Reklama

KomunikacjaLegionowskiWiadomości

Legionowo: W czwartek ruszają konsultacje społeczne w sprawie nowych przepraw przez tory

Reklama

W najbliższy czwartek (12.09) ruszają konsultacje społeczne w sprawie nowych przepraw przez tory kolejowe w Legionowie. Otworzy je specjalne spotkanie w sali widowiskowej ratusza, które zaplanowano na godz. 18:00. Miasto przygotowało kilka koncepcji nowych przepraw, ale żadna z nich nie budzi entuzjazmu mieszkańców.

Reklama

Trochę historii

Mieszkańcy Legionowa od zawsze borykają się z problemem podziału miasta na dwie części przez tory kolejowe. W latach 80-tych i 90-tych do dyspozycji zmotoryzowanych były trzy przejazdy kolejowe i wiadukt – stanowiący część Drogi Krajowej nr 61. Po upadku komunizmu samochodów zaczęło przybywać, a przepraw przez tory wręcz przeciwnie.

Na początku lat 90-tych zamknięto przejazd kolejowy przy os. Kozłówka. Obecnie jest tam wyłącznie przejście dla pieszych. Kilka lat temu podobny los spotkał przejazd w ciągu ulic Parkowa – Wyszyńskiego. Co prawda wybudowano tunel na Przystanku, ale z uwagi na zwiększający się ruch samochodów niewiele pomógł on w poprawie sytuacji komunikacyjnej stolicy powiatu legionowskiego.

Stan obecny

Obecnie zmotoryzowani mieszkańcy Legionowa mają do dyspozycji trzy przeprawy przez tory: wspomniany wcześniej tunel na Przystanku, wiadukt stanowiący część Drogi Krajowej nr 61 oraz przejazd w ciągu ulic Polnej i Kwiatowej. Niestety żadna z nich nie spełnia oczekiwań mieszkańców.

Tunel na Przystanku owszem pozwala na szybkie przedostanie się z jednej strony miasta na drugą, ale wyłącznie poza godzinami szczytu. Rano i po południu tworzą się tam korki. Powodem takiej sytuacji jest to, że z przeprawy korzystają nie tylko mieszkańcy Legionowa. To skrót dla jadących od strony Wieliszewa i Nasielska w drodze do Warszawy. Pozwala ominąć zakorkowaną Drogę Krajową nr 61.

O korkach na drugiej przeprawie – wiadukcie – napisano już wiele stron tekstu. Nawet nie ma sensu przytaczania w tym artykule faktów, które każdy mieszkaniec Legionowa zna. Kto nie zna, niech przejedzie się od Warszawy w stronę Zegrza na przykład po godz. 16:00.

Z przejazdem w ciągu ulic Kwiatowa – Polna jest także więcej problemów niż korzyści. Obecnie linia kolejowa na Gdańsk jest tak często wykorzystywana, że przeprawa ta jest prawie zawsze zamknięta. Gromadzące się po obu stronach przejazdu pojazdy nierzadko nie są w stanie przejechać na drugą stronę w przerwie pomiędzy jadącymi pociągami, czyli w czasie kiedy przejazd jest otwarty.

Miasto ma pomysł. Niestety nietrafiony

Urząd Miasta Legionowo już od kilku lat zapowiada budowę nowych, bezkolizyjnych przepraw przez tory kolejowe. Urzędnicy przygotowali dwa warianty takich przepraw. Jakie?

Wariant pierwszy obejmuje budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Gen. Roi i Plantowej, od którego zostanie poprowadzona droga do planowanego tunelu. Wzdłuż drogi ma powstać chodnik. Dodatkowo nad ulicą Polną wybudowana ma zostać kładka dla pieszych.

Wariant drugi jest podobny, ale pozbawiony chodnika wzdłuż drogi prowadzącej do nowego tunelu. Chodnik zastąpiłaby kładka w ciągu ulic Kwiatowej i Polnej.

Nie sposób zauważyć, że koncepcje miasta w zakresie budowy nowych przepraw przez tory absolutnie mijają się z zapotrzebowaniem mieszkańców. Ci woleliby tunel lub wiadukt wprowadzający ruch do centrum miasta. Idealnym miejscem na tego typu inwestycje jest na przykład obecne przejście dla pieszych przy Kozłówce. Połączenie ulic Kolejowej z Kościuszki byłoby, zdaniem mieszkańców o wiele bardziej korzystne. Zresztą plany takie już były. Niestety zostały przez władze miasta porzucone.

Także mieszkańcy Nowego Bukowca propozycjami ratusza nie są zachwyceni. Ich zdaniem wzmożony ruch pojazdów utrudni im życie. Spokojna do tej pory okolica będzie bardziej hałaśliwa i mniej przyjazna. Na pewno odbije się to także na cenach nieruchomości w tej okolicy.

Konsultacje ruszają 12 września

W najbliższy czwartek o godz. 18:00, w sali widowiskowej ratusza rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące nowych przepraw przez tory kolejowe w Legionowie. Podczas spotkania mieszkańcy zostaną zapoznani ze szczegółami propozycji władz miasta w tym zakresie, będą mogli także porozmawiać na ich temat i zadawać pytania.

Po spotkaniu wnioski, opinie i uwagi będzie można składać jeszcze przez około dwa tygodnie. Adres e-mail pod którym mieszkańcy mogą się kontaktować z Urzędem Miasta w tej sprawie to [email protected]

/red./

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

2 razy komentowano

  1. To nie prawda że przejazd na Kwiatowej będzie bezwarunkowo likwidowany. On będzie zlikwidowany tylko w przypadku budowy nowej przeprawy. Nie ma obowiązku budowy nowej przeprawy i wobec tego likwidacji przejazdu.

  2. Dlaczego nie piszecie ,że przejazd na Kwiatowej będzie zlikwidowany ,niezależnie od tego gdzie i czy w ogóle będzie wybudowany tunel-to dlatego kolej daje pieniądze.
    Starostwo “nie wprost” ,ale zadeklarowało wsparcie dla tunelu na Kozłówce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close