Legionowo: Radni zdecydowali. 26 marca odbędzie się referendum w sprawie włączenia do Warszawy

"Referendalna" sesja Rady Miasta Legionowo, Fot. NMNS dla Legio24.pl

„Czy jest Pani/Pan za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miejską Legionowo?” – takie pytanie znajdzie się w zaplanowanym na 26 marca referendum. W środę (8.02) specjalną uchwałę w sprawie przeprowadzenia głosowania przyjęła na nadzwyczajnym posiedzeniu Rada Miasta Legionowo. Za rozpisaniem głosowania opowiedziało się 21 radnych z 22 obecnych na sali.

W środę, w godzinach popołudniowych w Urzędzie Miasta Legionowo odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Legionowo. Radni debatowali na temat zgłoszonego przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projektu ustawy o ustroju Miasta Stołecznego Warszawy, które po wprowadzeniu zmian miałoby się stać metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego składającą się z 33 gmin, w tym Legionowa. Podczas sesji zgłoszono formalny wniosek o rozpisanie w tej sprawie ogólnomiejskiego referendum. Podczas niego mieszkańcy mieliby się opowiedzieć za lub przeciw planowanym zmianom administracyjnym.

W głosowaniu nad uchwałą referendalną wzięło udział 22 radnych. Za rozpisaniem głosowania opowiedziało się 21 radnych – z ugrupowania Prezydenta Romana Smogorzewskiego oraz radni niezależni, w tym Józef Dziedzic ze Stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy oraz Leszek Smuniewski. Przeciwko uchwale głosował wyłącznie Andrzej Kalinowski z PiS-u.

“Ukradli” pomysł Stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy?

Choć oficjalnie mówi się, że wniosek o przeprowadzenie referendum został złożony przez radnych reprezentujących interesy prezydenta Smogorzewskiego, to jednak pomysł na przeprowadzenie głosowania nie narodził się wczoraj. Już w poniedziałek (6.02) do Urzędu Miasta Legionowo wpłynęło bowiem pismo w tej sprawie sygnowane przez Stowarzyszenie Nasze Miasto Nasze Sprawy. (Czytaj więcej na ten temat) Przedstawiciele legionowskich władz zaczęli natomiast o tym pomyśle mówić dopiero od wtorku, kiedy było już jasne, że podobne rozwiązanie zostało wdrożone także w samej Warszawie. – Cieszymy się, że radni ugrupowania prezydenckiego zaczerpnęli nasz pomysł w sprawie przeprowadzenia referendum. Jego przeprowadzenie będzie z korzyścią zarówno dla miasta, jak i przede wszystkim mieszkańców. W końcu będziemy jasno wiedzieć, co o pomyśle PiS myślą sami mieszkańcy – mówi portalowi Legio24.pl Bogdan Kiełbasiński, prezes Stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy.

/red/

14 razy komentowano artykuł "Legionowo: Radni zdecydowali. 26 marca odbędzie się referendum w sprawie włączenia do Warszawy"

 1. Urząd Miasta przesyła decyzje z podatkiem od nieruchomości, pod tymi decyzjami jest xerowany podpis kierownika referatu dochodów, “decyzje” z “podpisem” xero są wadliwe, odwołanie na taka decyzję wniesione do SKO bedzie skuteczne i “decyzja” zostanie uchylona!!! …to jest brak kompetencji pracowników UM.

 2. @macs – Seniorzy, urzędnicy i wyborcy PO dzielnie zagłosują “za Romanem” a reszta nie weźmie udziału w referendum.

 3. Smogorzewski strzelił sobie w stopę. Bo ludzi nie będzie interesowało, czy Legionowo bedzie w obrębie Warszawy, czy nie – tylko zagłosują “przeciw Smogorzewskiemu”.

