Reklama

KomunikacjaLegionowskiNajważniejszeWiadomości

Legionowo: Przejazd Kwiatowa – Polna do zamknięcia. Przyjdź w czwartek na konsultacje!

Reklama

W czwartek (12.09) o godz. 18:00 w sali widowiskowej legionowskiego ratusza odbędą się konsultacje społeczne dotyczące nowych przepraw przez tory kolejowe. Urząd Miasta przygotował wstępne propozycje zmian w tym zakresie, ale są one dalekie od oczekiwań mieszkańców. Urzędnicy chcą bowiem wybudować „mały” tunel na Bukowcu, a następnie zamknąć przejazd w ciągu ulic Kwiatowa – Polna. Istnieje ryzyko, że zmiana nie tylko nie poprawi sytuacji komunikacyjnej, ale wręcz ją pogorszy.

Reklama

Urząd Miasta Legionowo już od kilku lat zapowiada budowę nowych, bezkolizyjnych przepraw przez tory kolejowe. Urzędnicy przygotowali dwa warianty takich przepraw. Jakie?

Wariant pierwszy obejmuje budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Gen. Roi i Plantowej, od którego zostanie poprowadzona droga do planowanego tunelu. Wzdłuż drogi ma powstać chodnik. Dodatkowo nad ulicą Polną wybudowana ma zostać kładka dla pieszych.

Wariant drugi jest podobny, ale pozbawiony chodnika wzdłuż drogi prowadzącej do nowego tunelu. Chodnik zastąpiłaby kładka w ciągu ulic Kwiatowej i Polnej.

Realizacja każdego z tych wariantów wiąże się z zamknięciem obecnego przejazdu i skierowaniem całego ruchu samochodów do nowego tunelu. Informację tę potwierdza spółka PKP PLK.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały 1 lipca tego roku umowę dotyczącą współfinansowania i współpracy z Miastem Legionowo w zakresie budowy tunelu w ul. Gen. Roi wraz z budową przyległego układu drogowego oraz kładki pieszo-rowerowej nad torami w miejscu obecnego przejazdu w ciągu ul. Polnej/Kwiatowej. Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami- etap III”. Inwestycja w Legionowie ma zostać zrealizowana do 2022 r. Do tego czasu przejazd w ciągu ul. Polnej/Kwiatowej pozostanie czynny dla samochodów i pieszych – informuje redakcję Legio24.pl Martyn Janduła z Biura Prasowego PKP PLK.

Tunel sytuacji nie poprawi

Obecna przeprawa przez tory w ciągu ulic Kwiatowa – Polna nie jest bez wad. Kierowcy narzekają na ciągle opuszczone rogatki i oczekiwanie na przejazd coraz większej liczby pociągów. Problem jednak w tym, że „mały tunel”, który miasto planuje wybudować sytuacji raczej nie poprawi. Istnieje ryzyko, że będzie nawet gorzej. Droga dojazdowa do nowej przeprawy wiodąca przez osiedle i wąska ulica w tunelu przepustowość będą miały niewiele większą od obecnego przejazdu. Nie będzie co prawda konieczności ustępowania pierwszeństwa pociągom, ale z drugiej strony z przeprawy zaczną korzystać także ci, którzy do tej pory unikali obecnego przejazdu z uwagi na konieczność oczekiwania na podniesienie rogatek.

Władzom miasta potrzeba zupełnie nowego podejścia do tematu

Nikt nie kwestionuje konieczności zastąpienia tradycyjnych przejazdów tunelami lub wiaduktami. Trzeba to jednak robić z głową, uwzględniając potrzeby komunikacyjne miasta i samych mieszkańców. Dlaczego ratusz zrezygnował z pomysłu wybudowania przeprawy w miejscu obecnego przejścia przez tory na wysokości ul. Krasińskiego?

Przeprawa w tym miejscu ma wiele zalet. Lepsze połączenie III Parceli z centrum miasta i usytuowanie gwarantujące ruch lokalny, a nie tranzytowy – jak w przypadku tunelu na Przystanku. Tunel lub wiadukt w tym miejscu miałyby także wpływ na rozwój samej III Parceli, która dzięki inwestycji znalazłaby się bliżej „centrum miasta”. Przy okazji poprawiłaby się także komunikacja dla os. Piaski.

Okazuje się, że przeszkodą w budowie przeprawy przez tory pomiędzy Kolejową a Kościuszki mogą być plany deweloperów dotyczące terenu składu węgla przy ul. Kościuszki. Ma tam powstać osiedle mieszkaniowe, więc terenu pod przeprawę już nie będzie. Po raz kolejny bloki zwyciężają i na dalszy plan odsuwają potrzeby mieszkańców.

Masz głos. Możesz się sprzeciwić planom ratusza

W najbliższy czwartek o godz. 18:00, w sali widowiskowej ratusza rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące nowych przepraw przez tory kolejowe w Legionowie. Podczas spotkania mieszkańcy zostaną zapoznani ze szczegółami propozycji władz miasta w tym zakresie, będą mogli także porozmawiać na ich temat i zadawać pytania.

Po spotkaniu wnioski, opinie i uwagi będzie można składać jeszcze przez około dwa tygodnie. Adres e-mail pod którym mieszkańcy mogą się kontaktować z Urzędem Miasta w tej sprawie to [email protected]

/red./

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Jeden komentarz

  1. Głębokie tunele w środku miasta ? To ma rozwiązać problemy Mieszkańców ,płytki tunel jest gorszy od przejazdu z zaporami ? Nie poprawi sytuacji Kto to wymyślił? Człowiek z naszego miasta ? Czy … Po 25 minutach oczekiwań aż szlaban podniosą ludzie nie mogą wjechać na własne posesję i to od wielu lat głębokie tunele wprowadzą do miasta ruch ciężarówek ,takie tunele buduje się na skraju miasta a nie wydziedzicza rodowitych mieszczan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close