Legionowski: Uwaga na upały

Dzika Plaża w Nieporęcie, Fot. Legio24

Tropikalne powietrze nadciągnęło nad Polskę. Upały mogą być jednak szkodliwe – zwłaszcza dla osób starszych i dzieci. Nie zapominajmy o odpowiedniej ochronie organizmu. 

Wysoka temperatura powietrza może być niebezpieczna Aby ustrzec się nieprzyjemności zdrowotnych, wynikających ze zbyt długiej ekspozycji na słońcu, należy pamiętać o podstawowych zasadach postępowania.

Przede wszystkim woda

W trakcie upalnej pogody nasze ciało potrzebuje ochłody, dlatego nie szczędźmy mu płynów. Najlepiej pić wodę niegazowaną, która doskonale gasi pragnienie, dostarcza organizmowi mikroelementów i nie wzmaga apetytu. W Legionowie można pić wodę wprost ze źródła. Bezpłatne zdroje uliczne dostępne są między innymi na skwerze im. Popiełuszki (przy ratuszu), na terenie kościoła parafialnego pod wezwaniem świętego Jana Kantego oraz kościoła przy ulicy Targowej.

Unikajmy słońca

W upalne dni słońce nie jest sprzymierzeńcem a wrogiem. Należy zatem w miarę możliwości go unikać. Osoby starsze i dzieci w godzinach 10:00 – 15:00, czyli w godzinach największego natężenia promieni słonecznych, powinny pozostać w domu. Osoby przebywające poza domem, powinny jak najczęściej kryć się w cieniu. Nadmierne przebywanie na słońcu podczas upałów grozi bowiem udarem. Warto pamiętać o przewiewnym nakryciu głowy.

Podsumowanie:

Upały są szczególnie groźne dla osób starszych, chorych na nadciśnienie, cukrzycę i mających problem z sercem. W związku z tym warto przestrzegać następujących zasad:

– unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia – osoby z dolegliwościami układu krążenia nie powinny wychodzić w godz. 11.00-17.00;
– chronić bezwzględnie przed przebywaniem na słońcu niemowlęta i małe dzieci, nie zostawiać ich w samochodzie;
– osłaniać głowę przed promieniowaniem słonecznym;
– pić 2-3 litry napojów dziennie (woda, napoje niesłodkie i niegazowane) – osoby po zawałach i cierpiące na chorobę niedokrwienną serca powinny pić napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu;
– w miarę możliwości schładzać ciało (np. często płukać dłonie i nadgarstki pod bieżącą chłodną wodą, przecierać kark, skronie) ale unikać skrajnych zmian temperatur;
– unikać picia alkoholu (do spalenia alkoholu organizm wykorzystuje zasoby wody);
– spożywać lekkostrawne, niezbyt obfite posiłki.

/red/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Legionowski: Uwaga na upały"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *