być wykonane tą samą technologią.

Rejestracja w komputerowej bazie danych odbywa się na podstawie:

 • dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia),
 • dowodu zakupu – paragon lub faktura, umowa kupna – sprzedaży, wg. oświadczenia właściciela.

Znakowanie rowerów ruszyło w piątek 28 kwietnia 2017 roku (w godz. 10.00-18.00, dni robocze) i będzie prowadzone przez policjantów – dzielnicowych na terenie całego powiatu.

Najpierw umów się telefonicznie

Chęć udziału w akcji znakowania roweru należy zgłosić telefonicznie:

 • w Rewirze Dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Legionowie ul. Jagiellońska 26B tel. 22 604 82 27, 600 997 280
 • w Komisariacie Policji w Serocku ul. Pułtuska 7 – tel. 22 782 75 07
 • w Komisariacie Policji w Nieporęcie ul. Wojska Polskiego 3 – tel. 22 774 87 57
 • w Komisariacie Policji w Jabłonnie ul. Modlińska 102B – tel. 22 774 43 44
 • w Komisariacie Policji w Wieliszewie ul. Al.Solidarności 25 – tel. 22 782 30 77

W przypadku chęci oznakowania większej liczby rowerów na imprezach plenerowych/masowych organizowanych przez placówki oświatowe, urzędy i instytucje proszę kontaktować się z osobą koordynującą znakowanie jednośladów – Specjalistą Jednoosobowego Stanowiska ds. Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Legionowie st. asp. Justyną Stopińską tel. 22 604 82 61, 22 774 27 77, e-mail: [email protected]

Zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu legionowskiego chętnych do oznakowania rowerów.

/ek, KPP Legionowo, red/

3 razy komentowano artykuł "Legionowski: Nie daj szansy złodziejowi. Umów się i oznakuj rower"

 1. Kwiatkowski z Legionowa | 13/07/2017, godz. 15:58 |

  1. Pomaluj mądralo lakierem bezbarwnym grawerowane miejsce to rower nie będzie rdzewieć.
  2. Podaj inny sposób zabezpieczenia roweru, taki bez narzekania.
  3. Jak nie będziesz dbać o rower to rdza pojawi się tam gdzie nie było grawerowania.
  4. Jak boisz się rdzy po grawerowaniu, to pamiętaj, że grawerowanie nie jest przymusowe i możesz to odpuścić.

 2. Gdyby było to takie proste producenci samochodów już dawno zrezygnowaliby z wybijania numerów VIN zastępując to pieczęcią lub markerem, niestety każdą pieczęć lub marker rzekomo niezmywalny można zmyć bez śladu
  Wybicie numerów pozostawia ślady nawet po mechanicznym zeszlifowaniu i dlatego nie wymyślono nic lepszego

 3. Wszystko dobrze, tylko dlaczego niszczy się lakier ramy rowerów. Po grawerowaniu rower jest bardziej narażony na rdzę. Czy w XXI wieku nie ma lepszych sposobów na oznakowanie np. pieczęć pod siodełkiem. czy nadać numer markerem niezmywalnym.

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *