ReklamaLegionowski

Legionowo: Wreszcie można pozbyć się toksycznego termometru

Reklama

W środę (1.10) w Urzędzie Miasta Legionowo otworzono specjalny punkt zbiórki termometrów rtęciowych. Wbrew pozorom, dla mieszkańców jest to istotna wiadomość.

Reklama

Do niedawna mieszkańcy, którzy chcieli legalnie i bezpiecznie pozbyć się termometru rtęciowego, nie mieli zbyt wielu opcji – w Legionowe nie było specjalnego punktu zbiórki. Na szczęście to już przeszłość. W środę (1.10) w legionowskim ratuszu uruchomiono miejsce, w którym zużyte termometry będą utylizowane.

Jak czytamy na stronie internetowej legionowskiego ratusza, punkt utworzono na prośbę mieszkańców.

Jak skorzystać z punktu?

Termometr należy umieścić w szczelnym pojemniku (np. w zamkniętym słoiku) i dostarczyć do Działu Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta Legionowo (stanowisko 1 i 2). Oddane termometry będą gromadzone w specjalistycznym pojemniku i przekazywane firmom mającym stosowne zezwolenia na zajmowanie się odpadami niebezpiecznymi.

Zużyte termometry można przekazać bezpłatnie.

Dlaczego nie wolno wyrzucić do śmieci?

Warto pamiętać, że zgodnie z prawem termometru rtęciowego nie można wyrzucić do śmieci. Wszystko przez to, że rtęć jest zaliczana do kategorii odpadów niebezpiecznych. Za wyrzucenie lub porzucenie takiego odpadu grozi kara grzywny nawet do kilku tysięcy złotych.

Nie należy również zapominać, że od 2009 roku na terenie całego kraju obowiązuje całkowity zakaz sprzedawania termometrów rtęciowych.

Co jest złego w rtęci?

Rtęć jest bardzo trująca i groźna dla środowiska. Kumuluje się ona w nerkach i uszkadza je. Ostre zatrucie oparami rtęci wywołuje zapalenie płuc i oskrzeli prowadzące niekiedy do śmierci. Rtęć uszkadza także układ nerwowy.

/kh/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

4 razy komentowano

  1. Myślę, że żarówki rtęciowe należy również wrzucić do tego samego pojemnika co termometry rtęciowe; w końcu chodzi o utylizację a za wyrzucenie żarówki rtęciowej do śmieci są nakładane ogromnie wysokie kary.

  2. Warto dodać, że śmiercionośne termometry nie są już w sprzedaży ale za to spora część energooszczędnych żarówek działa na bazie rtęci i też nie można ich tak po prostu wyrzucić.

  3. W czas to zrobili. termometrów rtęciowych już o kilku lat nie produkują a teraz sobie ktoś przypomniał że trzeba je zebrać . Brawo.

  4. Dobrze że taki punkt powstał – jest to odpowiedź na najpilniejsze potrzeby mieszkańców legionowa. Po co nowe żłobki, baseny i kina skoro mamy punkt zbiórki termometrów rtęciowych. Przydał by się jeszcze punkt zbiórki starych gramofonów na winyle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close