Reklama

Legionowska Akademia JazdyLegionowskiWiadomości

Legionowska Akademia Jazdy: Kłopot z klimatyzacją w samochodzie? Podpowiadamy co zrobić

Reklama

Nadeszła wiosna więc czas zabrać się za przygotowanie naszego samochodu do jazdy w cieplejsze dni. Mocno grzejące przez szyby słońce skłania nas do skorzystania z klimatyzacji. Jeśli po jej włączeniu parują szyby lub wyczuwalny jest specyficzny, nieprzyjemny zapach, to znak, że należy naszą klimatyzację oczyścić. Podpowiadamy jak to zrobić.

Reklama

Jeśli samochód jest nowy lub ma 2-3 lata zwykle przeglądy robi się w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Przeważnie wykonuje się je utrzymując warunki gwarancji lub dbając o wysoką jakość wykonanej usługi. W ASO przeglądy klimatyzacji skalkulowane są w czas okresowych przeglądów gwarancyjnych i raczej nie powinno być z klimatyzacją problemów. Przed końcem gwarancji warto ją jednak sprawdzić bardziej dokładnie.

W nieco starszych pojazdach serwis klimatyzacji należy robić przynajmniej raz na 2 lata, a najkorzystniej co roku na wiosnę. Jeśli jest taka potrzeba, uzupełniamy czynnik chłodzący. Jeżeli zimą klimatyzacja nie była używana, to pełny serwis będzie niezbędny. Brak używania klimatyzacji przez dłuższy okres (3-4 miesiące) powoduje zanieczyszczenie układu i rozwój szkodliwych dla nas bakterii.

Instruktor Akademii Auto Świat Grzegorz Jankowski podpowiada – korzystajmy z klimatyzacji przez cały rok, a w okresie zimowym przynajmniej raz na tydzień przez około 20 minut. Rozprowadzi się czynnik chłodzący i smarujący oraz zapobiegnie to zanieczyszczeniu układu i zatarciu mechanizmów. Brudna klimatyzacja może powodować reakcje alergiczne, podrażnienie oczu, a w niektórych przypadkach niebezpieczne infekcje – dodaje Jankowski.

Gdzie serwisować klimatyzację?

Zanim odwiedzimy jakikolwiek warsztat, należy oczyścić wloty powietrza z resztek liści i innych zanieczyszczeń, dokładnie odkurzyć wnętrze oraz wywietrzyć i osuszyć wykładziny podłogowe. Serwis i napełnianie klimatyzacji powierzmy zaufanym specjalistom z dobrego warsztatu, a jeśli takich nie znamy, to jedźmy do ASO. Odpowiedni serwis usunie wilgoć i zanieczyszczenia.

Profesjonalny sprzęt do serwisu klimatyzacji jest dość drogi i nie ma go w każdym warsztacie. Dobrze jest się zatem dowiedzieć na miejscu jakie czynności zostaną wykonane. Jeśli serwis sprowadza się tylko do uzupełnienia czynnika, to można od razu podziękować i szukać dalej. Samo uzupełnienie czynnika oraz usługa oczyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji kosztuje od 120 do 200 zł i trwa około godziny. Pełny serwis trwa nieco dłużej, a koszt waha się w granicach 200 – 400 zł.

Nie czekajmy z serwisem klimatyzacji do pierwszych upałów. Kolejki do serwisów mogą nas zaskoczyć tak jak i upał w samochodzie czego nie życzę nikomu.

Porad udziela mgr Maciej Janczak z ośrodka szkolenia kierowców Akademii Auto Świat Legionowo tel: 501 868 548, adres do korespondencji: [email protected]

Akademia auto świat

 

 

 

Przeczytaj także:

 

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close