Legionowski: Niebezpieczne weekendy

Najwięcej zdarzeń wymagających interwencji strażaków ma miejsce w weekendy. Legionowska Państwowa Straż Pożarna podsumowała ubiegły rok, a z jej statystyk wynika, że w soboty i niedziele strażacy przyjmowali najwięcej zgłoszeń.

fot. Tomasz Kołodziński, PSP Legionowo

W 2012 roku w soboty strażacy byli wzywani do pomocy w sumie 230 razy, w niedziele – 209 razy, w pierwszej trójce najniebezpieczniejszych dni tygodnia znalazł się też poniedziałek – w tym dniu  straż interweniowała w sumie 192 razy. Najspokojniejszym miesiącem był styczeń, kiedy strażacy przyjęli 56 zgłoszeń, za to w marcu byli wzywani aż 242 razy i był to rekordowy miesiąc.

W minionym roku legionowska PSP gasiła 590 pożarów (to o ponad 30% więcej niż w 2011r.), w tym jeden duży pożar zabudowań gospodarczych w Chotomowie, na ul. Piusa. Innych niebezpiecznych zdarzeń było zdecydowanie mniej. Do wypadków i innych zagrożeń funkcjonariusze Straży Pożarnej byli wzywani 652 razy, o blisko połowę rzadziej, niż w 2011r. Pojawiło się również 80 fałszywych alarmów, w 2011 było ich 102. Na szczęście prawie wszystkie fałszywe zgłoszenia nie były “złośliwym żartem”, a działaniem w dobrej wierze przez osoby alarmujące straż.

W zdarzeniach, do których wzywana była Straż Pożarna zginęło w sumie 7 osób (1 osoba w pożarze, 6 w innych zdarzeniach, przede wszystkim wypadkach drogowych), 53 osoby zostały ranne , w tym 2 strażaków i 3 ratowników.

Także warunki pogodowe powodowały, że strażacy musieli interweniować blisko 100 razy. Najczęściej z powodu powalonych drzew lub zalanych ulic i piwnic.

Rok 2013 to dla legionowskich strażaków czas zmian. 12 lutego o godz. 14.00 w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbędzie się uroczyste powołanie nowego komendanta – st. bryg. Mieczysława Klimczaka. Ustępujący komendant, brygadier Jacek Pietranik po półtorarocznej służbie w Legionowie został szefem jednostki straży w pobliskim Wołominie.

/wł, PSP Legionowo/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Legionowski: Niebezpieczne weekendy"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *