Legionowo: Rodzice przedszkolaków zaoszczędzili

fot. UM Legionowo

Ponad 800 tys zł pozostało w 2012 r w kieszeniach rodziców legionowskich przedszkolaków. To kwota, jaką zaoszczędzili po zmianie sposobu naliczania opłat. Część rodziców wcale nie ponosi opłat za opiekę nad dziećmi.

fot. UM Legionowo

We wrześniu 2011 roku weszła w życie zmiana sposobu naliczania opłat za czas spędzony w legionowskich przedszkolach. Zamiast stałej opłaty, naliczane zostały rzeczywiste koszty pobytu dziecka w godzinach poza bezpłatną podstawą programową.

Według obowiązujących przepisów, każdy przedszkolak ma prawo do bezpłatnej, 5-godzinnej podstawy programowej. Za pozostałe godziny spędzone w placówce rodzice ponoszą opłaty.
Legionowo wyszło naprzeciw pracującym rodzicom i zwolniło rodziców z opłat za pobyt dziecka w przedszkolu w godzinach 6.30-8.00 oraz po godzinie 16.00. Oznacza to, że rodzice, których dzieci spędzają w placówce 10,5 godziny dziennie faktycznie płacą jedynie za 3 godziny opieki.

Postanowiliśmy wyjść naprzeciw rodzicom, którzy naprawdę potrzebują całodziennej opieki przedszkolnej. Dlatego bezpłatne są godziny poranne oraz ostatnia godzina popołudniowa – mówi zastępca prezydenta Piotr Zadrożny. – Dzięki tej zmianie opłaty de facto spadły a nie wzrosły, jak początkowo pisały media.

Dzięki dodatkowym bezpłatnym godzinom poza podstawą programową, stawka za jedną godzinę dla dziecka, które spędza w przedszkolu cały dzień spadła z 3.30 zł do 1.80 zł. Sytuuje to Legionowo w 23% gmin, które uchwaliły opłatę na poziomie 1,66 – 2,00 zł za godzinę.

Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodziców wprowadzone zostały także opłaty za rzeczywisty czas spędzony w placówce, co oznacza zwrot lub nienaliczanie opłat podczas nieobecności, drugie i każde następne dziecko otrzymuje 25% zniżki.

Od 2013 r. legionowskie rodziny otrzymają dodatkową zniżkę. Karta Dużej Rodziny da zniżkę 30% za opłaty za żłobek i przedszkole rodzinom z trójką dzieci oraz 50% rabatu dla rodzin posiadających 4 i więcej pociech.

/UM Legionowo/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Legionowo: Rodzice przedszkolaków zaoszczędzili"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *