Zamknij

Legionowo: Szkoła przy Targowej inwestuje w nowoczesną edukację

04:52, 14.04.2016 Aktualizacja: 09:55, 14.04.2016
Skomentuj

Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych mieszczący się przy ul. Targowej w Legionowie zyskał nową pracownię przedmiotową. Będą z niej korzystać uczniowie kształcący się w specjalności technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.



Dzięki środkom z Unii Europejskiej pracownia zyskała szereg stanowisk do nauki zawodu. Wśród nich znalazły się stanowisko fotowoltaiki, energii wiatrowej, energii termalnej - pozyskiwania energii cieplnej z kolektorów słonecznych, energii termalnej - pozyskiwania energii przy pomocy pompy ciepła, ogniw paliwowych, systemów hybrydowych, biopaliw i magazynowania energii. Warto dodać, że w ramach wspomnianego projektu PZSP w Legionowie otrzymał również wyposażenie pracowni informatycznej. Dodatkowo z budżetu szkoły zakupione zostały kolektor słoneczny, pompa ciepła, wyposażenie pracowni (m.in. zgrzewarka, palnik do lutowania z oprzyrządowaniem, imadła, stoły warsztatowe oraz wiele narzędzi), a także wykonany został remont sali, w której mieści się pracownia.

- Stałe podnoszenie jakości kształcenia w placówkach prowadzonych przez powiat to jedna z kluczowych dla nas kwestii. Nie ograniczamy się do deklaracji i sukcesywnie realizujemy przedsięwzięcia, które pozwalają ten cel realizować. Tworzenie nowych, profesjonalnie wyposażonych pracowni to jeden z elementów szerzej zakrojonych działań. Konsekwentnie modernizujemy również budynki szkół, prowadząc m.in. prace termomodernizacyjne, jak i ich otoczenie. Staramy się ciągle wzbogacać infrastrukturę sportową, stąd trwająca przy Powiatowym Zespole Szkół Ogólnokształcących w Legionowie budowa boiska wielofunkcyjnego, jak i rozpoczęty proces projektowania urządzeń sportowych przy zespole szkół im. Jerzego Siwińskiego - mówi starosta legionowski Robert Wróbel.

Specjalistyczna pracownia, która będzie wspierać kształcenie w specjalności technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej powstała kosztem blisko 122 tysięcy złotych. Prawie 75 tysięcy z tej kwoty zostało pozyskane ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu "Zwiększenie potencjału szkół zawodowych na Mazowszu". Powiat legionowski był jednym z partnerów projektu, a jego liderem - Agencja Rozwoju Mazowsza S.A. Uroczyste otwarcie miało miejsce we wtorek (12.04).

Kierunek kształcenia w zakresie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej powstał we współpracy z Instytutem Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, który jest inwestorem otwartego w ubiegłym roku w Jabłonnie Centrum Badawczego KEZO PAN. Młodzież uczy się tu:


  • organizować montaż urządzeń i systemów energetyki odnawialnej,

  • wykonywać montaż urządzeń i systemów energetyki odnawialnej,

  • konserwować oraz naprawiać urządzenia i systemy energetyki odnawialnej,

  • kontrolować pracę urządzeń i systemów energetyki odnawialnej,

  • sporządzać kosztorysy oraz oferty i umowy dotyczące urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.


/red/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%