Reklama

NajważniejszeWiadomości

Legionowo powoli wysycha. Coraz niższy poziom wód gruntowych

Reklama

Wyniki monitoringu poziomu wód gruntowych w Legionowie są alarmujące – lustro wody znajduje się coraz niżej. Bieżący, dość deszczowy rok tylko w niewielkim stopniu poprawił sytuację.

Reklama

Jak czytamy w raporcie przedstawionym przez Urząd Miasta Legionowo średni poziom wód gruntowych w ciągu trzech lat (2013 – 2016) obniżył się o ponad 1 metr. Co ciekawe w tym okresie suma rocznych opadów była na poziomie średniej wieloletniej, więc spadek nie był skorelowany z okresem suszy.

W latach 2017- 2018 sytuacja się nieco poprawiła – ze względu na większą liczbę opadów zaobserwowano niewielki wzrost poziomu lustra wody. Legionowo mocno odczuło jednak suszę z lat 2018 i 2019. Rekordowo niskie opady spowodowały ponowne obniżanie się poziomu wód gruntowych do stanów nie obserwowanych od czasu rozpoczęcia pomiarów. W 2020 roku poziom lustra wody był już około 1,5 metra niżej, niż w 2013 roku. 

Deszczowy poprzedni, jak i bieżący rok nieco poprawiły sytuację. Ostanie badania poziomu wód gruntowych wykonane w sierpniu 2021 roku wskazują na ponowne podniesienie ich poziomu średnio o 40 cm. Mimo tego, jest to nadal poziom znacznie niższy od tego z 2013 roku.

Średni poziom lustra wody w Legionowie (w wybranych latach w przybliżeniu):

  • 2013 r. – 2,2 m
  • 2016 r. – 3,4 m
  • 2020 r. – 3,7 m
  • 2021 r. – 3,3 m
Średni poziom lustra wody w Legionowie. Źródło: UM Legionowo

Warto zaznaczyć, że na poziom wód gruntowych znaczący wpływ mają opady z roku poprzedniego.

Betonowanie miasta potęguje problem

– Mamy zabetonowane miasta, drogi, autostrady, ekspresówki. Z tych betonowanych powierzchni woda spływa do kanalizacji, z kanalizacji do rzek i rzekami bezproduktywnie prosto do morza (…) – mówi Przemysław Daca, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Problem betonowania miasta znany jest także mieszkańcom Legionowa, jednak władze wydają się go nie dostrzegać. Co rusz słyszymy o budowie kolejnych bloków, bliźniaków, czworaków, szeregowców… Terenów zielonych ciągle ubywa, a to one przecież odpowiedzialne są za wchłanianie wody. Postępujący jeszcze bardziej spadek poziomu wód dotknie z pewnością drzewa – już teraz niektóre z nich usychają, i jak wiele na to wskazuje, wpływ na taki stan rzeczy może mieć brak wody.

Pomiary wysokości lustra wody w Legionowie rozpoczęto w lipcu 2013 roku. Wcześniej, aby móc prowadzić monitoring wód, na zlecenie Gminy Legionowo wykonano specjalne odwierty. Znajdują się one na terenie III parceli.

/red./

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AntySPAM *

Back to top button