Legionowo: Radni zdecydowali – Smogorzewski może wydzierżawić dworzec i parkingi

Mimo sprzeciwu części radnych, dworzec i parkingi zostaną wydzierżawione prywatnej firmie na 20 lat. Fot. Legio24

Rada Miasta Legionowo na ostatnim tegorocznym posiedzeniu, które odbyło się we wtorek (29.12) zdecydowała, że prezydent Roman Smogorzewski będzie mógł wydzierżawić cały budynek dworca oraz parkingi wielopoziomowe prywatnej firmie. Uchwała przeszła głosami radnych powiązanych ze Smogorzewskim. Jest już niemal pewne, że dzisiejsza decyzja będzie oznaczać dla mieszkańców przede wszystkim płatne parkingi.

Wszystko wskazuje na to, że wyczekiwany przez mieszkańców korzystających z połączeń kolejowych wielopoziomowy parking będzie dobrem, za które trzeba będzie zapłacić. Choć opinia publiczna jest temu przeciwna, na wtorkowej sesji Rada Miasta Legionowo przyjęła uchwałę dającą prezydentowi miasta Romanowi Smogorzewskiemu prawo do wydzierżawienia (w drodze przetargu) niemal wszystkich budowli wchodzących w skład Centrum Komunikacyjnego prywatnemu przedsiębiorcy na okres aż 20 lat. Chodzi o nowobudowany budynek dworca, przejście podziemne, parking wielopoziomowy powstający po stronie os. Piaski oraz parking, który ma być wybudowany w przyszłym roku przy ul. Kościuszki.

Oznacza to, że miasto utraci w dużej mierze kontrolę nad tymi obiektami.

Smogorzewski: „Koszt miejsca parkingowego nie powinien przekroczyć 1 zł dziennie”

O szczegóły przekazania w dzierżawę kompleksu Centrum Komunikacyjnego pytali tylko nieliczni radni. Andrzej Kalinowski pytał prezydenta skąd w ogóle taki pomysł i jak się będzie przedstawiała sytuacja odpłatności za parking. Na zapytanie radnego Kalinowskiego Smogorzewski odpowiedział, że prywatne firmy funkcjonują lepiej niż publiczne i on zawsze był zwolennikiem prywatnej własności. W kwestii odpłatności za parking prezydent zaznaczył, że opłata za miejsce będzie wynosiła około 1 zł dziennie, a maksymalną stawkę gmina zapisze w umowie dzierżawy.

Złotówka dziennie da jednak dodatkowo średnio około 25 złotych miesięcznie, które podróżny będzie musiał wydać na dojazd do pracy. Nie ma mowy o tym, aby z opłaty zwolnić choćby osoby posiadające bilety miesięczne ZTM, czy KM.

Jak głosowali radni?

Za przyjęciem uchwały i tym samym umożliwienie wydzierżawienia dworca i parkingów głosowali radni powiązani z Romanem Smogorzewskim. Za przyjęciem uchwały głosował także radny niezrzeszony Paweł Głażewski. Sposób, w jaki głosował on nad uchwałą jednak nie dziwi. Ten były radny Stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy opuścił klub – jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy za namową posła Jana Grabca z PO. Z nieoficjalnych informacji, jakie docierają do naszej redakcji wynika, że niebawem będzie także zawodowo wspierał Jana Grabca.

Głosowanie nad uchwałą podzieliło także radnych, którzy w dalszym ciągu reprezentują klub Nasze Miasto Nasze Sprawy. Troje radnych, w tym Małgorzata Luzak i Paweł Lewandowski wstrzymało się od głosu. Zdecydowanie przeciwni planom Smogorzewskiego okazali się radni Danuta Ulkie oraz Józef Dziedzic. –  Nie mogliśmy poprzeć tego projektu uchwały dotyczącego dzierżawy Centrum Komunikacyjnego z uwagi na wątpliwości wynikające z braku zapisu nie wyłączającego z przedmiotu przetargu pomieszczeń mediateki. – mówi Portalowi Legio24.pl Dariusz Błaszkowski, szef Klubu Nasze Miasto Nasze Sprawy. – Przekazanie pomieszczeń dzierżawcy może spowodować, że cena wynajmu pomieszczeń dla mediateki może być tak wysoka, że miasta nie będzie stać na jej utrzymanie  w tym miejscu. Przypomnę, że o umiejscowienie mediateki w Centrum Komunikacyjnym zabiegaliśmy wcześniej. Ponadto nie wiemy, czy dzierżawa podmiotowi zewnętrznemu jest najlepszym rozwiązaniem. Dochodzi jeszcze czas trwania najmu. 20 lat to naszym zdaniem za długo. Jednocześnie obawiamy się, że komercjalizacja parkingu może spowodować wprowadzenie zaporowych stawek za parkowanie – dodaje Błaszkowski, który w sprawie tej uchwały wstrzymał się od głosu.

Przeciwko przyjęciu uchwały głosowali także Leszek Smuniewski oraz Andrzej Kalinowski.

W sumie w głosowaniu nad uchwałą wzięło udział 21 radnych. 13 głosowało za jej przyjęciem, 4 było przeciwko, kolejnych 4 wstrzymało się od głosu.

Koniec marzeń o publicznym dworcu

Przyjęta dziś uchwała obraca w niebyt marzenia o bezpłatnych parkingach wielopoziomowych, które miały być jednym z atutów budowanego od lat Centrum Komunikacyjnego. Przy bardzo drogich biletach kolejowych dodatkowy wydatek około 20 – 25 złotych miesięcznie może odstraszyć pasażerów od korzystania z nowych miejsc parkingowych. To z kolei może przełożyć się na to,  że w dalszym ciągu auta będą parkowane gdzie popadnie na ulicach Piłsudskiego, Kościuszki, Handlowej oraz pod wiaduktem i zjawiska tego nie powstrzymają nawet mandatowe akcje Straży Miejskiej. To, co dziś stało się podczas obrad Rady Miasta to zaprzeczenie idei, jaka przyświecała gorliwym staraniom o dofinansowanie z Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy. Aby uniknąć tak ogromnej wpadki lokalnych władz wystarczyło oddać budynki należące do Centrum Komunikacyjnego pod zarząd doskonale przygotowanej do tego celu miejskiej spółce KZB Legionowo, która bez oglądania się na osiągnięcie jakiegokolwiek zysku administrowałaby dworcem i parkingami z korzyścią dla mieszkańców.

Będzie przetarg

Zapewne niebawem Urząd Miasta Legionowo rozpisze przetarg na zarządzanie kompleksem budynków Centrum Komunikacyjnego. Prawdopodobnie w najbliższych miesiącach poznamy też jego zwycięzcę – firmę, która przez najbliższych 20 lat będzie zarabiać na administrowaniu publicznym mieniem. Jak zaznacza ratusz firma ta nie będzie mogła zarabiać tylko na pomieszczeniach, w których znajdzie się mediateka oraz siedziba Straży Miejskiej.

/red/

9 razy komentowano artykuł "Legionowo: Radni zdecydowali – Smogorzewski może wydzierżawić dworzec i parkingi"

 1. Myślę, że te Wasze opinie są niesprawiedliwe. Najłatwiej kogoś krytykować.
  To może zostańcie radnymi i wtedy bedziecie mieli prawo głosu.
  Pan Smogorzewski jest bardzo dobrym prezydentem!

 2. wstyd i hańba

 3. Gdzie są teraz krzykacze którzy tak głośno domagali się budowy dworca kiedy tylko napisałem że koszt utrzymania takiego molocha zupełnie niepotrzebnego będzie ogromny
  Wystarczyło poszperać w necie i poszukać artykułów ile strat przynoszą dworce w dużych miastach, jak samorządy które dostały dworce na gwałt próbują się pozbyć tego kukułczego jaja bo nie stać ich na utrzymanie budynków
  A to że w Legionowie mieście które nie jest żadnym węzłem przesiadkowym dworzec moloch zarobi na siebie to ktoś naprawdę miał wizję

 4. Może budynek w dzierzawe znów dostanie jakaś szkoła? Nie ma to jak postawić za nasze pieniądze, a potem jeszcze kazać nam za to płacić. Skoro miasta nie stać na utrzymanie takiego kloca, to po co było go budować? Jestem za tym aby Roman ze swoimi radnymi łożyli na to kasę, ale swoją.. A nie, przecież wtedy musieliby iść do uczciwej pracy!

 5. Jeszcze trochę, a prezydent sprywatyzuje całe miasto. Ekipa platformersów uwłaszcza się jak komunistyczna nomenklatura. Czyżby szykował się do ewakuacji?

 6. należy podjąć działania wielotorowe, po pierwsze zbieranie podpisów do przewodniczacego rady o zmianę swojej uchwały, po drugie zaskarżenie uchwały z wnioskiem o jej uchylenie ponieważ godzi w interes społeczności lokalnej i jest kolejnym oszustwem zgotowanym przez sitwę mieszkańcom Legionowa! Jest jeszcze możliwość zbierania podpisów o odwołanie prezydenta i rady ale części otumanionych mieszkańców Legonowa nie stać zadbać o swoje interesy i wnikliwiej patrzeć na ręce władzy, ta częśc macha ręką na podwyżki i toleruje nieracjonalnośc działań władzy, a chyba można uczciwiej, taniej i korzystniej dla mieszkańców, a nie sitwy?

 7. Rozumiem, że za 20 lat jak trzeba będzie przeprowadzić generalny remont budynków, miasto znowu wyłoży kasę, uprzykrzy okolicznym mieszkańcom życie przez kilka miesięcy i koledzy po raz kolejny będą mogli wynająć publiczne obiekty, żeby sobie zarobić… parafrazując – “moje miasto. takie piękne.”

 8. Zghadzam się z Romanem że prywatny kepie zarządza od publicznego. Dlatego, konsekwentnie, w drodze przetrgu powinien być wybrany podmiot odpowiedzialny za odprowadzanie ścieków i dostarczanie ciepła. Zlikwidować PWK i PEC, ich majątek przekazać gminie a nowy podmiot, jak w przypadku dworca, będzie zarządzał tym majątkiem. Moim zdaniem to PWK w szczególności pokazuje poprzez podwyżki i wyciąganie łapy po ciągle dokapitalizowania ze środków miasta, że jest nieefektywny.

 9. Romuś znów zrobił w konia mieszkańców, radni sami są sobie winni.

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *