Legionowo: Czy służby są gotowe na nadchodzącą zimę? Specjalne spotkanie w Starostwie

Przygotowanie służb do nadchodzącej zimy było głównym tematem obrad Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Powiecie Legionowskim, Fot. Starostwo Powiatowe w Legionowie

W środę (23.11) w siedzibie Starostwa Powiatowego w Legionowie odbyło się spotkanie służb z władzami powiatu. Omawiano kwestie bezpieczeństwa i porządku, ze szczególnym uwzględnieniem zbliżającego się okresu zimowego, który jak wiadomo może przynieść niesprzyjające warunki meteorologiczne w tym śnieżyce, fale mrozów lub silne wichury. Czy służby dbające o nasze bezpieczeństwo są na wystąpienie takich zjawisk gotowe?

– W trakcie spotkania dużo miejsca poświęcono przygotowaniu służb i instytucji do udzielania pomocy bezdomnym, osobom samotnym i innym potrzebującym w warunkach znacznych spadków temperatur oraz ogólnemu przygotowaniu służb do sezonu zimowego. Przedstawiciele poszczególnych formacji i instytucji zadeklarowali pełną gotowość oraz zapewnili, że stale i na bieżąco monitorują sytuację. Także służby odpowiedzialne za zimowe utrzymanie dróg powiatowych są już w pełnej gotowości. W przypadku wystąpienia opadów sześć pługów wyposażonych w nadajniki GPS wyjedzie na drogi, aby płużyć, odśnieżać i posypywać nawierzchnię mieszkanką soli i piasku – czytamy w komunikacie wydanym po spotkaniu przez Starostwo Powiatowe w Legionowie.

W posiedzeniu działającej przy Staroście Legionowskim Komisji Bezpieczeństwa i Porządku wzięli udział przedstawiciele gmin, Policji, Straży Pożarnej, WOPR, PCPR, Straży Miejskiej i Straży Gminnych, służby zdrowia i Powiatowego Inspektora Sanitarnego, którzy poza raportem na temat stanu przygotowań do zimy przedstawili także informację podsumowującą ich dotychczasową działalność.

Komenda Powiatowa Policji w Legionowie

Przedstawiciele Policji przedstawili dane statystyczne dotyczące okresu od stycznia do końca października 2016 r. w porównaniu z takim samym okresem w 2015 r. Wynika z nich, że liczba wypadków drogowych uległa zmniejszeniu – w tym roku było ich 26, w tym dwa ze skutkiem śmiertelnym. Wzrosła natomiast liczba kolizji drogowych. Policja od początku 2016 r. do końca października zatrzymała 655 praw jazdy, głównie w związku z przekroczeniem prędkości o ponad 50 km/h. Ponadto na terenie powiatu legionowskiego wypisano w sumie ponad 13 tys. mandatów i udzielono blisko 7 tys. upomnień.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej

Zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie st. bryg. Arkadiusz Pich zreferował temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Czuwa nad nim załoga 62 strażaków etatowych oraz 2 pracowników cywilnych. Uzupełnia ją 387 posiadających uprawnienia do działań ratowniczych ochotników. Do października br. odnotowano 1704 zdarzeń, w tym 314 pożarów o różnej wielkości i zasięgu. Ponadto Straż Pożarna prowadzi kampanie edukacyjne, wśród nich dotyczącą zagrożenia związanego z ulatnianiem tlenku węgla z instalacji grzewczych i sanitarnych.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

Podsumowano także mijający rok w odniesieniu do bezpieczeństwa sanitarnego i wodnego. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna odnotowała 3 zgłoszenia zatruć zbiorowych. Dwa z nich potwierdziły się i wynikały z niewłaściwego przechowywania żywności. Z kolei przedstawicielka Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego poinformowała o trzech zgonach na obszarze akwenów wodnych – 2 utonięciach i jednym będącym skutkiem nagłego zatrzymania krążenia na łodzi. WOPR jest już także gotowy na zimę i zagrożenia związane z zamarzaniem zbiorników wodnych.

Pogotowie Ratunkowe

Informacji o opiece medycznej udzielanej mieszkańcom powiatu udzieliła dyrektor NZOZ „Legionowo” Dorota Glinicka. W powiecie stacjonują 4 karetki – dwie specjalistyczne i dwie przewozowe. Do końca października uczestniczyły one w 7 585 wyjazdach. Omówiono także statystyki dotyczące stacjonarnych świadczeń medycznych udzielonych w placówce oraz wskazano na potrzebę uruchomienia ambulatorium chirurgicznego.

/red/

5 razy komentowano artykuł "Legionowo: Czy służby są gotowe na nadchodzącą zimę? Specjalne spotkanie w Starostwie"

 1. Kwiatkowski z Legionowa | 05/12/2016, godz. 07:30 |

  W PIERWSZY WEEKEND GRUDNIA 2016 WYSTARCZYLO TROCHĘ ŚNIEGU I NIEWIELKI MRÓZ, BY OKAZAŁO SIĘ ŻE NIE MIAŁ KTO ODSNIEZYC I POSYPAC PIACHEM OBLODZONE ULICE I CHODNIKI. BYŁO SPORO STŁUCZEK AUT I ZŁAMANIA KOŃCZYN. SŁUŻBY WYSTAWILY SOBIE WYSOKIE NOTY ZA PRZYGOTOWANIA DO ZIMY, A W REALU OKAZALO SIĘ, ŻE TO FIKCJA LITERACKA. MOŻE W DNI POWSZEDNIE WEZMĄ SIĘ W KOŃCU DO ROBOTY, BO SOBOTA I NIEDZIELA 3 i 4 grudnia 2016r. NIE ZALICZONE !!!

 2. JohnRambho | 03/12/2016, godz. 23:07 |

  Zła gospodarka leśna…Mówi to komuś coś? Drzewa i wielkie gałęzie zwisające na drogami i liniami wysokiego napięcia…Ale mądry POLAK PO SZKODZIE

 3. Chodniki nieodśnieżone,na ulicach śniegowa breja. Za to ścieżki rowerowe przynajmniej ta na Kolejowej odśnieżone do gołego asfaltu
  Nic dziwnego że zamiast przedzierać się przez zasypane chodniki ludzie szli ścieżką

 4. A co z prądem ? w okolicach Serocka od wczoraj go nie ma. Nigdzi się nie można dodzwonić, nie ma
  żadnej informacji kiedy problem zostanie usunięty.

 5. Dziś widać jak Miasto jest przygotowane na zimę. Żadna ulica oprócz Warszawskiej nie była rano odśnieżona. Przedostać się przez Legionowo to masakra jakaś.

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *