Reklama

Legionowska Akademia JazdyLegionowskiWiadomości

Legionowska Akademia Jazdy: Bądź gotowy na zmianę pogody

Reklama

Drodzy kierowcy. W ostatnim czasie pogoda obdarowuje nas prawie wszystkimi swoimi urokami, jak na tę porę roku przystało. Mróz, śnieg, oślepiające słońce i deszcz są codziennością. Wkrótce jednak nadejdzie wiosna. Wiosenne miesiące kojarzone są z piękną pogodą i bezchmurnym niebem. Oprócz wspaniałych, wiosennych dni obfitujących w gorące powietrze spotykamy się również z gwałtownymi ulewami i burszami. Taka zmiana pogody wymaga od kierowcy przygotowania do zbliżających się utrudnień.

Reklama

Omówię zatem sytuację, jak zachować się podczas gwałtownej burzy i ulewy. Słoneczny dzień każdego z nas kierowców i pasażerów wprowadza w dobry nastrój, a okulary przeciwsłoneczne spełniają swoją powinność. Pierwszą oznaką zmiany pogody są widoczne w oddali ciemne chmury. Sygnalizują kierowcy, że jazda w promieniach słońca dobiega końca i należy przygotować się na deszcz. Bardzo ważne jest to, aby spostrzec, skąd wieje wiatr. Trener jazdy w Akademii Auto Świat Legionowo, Krzysztof Cieszyński radzi: kierunek wiatru można określić po obserwacji przydrożnych chorągiewek i konarów drzew. Podczas jazdy nie jest to łatwe, ale możliwe. Pozwoli to określić, czy wiatr jest boczny, z przodu czy z tyłu. Najniebezpieczniejszy jest wiatr boczny. Silne porywy mogą spowodować niekontrolowaną zmianę pasa ruchu. W takiej sytuacji wymagana jest koncentracja i spokój. Uwaga kierowcy powinna być skierowana na obserwacji zachowania się samochodu.

Gdy spadną pierwsze krople deszczu

Pierwsze krople deszczu powodują, że droga jest bardzo śliska. Leżący kurz, małe kamienie, piasek i zanieczyszczenia z innych pojazdów w połączeniu z małą ilością wody powodują powstanie na jezdni śliskiej mazi. Podczas normalnej jazdy jest to niewyczuwalne, lecz podczas hamowania pojazdu opony nie mają takiej przyczepności, jak podczas samego deszczu. Należy to wziąć pod uwagę. W czasie deszczu nawierzchnia jest nieco bardziej przyczepna, gdyż woda częściowo zmywa śliski kurz. Pamiętajmy także, że podczas deszczu niezbędna jest skuteczna praca wycieraczek. Żeby nie być zaskoczonym wycieraczki należy kontrolować i przecierać praktycznie przy każdym myciu pojazdu. Ich pomoc przy ulewie jest nieoceniona.

Uwaga na wodę w koleinach

Duża ilość deszczu powoduje zaleganie wody w koleinach i nierównościach drogi. Jak przypomina Cieszyński powoduje to zagrożenie utraty przyczepności, gdyż bieżnik opony nie jest w stanie odprowadzić nagle dużej ilości wody i koło zostaje pozbawione kontaktu z podłożem. Zjawisko to nazywa się poślizgiem wodnym – koło po prostu ślizga się na wodzie. Mając tego świadomość należy zwolnić i spodziewać się możliwości poślizgu. Będąc na to przygotowanym nie będzie zaskoczenia. Wybieramy więc tor jazdy tam, gdzie woda nie zalega. Nie zbliżamy się zbyt blisko do poprzedzających pojazdów, gdyż wodny pył osadza się na szybie ograniczając widoczność.

W przypadku nagłych opadów pamiętajmy o kilku ważnych elementach:

  • Rozgrzana jezdnia z małą ilością wody powoduje gwałtowne zmniejszenie przyczepności.
  • Droga jest czystsza podczas większego deszczu.
  • Obserwujmy kierunek wiatru po przydrożnych chorągiewkach, drzewach, czy dymie z kominów domów.
  • Umycie szyby również od wewnątrz jest niezbędne dla lepszej widoczności.
  • Nie bójmy się kolein z wodą, ale miejmy do nich respekt i dużą uwagę.

Mam nadzieję, że w dość dokładny sposób przedstawiłem Państwu sposób na bezpieczne pokonanie nagłych opadów deszczu. Jeśli macie Państwo jakieś sugestie do poruszanych tematów lub chcielibyście, abym napisał o czymś szczególnym to proszę o kontakt przez e-mail: [email protected]

 

Porad udziela mgr Maciej Janczak z Ośrodka Szkolenia Kierowców Auto Plus – Akademii Auto Świat w Legionowie.
Adres do korespondencji: [email protected]

Akademia auto świat

 

 

 

Przeczytaj także:

 

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close