Legionowski: Były szef ZTM doradza staroście

Były szef Zarządu Transportu Miejskiego zasilił szeregi pracowników Starostwa Powiatowego w Legionowie. Czy jego obecność oznaczać będzie polepszenie transportu publicznego dla mieszkańców powiatu, mniejsze dopłaty do transportu i da nadzieję na reaktywację linii kolejowych?

Fot. ZTM Leszek RutaFot. arch. ZTM

W lipcu 2013 roku Leszek Ruta złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego. Był dyrektorem ZTM od 2006 roku. Według zapowiedzi, dyrektor miał wprowadzić transport publiczny w XXI wiek. Nieoficjalnie mówi się, że powodem dymisji był spadek wpływów do kasy miejskiej po podwyżkach cen biletów, cięcia budżetowe i krytyka mieszkańców wobec zamieszania związanego z likwidacją niektórych linii.

Zatrudniony jako doradca

W maju 2014 roku były szef warszawskiego transportu został zatrudniony w Starostwie Powiatowym. – Leszek Ruta jest u nas zatrudniony na podstawie umowy o pracę od 15 maja 2014 r. na stanowisku Doradcy ds. Transportu w wymiarze 1/2 etatu – potwierdza przedstawiciel starostwa, Joanna Kajdanowicz. Co należy do zadań nowego doradcy? Leszek Ruta zajmuje się sprawami transportu i komunikacji publicznej w powiecie oraz na terenie gmin.

Obowiązki doradcy

Do obowiązków doradcy należy przygotowanie dokumentów i materiałów strategicznych w dziedzinie transportu i komunikacji publicznej takich jak: plan transportowy, strategia rozwoju transportu w tym SIWZ (Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia) dla ogłaszanych przetargów w tych sprawach. To on zajmuje się sprawami związanymi z umową o “wspólnym bilecie” (analizuje celowość i zasady dofinansowania zadań realizowanych przez powiat i gminy powiatu). Były szef ZTM zajmuje się również tematami związanymi z nowymi połączeniami oraz reaktywacją linii kolejowych.

Dzięki doświadczeniu?

Według Starosty Powiatu Legionowskiego Jana Grabca, korzystanie z doświadczenia nowego doradcy oznacza szansę na pozytywne zmiany. – Do tej pory starostwo zatrudniało firmy zewnętrzne i płaciło duże kwoty za opracowania dotyczące komunikacji – tłumaczy jeden z powodów zatrudnienia Leszka Ruty. Do zadań byłego szefa ZTM będą należały negocjacje z… Zarządem Transportu Miejskiego. Starosta liczy na to, że dzięki pracy doradcy zaczną współpracować ze sobą wszystkie gminy. Dzisiaj każda z gmin powiatu legionowskiego inaczej radzi sobie z zapewnieniem transportu dla mieszkańców i przeznacza na to różne kwoty.

Zmiany w Legionowie?

Pozostaje również kwestia rozmów z PKP i rozwiązanie problemów na terenie Legionowa. – Kładkę dla pieszych mogłaby wybudować kolej – mówi Jan Grabiec, wspominając o odszkodowaniach za grunty dla powiatu. Liczy też na kompromis w sprawie przebudowy przejścia na stacji Legionowo Przystanek. – Możliwości techniczne są – mówi o przebiciu ściany lub montażu zewnętrznych pochylni dla matek z wózkami. Obiecuje też dalsze negocjacje w sprawie połączeń kolejowych do Zegrza. Ma nadzieję, że nowy doradca wykorzysta doświadczenia zawodowe, by zmierzyć się z tymi wyzwaniami. Wyniki jego pracy oceni nie tylko starosta, ale przede wszystkim… mieszkańcy.

/Iwona Wymazał/

3 razy komentowano artykuł "Legionowski: Były szef ZTM doradza staroście"

  1. Tak następny niezastapiony fachowiec

  2. Jako dyrektor miał wprowadzić transport publiczny w XXI wiek a mieszkańcy wprowadzili ruch rowerowy na chodnikach. Dla zdrowia to dobrze ale dla bezpieczeństwa pieszych – no nie wiem. Bus pasy powinni zamienić na ścieżki rowerowe i tyle.
    W takim układzie może lepiej zatrudnić w starostwie fachowca / lub zamiast od ścieżek rowerowych (na części ulicy! a nie jak dotychczas). Nawiasem mówiąc to jest dobry temat na artykuł.

  3. Pitu..pitu ..a wiadomo, że i tak nic z tego nie będzie. Zamiast robić kładkę na przejeździe przy parkowej …zostawcie przejazd… proste..łatwe i nic nie kosztuje..no chyba że PKP-e hahahahaa

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *