Reklama

LegionowskiPo godzinachWiadomości

Legionowo: Tablicą pamiątkową uczcili Tadeusza Gołębiewskiego

Reklama

W środę (20.05) punktualnie o godz. 12:00 w Legionowie odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci prof. Tadeusza Gołębiewskiego, żołnierza AK i zasłużonego obywatela Miasta Legionowo. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy, przedstawiciele rodziny prof. Gołębiewskiego, poczty sztandarowe oraz władze miasta.

Reklama

Część oficjalną rozpoczął Prezydent Roman Smogorzewski, który powitał wszystkich obecnych i przypomniał o tym jak wielu mieszkańców wpisało się w naszą historię. – Wpisało się piękną postawą, walką o wolność ojczyzny, wpisało się ryzykiem, często pisało tę historię krwią i cierpieniem. Naszym obowiązkiem jest pamiętać, przekazywać i wzorować się na postawach tych ludzi – mówił prezydent. Ze szczególnymi podziękowaniami zwrócił się do rodziny Gołębiewskich: – To ważne, że jesteście dzisiaj z nami. Chcieliśmy podziękować za dar życia pana Tadeusza, za wszystko co dla naszego miasta zrobił. Ustawienie tablicy pamiątkowej to symboliczna forma uznania i szacunku dla tej niezwykłej osoby. Pojawienie się w przestrzeni publicznej tablicy jest bardzo skutecznym sposobem na pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy już odeszli, o ludziach, którym wiele zawdzięczamy – tłumaczył prezydent miasta mając nadzieję, że mieszkańcy, którzy będą w przyszłości tędy przechodzić zapoznają się z jego historią.

Do zgromadzonych pod pamiątkową tablicą przemawiała również Bronisława Mazur, Honorowa Obywatelka Miasta Legionowo i Prezes Zarządu koła „Brzozów” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. ppłk. Edwarda Dietricha w Legionowie, dziękując władzom samorządowym za realizację wniosku i ustawienie tablicy. Opowiadała o trudnych czasach wojennych i życzliwości rodziny Gołębiewskich. Wojciech Jeute zapoznał obecnych z biografią Tadeusza Gołębiewskiego. Profesora wspominał jeden z jego żołnierzy pan Wilkowicz-Ćwieczkowski z plutonu 704. Swoją mową również zachwyciła wszystkich słuchaczy kapitan Apolonia Cudna-Kowalska, Wiceprezes Zarządu Okręgu Warszawa-Powiat Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, która zwróciła się do młodych ludzi by doceniali czas i miasto w jakim żyją, gdyż świadkowie czasów wojennych nie mieli szczęśliwego dzieciństwa.

Tablica mieści się przy rondzie u zbiegu ulic Batorego i Chrobrego, które zyskało nazwę Tadeusza Gołębiewskiego.

/red, UM Legionowo/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close