Reklama

LegionowskiWiadomości

Legionowo: Straż Miejska skontrolowała już kilkadziesiąt kotłowni

Reklama

Od listopada legionowska Straż Miejska prowadzi kontrole domowych kotłowni. Strażnicy sprawdzają, czym mieszkańcy Legionowa palą w piecach. Przy okazji kontrolowane są zbiorniki bezodpływowe na posesjach – tak zwane szamba.

Reklama

W pierwszych tygodniach strażnicy ujawnili 6 przypadków spalania tak niebezpiecznych i szkodliwych dla środowiska przedmiotów jak: stare okna pokryte warstwami farby, elementy laminowane, plastiki. Domy, które są kontrolowane wybierane są na podstawie własnych informacji i spostrzeżeń w terenie oraz informacji uzyskanych od mieszkańców.

– Kontrole takie są przeprowadzane przez wyznaczony patrol, który w uzasadnionych przypadkach wchodzi na posesję i przeprowadza kontrolę – mówi zastępca komendanta Adam Nadworski, dodając, że są to przypadki, kiedy funkcjonariusze zauważą nieodpowiedni kolor dymu, niepokojącą woń w okolicy posesji lub widzą składowane elementy przygotowane do pocięcia i spalenia (sklejki, dykty, okna, płyty laminowane itp.).

Kara i postępowanie administracyjne

Po stwierdzeniu spalania odpadów lub śmieci patrol może nałożyć na właściciela mandat karny do 500 zł. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu karnego, Straż Miejska sporządza i kieruje Wniosek do Sądu Rejonowego w Legionowie o ukaranie – w tym przypadku grzywna jest znacznie bardziej dotkliwa – może wynieść nawet 5000 zł.

To jednak nie koniec kłopotów truciciela. – Z takiej czynności sporządza się dokumentację fotograficzną oraz wypełnia protokół z oględzin posesji, pouczając właściciela, że materiały te zostaną przekazane do Referatu Ochrony Środowiska, gdzie będzie przeprowadzone postępowanie zmierzające do odebrania odpadów od właściciela – dodaje Adam Nadworski.

Karzą i edukują

Przy każdej kontroli patrol informuje o zagrożeniach, jakie występują podczas spalania odpadów oraz o możliwości skorzystania z dofinansowania na wymianę pieca lub instalacji – rozdając ulotki. Ponadto przy okazji kontroli kotłowni dokonywane są kontrole zbiorników bezodpływowych, tak zwanych szamb. Przedostawanie się gruntu fekaliów może bowiem skazić znajdującą się tam wodę, która przez sąsiadów może być używana jako pitna.

Truciciele są wokół nas

Problem zanieczyszczenia powietrza w Legionowie nie jest spowodowany spalaniem odpadów jedynie na terenie naszego miasta, w sąsiednich gminach szczególnie Nieporęcie, Jabłonnie, Wieliszewie także występują problemy ze spalaniem odpadów, lecz w tych miejscowościach nie są prowadzone pomiary jakości powietrza. Bez wspólnych działań nie osiągnie się zamierzonego efektu.

Statystyka UM Legionowo

Listopad- kilkadziesiąt kontroli spalania w rejonie ulic: Grudzie, Warszawska, Chopina, Targowa, Batorego, Gdyńska, Kwiatowa, Olszankowa, Słowackiego, Handlowa. Stwierdzono 3 przypadki spalania odpadów.

Grudzień (od 1 do 10) – 20 Kontroli (na dzień 08.12.2015r.) ulic: 3-go Maja, Batorego, Gdańska, Kaszubska, Targowa, Strużańska, Wilcza. Stwierdzono na dzień dzisiejszy 3 przypadki spalania odpadów.

/red, UM Legionowo/

Przeczytaj także:

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close