ReklamaKomunikacjaLegionowskiWiadomości

Legionowo: W poniedziałek o 16:00 kolejny protest w obronie kobiet. Będą blokować ulice

Reklama

W poniedziałek (26.10) o godz. 16:00 rozpocznie się w Legionowie kolejny protest w obronie kobiet i ich prawa do decydowania o własnym ciele. Tym razem przeciwnicy kontrowersyjnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który w ubiegłym tygodniu opowiedział się za zaostrzeniem przepisów aborcyjnych, zamierzają blokować ulice. Które części Legionowa mogą być nieprzejezdne?

Reklama

Z informacji udostępnionych w Internecie przez organizatorów wynika, że protest będzie odbywał się z wykorzystaniem samochodów. Wolno poruszające się samochody będą blokować ruch uliczny w następujących miejscach:

  • wiadukt nad torami kolejowymi (DK61),
  • okolice restauracji McDonald’s,
  • okolice Ratusza Miejskiego,
  • okolice Areny Legionowo,
  • tunel pod torami kolejowymi Krakowska – Al. Róż.

Początek akcji zaplanowano na godzinę 16:00.

– Samochodziary i samochodziarze! Start o 16:00. Jeździmy po mieście nie łamiąc przepisów, przepuszczamy pojazdy uprzywilejowane, przyklejamy plakaty na szyby; z głośnika możecie puszczać muzykę z Gwiezdnych Wojen – czytamy w zaproszeniu na protest.

Dlaczego ludzie protestują?

W ubiegłym tygodniu, nieuznawany przez część społeczeństwa za legalny Trybunał Konstytucyjny uznał, że aborcja wykonana ze względu na uszkodzenie płodu jest niezgodna z Konstytucją. Wniosek rozpatrywany był na wniosek części posłów rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość. Tym samym PiS naruszył obowiązujący w Polsce od blisko 30-lat tak zwany „kompromis aborcyjny”. Kobiety uznały to za zamach na ich wolność osobistą i odebranie prawa do decydowania o własnym ciele. Partię rządzącą oskarżono o fundamentalizm religijny i uległość wobec kościoła katolickiego.

W sobotę ulicami Legionowa przeszło ponad 1000 osób

Zaplanowany na poniedziałkowe popołudnie protest nie jest pierwszym. W sobotę (24.10) ulicami miasta przeszła manifestacja, w której udział brało ponad 1000 osób. Kobiety i mężczyźni wyrażali swoje niezadowolenie z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie próby zaostrzenia przepisów ustawy o dopuszczalności aborcji. Demonstranci przeszli od Rynku Miejskiego ulicami Piłsudskiego i Sobieskiego w okolice domu ministra Błaszczaka, gdzie zablokowała ich policja.

Demonstracja przebiegała spokojnie, ale nie obyło się bez wykrzykiwania haseł skierowanych przeciwko rządzącej partii PiS, które przez część prawicowych środowisk uważane są za wulgarne.

Relację z sobotniej manifestacji znajdziecie na naszym profilu Facebook’owym.

/red./

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close