 4. Kwiatkowski z Legionowa | 14/02/2017, godz. 18:25 |

  Zamiast referendum proponuję ogłosić w Legionowie CZAS WIELKIJ SMUTY dla urzędujących samorządowców, bo to pora pakować walizki i drukowac obiegowki

 5. Jestem ciekawy ile będzie kosztowało nas to referendum, bo cały czas słyszymy bełkot ratusza o włączeniu do Warszawy, a ustawa przewiduje podłączenie do METROPOlii WARSZAWSKIEJ,czyli tak jakby powiatu warszawskiego.
  Czyli tak naprawdę referendum nie tyczy się w zaden sposób ustawy,tylko jest wynikiem zespołu trzesacych się stołków pod tylkami władzy. mam nadzieję, że wyborcy doceniają takie marnowanie ich pieniedzy przy urnie…

 6. Kwiatkowski z Legionowa | 13/02/2017, godz. 16:33 |

  HEJ ZIOMY !!! USTAWA W SEJMIE CZEKA NA GŁOSOWANIE, A W LEGIONOWIE REFERENDUM ??? A PÓŹNIEJ CO – SECESJA, KONFEDERACJA I ROMEK JAK REJTAN POD DRZWIAMI Z ROZERWANĄ KOSZULĄ ????

 7. Krzysztof | 12/02/2017, godz. 12:58 |

  Niech dadzą pytanie “Czy jestes za imiennym glosowaniem Rady Miasta i upublicznianiu wyników z kazdej sesji?” to pójdę na to referendum, przynajmniej będzie to z jakimś sensem i korzyścią. W przeciwnym wypadku niech spadają, banda nierobów.

 8. Referendum pod hasłem “czy chcesz żeby było lepiej ale będzie gorzej”.
  Na razie to PiS nie przedstawił żadnych konkretów tylko gruszki a raczej przywiązane i zgniłe spady na spróchniałej wierzbie i przymocowane doń cienką nitką. To hasła w stylu poszerzenie DK61 czy kolej do Zegrza itp. Przy następnych wyborach zapewne usłyszymy o budowie 3 linii metra z Legionowa do Gocławia wzorem przed wojennej (i po też) kolejki jabłonowskiej. Na razie tylko słychać głośne trąbienie o wprowadzeniu jednej strefy biletowej ale ceny biletu już nie znamy.
  Może zatem zrobić reformę w samej komunikacji miejskiej i podmiejskiej a nie robić rewolucję i zmiany których koszty dług narodowy podwoją.
  Dopóki nie znamy konkretów tylko czcze gadanie oszołomów, referendum jest kompletnym nieporozumieniem.

 9. Wejście do “Warszawy” nie oznacza automatycznie I strefy biletowej i tańszych biletów
  Czy jesteście tak naiwni że uważacie że ktoś zrobi prezent dla kilkudziesięciu tysięcy nowych mieszkańców dobrowolnie rezygnując z większych opłat za bilety ???
  Czy myślicie że ktoś pozwoli aby mieszkaniec Grodziska Mazowieckiego pojechał na ulgowym bilecie 90 minutowym za 3,5 zł do Legionowa
  Nie chcę być złym prorokiem ale zapewne zostanie utrzymana II strefa biletowa a zapewne zostanie wprowadzona III
  To samo z budową szpitala w Warszawie, przypominam ile lat czekano na Szpital Południowy w Warszawie, dopiero teraz po wielu latach starań zaczęto budowę szpitala
  Poza tym nikt nie będzie się liczył z jakimś tam Legionowem leżącym na obrzeżach aglomeracji
  Cały czas będziemy sypialnią dla “starej Warszawy” i tylko sypialnią

 10. Agnieszka | 10/02/2017, godz. 13:24 |

  Poczytajcie dobrze pytania i odpowiedzi Prezydenta na stronie Legionowa. Gdybyśmy “weszli” do Warszawy to nie oznacza to I strefy komunikacji i tańszych biletów.

 11. grzeczny_m | 10/02/2017, godz. 12:14 |

  @Darek, a później obudzisz się na zadupiu “aglomeracji” z problemami których nikt nie będzie chciał wysłuchać – do kogo będziesz miał wtedy pretensje?
  Jeśli potraktujemy referendum jedynie jako narzędzie do pozbycia się Smogorzewskiego jestem przekonany że odbije się to czkawką za jakiś czas.

 12. Martwią sie o własne tylko o nic innego . Może bilety chociaż będą tańsze.

 13. Mało danych. Rozumiem, ze będziemy mieć pierwszą strefę i wiecej autobusów miejskich. Ale jakie jeszcze korzyści/wady ustawy?

 14. Jeśli tylko dzięki włączeniu Legionowa do metropolii warszawskiej odejdzie Roman, to jestem za. Każdy sposób jest dobry.

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *