Reklama

LegionowskiWiadomości

SML-W Legionowo: Rozliczenia zaliczek tylko dla użytkowników NET CZYNSZE. Pozostali muszą czekać

Reklama

Corocznie, w terminie do 31 marca, legionowska SML-W jest zobowiązana dokonać z lokatorami rozliczenia kosztów centralnego ogrzewania oraz dostawy wody i odprowadzania ścieków. Jednak w tym roku, z powodu pandemii Covid – 19, pojawiła się jedynie lakoniczna informacja, iż wyniki rozliczenia mediów za II półrocze 2019 r. zostaną dostarczone do skrzynek pocztowych w terminie późniejszym. Spółdzielnia nie informuje jednak, że rozliczenia kosztów dostępne są dla użytkowników internetowej usługi NET CZYNSZE.

Reklama

W terminie do 31 marca każdego roku spółdzielnia dokonywała rozliczeń sezonu grzewczego i zużycia wody z podziałem na poszczególne nieruchomości oraz lokale za drugą połowę poprzedniego roku. W ich wyniku dokonywano korekty w stosunku do poniesionych rzeczywistych kosztów, a wartością wpłaconych zaliczek.

Bardzo często w ostatnich latach, głównie ze względu na coraz wyższe temperatury w okresie zimowym, obniżały się koszty związane z ogrzewaniem. W związku z tym powstawała różnica pomiędzy sumą wpłaconych zaliczek, a realnymi kosztami. Wynikającą z tego powodu nadpłatę można było rozliczyć w opłacie czynszowej. Warunkiem jednak było otrzymanie rozliczenia w wersji papierowej i potwierdzenie odbioru.

Nie dowiesz się o nadpłacie

W obecnej sytuacji epidemiologicznej doręczanie rozliczeń przez dozorców stało się to czasowo niemożliwe, więc mieszkańcy nie wiedzą, czy mają nadpłatę, czy niedopłatę. Spółdzielnia wykonała oczywiście odpowiednie kalkulacje, a pieniądze z nadpłat (można przypuszczać, że te będą przeważać) póki co pozostaną w kasie spółdzielni. Spółdzielcy natomiast zapłacą najbliższe czynsze w pełnej wysokości.

O wykonaniu przez SMLW rozliczeń półrocznych mogą przekonać się  lokatorzy, którzy posiadają aktywną usługę NET CZYNSZE. Niestety, jest to prawdopodobnie niewielka część lokatorów z ogólnej liczby mieszkańców spółdzielczych bloków. Niewątpliwie najbardziej jednak poszkodowaną grupą będą w tym przypadku seniorzy, którzy najmniej korzystają z nowoczesnych rozwiązań i technologii. Dziwi to tym bardziej, bo prezes Rosiak bardzo często podkreśla w swoich wypowiedziach szczególną troskę o tę grupę społeczną.

Czyżby SML-W nie zależało na upowszechnieniu informacji, że dokonano korekty za media w systemie NET CZYNSZE i można odliczyć nadpłatę ? Szczególnie w tym trudnym dla wielu lokatorów okresie. Czy nie można było uruchomić informacji telefonicznej w tym zakresie dla mieszkańców nie korzystających z tej usługi?

Aktualizacja, 2.04.2020 r., godz. 11.55
Dotarła do nas właśnie informacja, że SML-W zaczęła dostarczać rozliczenia zaliczek do skrzynek pocztowych.

Usługa NET CZYNSZE jest przeznaczona wyłącznie dla właścicieli lokali SMLW w Legionowie. Aby uzyskać dostęp do informacji na temat stanu konta należy zgłosić się do siedziby SML-W w Legionowie (obecnie niemożliwe!) i za okazaniem dokumentu tożsamości pracownik SM przydzieli Państwu specjalne konto internetowe, dzięki któremu można będzie zalogować się do systemu i dowiedzieć się o:

– podstawowych danych właściciela lokalu z ewidencji SM,
– ostatnim saldzie na kartotekach,
– szczegółowych obrotach na kartotece,
– odczytach liczników wody za wybrany okres,
– innych informacjach zamieszczonych przez Spółdzielnie Mieszkaniową.

/Janusz Baranowski/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close