Reklama

LegionowskiPo godzinachWiadomości

Legionowo: W Poczytalni będzie kino. „Zorza” startuje już 17 września

Reklama

Miejska Biblioteka Publiczna rozpoczyna nowy projekt edukacyjny „Kino Zorza”. W jego ramach, w Poczytalni na dworcu organizowane będą seanse filmowe dla dzieci i młodzieży, warsztaty filmowe dla szkół oraz wystawa opowiadająca o historii kina w Legionowie. Pierwsze spotkanie zaplanowano we wtorek (17.09) na godz. 17:00.

Reklama

Podczas pierwszego spotkania w „Kinie Zorza” widzowie będą mogli obejrzeć film zatytułowany „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”. Szczegóły na plakacie poniżej:

W ramach projektu „Kino Zorza” planowane są seanse filmowe dla dzieci i młodzieży, warsztaty filmowe dla szkół oraz wystawa opowiadająca o historii kina w Legionowie.

„Kino Zorza” w Poczytalni to projekt dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury „Kultura-Interwencja” 2019. Ma to być miejsce edukacji filmowej i animacji widza.

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty w 2019 roku udało się przeprowadzić kilka warsztatów bibliotecznych, połączonych z seansami filmowymi. Nauczyciele dostrzegli sens tego rodzaju edukacji filmowej, zaś dzieci żywo reagowały na nieznane im dzieła kinematografii filipińskiej czy holenderskiej. „Kino Zorza” będzie kontynuować ten pomysł, ale tym razem seanse będą otwarte dla wszystkich chętnych: rodziców z dziećmi, młodzieży oraz starszych koneserów ambitnego kina. Po każdym seansie odbędą się moderowane przez animatorów dyskusje dotyczące tematyki filmu oraz przyszłych zainteresowań widzów.

Nie tylko kino

Każdemu filmowi towarzyszyć będą warsztaty, konkursy i akcje promocyjne związane z tematyką seansu. Projekt ma umożliwić młodym ludziom dostęp do ambitnego kina światowego dla dzieci i młodzieży. Filmy pokazywane w “Zorzy” wybierane będą z repertuaru festiwalu Kino Dzieci, organizowanego przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny.

Drugą częścią projektu jest Studio Filmowe „Zorza” – cykl zajęć zorganizowanych dla grup szkolnych. Będą to nie tylko seanse, ale też warsztaty filmowe, dyskusje i projekty współtworzone przez uczniów, nauczycieli i filmowców zaproszonych do Poczytalni. Uczniowie będą mogli aktywnie sprawdzić się w roli twórców, a nie tylko odbiorców, dowiedzieć się jak robi się filmy i jak rozumieć to co widzą w kinie i telewizji.

Trzecią częścią projektu „Zorza” w Poczytalni będzie wystawa w holu dworca: “Od Zorzy do… Zorzy” poświęcona tradycji i historii kina w Legionowie od jego początków w garnizonie wojskowym, przez kino nieme, kino “Bajka”, powojenne kino “Mazowsze”, aż po współczesne debaty o kinie w Legionowie.

Wystawa będzie nie tylko okazją do poznania tradycji kinematograficznej, ale też pretekstem do refleksji na temat przemian kulturowych i społecznych, które odzwierciedla burzliwa historia kina w Legionowie. Wystawa będzie interaktywna i dostępna w godzinach otwarcia dworca.

Partnerem wystawy jest Muzeum Historyczne w Legionowie.

/red., MBP Legionowo/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close