Reklama

LegionowskiWiadomościZdrowie

Legionowski: Bezpłatne badania profilaktyczne dla mieszkańców

Reklama

Wraz z początkiem roku rozpoczęła się kolejna tura bezpłatnych badań profilaktycznych dla mieszkańców powiatu legionowskiego. Finansowane z budżetu starostwa badania pomogą przede wszystkim wykryć zmiany nowotworowe, ale nie tylko. Zorganizowane będą także konsultacje psychologiczne. Zapisy już trwają.

Reklama

– W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć Powiat Legionowski aktywnie zajmuje się promocją i ochroną zdrowia od 2001 roku. W zeszłym roku z oferty Powiatowego Programu Promocji Zdrowia skorzystały 4 244 osoby. Tegoroczna oferta zapewne także spotka się z zainteresowaniem mieszkańców – czytamy w komunikacie wydanym przez Starostwo Powiatowe w Legionowie.

Z jakich badań będzie można skorzystać?

Profilaktyka chorób nowotworowych

Pierwszą propozycją jest znana mieszkańcom z lat poprzednich akcja wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Mieszkańcy w wieku 50-75 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego oraz w wieku 25-49 lat z obciążonym wywiadem rodzinnym będą mogli skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym z możliwością pobrania wycinków do badań histopatologicznych.

Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów gruczołu krokowego skierowano do panów w wieku 55-69 lat. W jego ramach przeprowadzone zostaną konsultacje lekarskie wraz z badaniem per rectum oraz wykonywane będą badania krwi w celu oznaczenia markera raka prostaty – PSA wolnego. Zaplanowano także zorganizowanie warsztatów edukacyjnych.

Dla mieszkanek powiatu w wieku 40-49 lat przygotowano bezpłatne badania mammograficzne. Dodatkowa profilaktyka przeciwnowotworowa obejmie panie w wieku 25-49 lat, dla których zorganizowane zostaną warsztaty edukacje oraz instruktaż samobadania piersi.

Wszystkie powyższe programy realizowane są w NZOZ MEDIQ LEGIONOWO. Zapisy pod numerem telefonu (22) 774 26 40. Liczba miejsc ograniczona.

Konsultacje psychologiczne i wykrywanie wad rozwojowych

Dzieci i młodzież z terenu powiatu będą mogły skorzystać z bezpłatnego poradnictwa psychologicznego w zakresie wczesnego wykrywania wad rozwojowych. W szkołach ponadgimnazjalnych zostaną przeprowadzone spotkania młodzieży z psychologiem o tematyce zaburzeń nerwicowych, a dla osób dorosłych potrzebujących wsparcia psychologicznego, ze szczególnym uwzględnieniem chorych na choroby otępienne, zostanie utworzony punkt konsultacyjny.

Informacje i zapisy w Fundacji Psyche – Strefa Pozytywnych Myśli w Chotomowie (ul. Mała 11), tel. 505 685 454.

Na realizację wszystkich programów profilaktycznych Starostwo Powiatowe przeznaczy w tym roku ponad 300 tys. złotych.

/red., Starostwo Powiatowe w Legionowie/

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Jeden komentarz

  1. Wspaniały czyn. Dziękuję w imieniu legjonowian. Kto chce to skorzysta kto nie ten głupiec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close