Zamknij

Legionowska Akademia Jazdy: Słońce nie służy kierowcy

20:14, 31.12.2015 Aktualizacja: 17:02, 23.11.2019
Skomentuj

Wiosenno-jesienna aura, jaka jeszcze kilka dni temu królowała na naszych drogach oraz sporo dni ze słońcem skłoniło mnie do przedstawienia porad związanych z prowadzeniem samochodu w trudnych warunkach drogowych, jakie powoduje oślepiające słońce.

Zimowa pora to inne niż latem położenie słońca względem naszych dróg. Jesienią i zimą słońce nie jest tak wysoko na niebie, jak podczas wakacji. Potrafi oślepić i wywołać niebezpieczne sytuacje na drodze.

- Słońce zimą może być nawet bardziej uciążliwe i niebezpieczne niż to świecące latem - mówi Waldemar Janczar, trener-instruktor w Akademii Auto Świat Legionowo.

Najbardziej uciążliwe pory do jazdy w bezchmurny dzień to wczesny ranek oraz późne popołudnie, kiedy słońce jest nisko nad horyzontem. Kąt padania promieni słonecznych jest taki, że będziemy oślepiani przez kilka godzin.

Oślepienie następuje także, gdy słońce będzie odbijać się od mokrej nawierzchni, w kałuży lub w śniegu. Odblaski mogą zmienić postrzeganie kształtów i pogarszają komfort widzenia.

Niezbędne okulary


Najważniejsze jest to, aby być dobrze przygotowanym do takiej sytuacji. Niezbędne jest posiadanie okularów przeciwsłonecznych w samochodzie. Okulary takie powinny być czyste i nieporysowane. Najlepiej przechowywać je w pokrowcu, etui lub w specjalnym miejscu do tego przygotowanym w samochodzie - przeważnie obok lusterka na suficie.

Dobrze, aby okulary posiadały polaryzację oraz filtr UV. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne nie blokują odblasków. Dlatego warto pomyśleć o szkłach polaryzacyjnych, które są specjalnie zaprojektowane, aby kontrolować światło. Dzięki specjalnemu filtrowi selekcjonują one rodzaj światła docierający do oka poprzez zablokowanie dokuczliwych odblasków. Dzięki soczewkom polaryzacyjnym można obserwować otoczenie bez drażniących oczu odblasków, ze zwiększonym kontrastem i podkreślonymi, wyraźnymi kolorami, ale bez ich przekłamania.

Szkła polaryzacyjne idealnie chronią oczy podczas silnego nasłonecznienia oraz pozwalają lepiej i szybciej dostrzec niebezpieczeństwo na drodze.

Oczywiście na wyposażeniu każdego samochodu jest daszek przeciwsłoneczny. Ma on jednak ograniczone pole działania i często w okresie jesienno-zimowym jego długość nie pozwala na wystarczające zacienienie słońca. Ponadto daszek nie ochroni naszych oczu przed odblaskami z szyby, czy z drogi.

Wyczyść szybę od środka


Kierowco, kiedy ostatnio czyściłeś szyby od środka? Warto poświęcić kilka minut na przetarcie szyb od wewnątrz. Używajmy do tego środków, które nie pozostawiają smug, łatwo rozpuszczają brud, kurz oraz szybko odparowują.

Czyste szyby pozwolą lepiej widzieć drogę i jej otoczenie, powodują lepszy komfort jazdy oraz zmniejszają poczucie zmęczenia wzroku podczas jazdy w dłuższe trasy.

Porad udziela mgr Maciej Janczak z Ośrodka Szkolenia Kierowców Auto Plus - Akademii Auto Świat w Legionowie.
Adres do korespondencji: [email protected]




 

 

 

Przeczytaj także:


 


Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%