Zamknij

Legionowo: Prywatne ujęcia wody zanieczyszczone. Znaleźli bakterie coli

16:25, 11.02.2014
Skomentuj

Przekroczone poziomy amoniaku, manganu, a nawet bakterie grupy coli znaleźli pracownicy PWK Legionowo w próbkach wody z tzw. ujęć własnych, położonych na prywatnych działkach na terenie miasta. Badanie wody z przydomowych studni jest częścią kampanii PWK mającej zachęcić mieszkańców do podłączania się nie tylko do miejskiego wodociągu, ale też kanalizacji.

fot. arch.  PWK Legionowo

Część mieszkańców Legionowa korzysta z miejskich ujęć wody, ale nadal nie decyduje się na założenie kanalizacji. Inni mają kanalizację, lecz wodę czerpią z własnych ujęć. Ponieważ część przydomowych szamb nie jest prawidłowo uszczelniona i zabezpieczona, ich zawartość przenika do gleby, dostając się do wody pitej przez sąsiadów.

Wybierają szambo raz do roku

Legionowskie szamba mają różną pojemność, ale średnio co 2-4 tygodnie przeciętna rodzina powinna wzywać wóz asenizacyjny. Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego Grzegorz Gruczek zapytał mieszkańców nadal używających szamb, jak często zlecają ich opróżnienie. Niektórzy przyznali, że raz do roku. Oznacza to, że w tym czasie do gleby przenikać może ponad 70 tys. m3 nieczystości. Dla użytkowników ujęć wody, które znajdują się blisko nieszczelnych osadników szamba, oznacza to kłopoty ze zdrowiem - nawet tak poważne, jak nowotwory. - Te zanieczyszczenia początkowo migrują do płytkich warstw wodonośnych, ale później przenoszą się do warstw głębinowych. O ile ze skażeniami wód powierzchniowych można stosunkowo skutecznie walczyć, o tyle usuwanie ich z wód podziemnych jest dosyć skomplikowane i bardzo kosztowne. Coraz częściej stosujemy środki chemiczne, dłużej żyjemy, konsumując większe ilości leków, również związanych z chorobami nowotworowymi. Ich pozostałości są groźne dla środowiska. To jest problem i społeczny, i zdrowotny - ostrzegał podczas zorganizowanej przez PWK konferencji prof. Marek Gromiec, stały doradca sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Mają dostęp do kanalizacji, ale z niej nie korzystają. Efekt? Woda z gruntu nie nadaje się do picia

Jak informuje PWK, 94 proc. mieszkańców Legionowa ma dostęp do systemu kanalizacyjnego. Spośród tych, którzy mają taką możliwość, około 400 gospodarstw z niej nie korzysta. O ile jakość miejskiej wody z wodociągu jest systematycznie sprawdzana i nie budzi zastrzeżeń, to już woda z własnych ujęć takie zastrzeżenia budzi. Pracownicy PWK przebadali ujęcia wody w czterech rejonach miasta i wyniki są alarmujące. Na ulicy Akacjowej stężenie amoniaku przekroczyło normę blisko ośmiokrotnie. Wartość manganu na ul. Morwowej wynosiła 288 przy normie poniżej 50. Jeszcze więcej było go w ujęciu na ul. Polankowej - aż 734. Tam też mętność wody była 57 razy wyższa od przyjętych norm. Zarówno zapach jak i smak uznano za nieakceptowalny. Na ul. Morwowej w wodzie znalazły się bakterie coli.

Będą edukować i kontrolować

- Nie mamy zamiaru nikogo zmuszać do podłączania się do miejskiej wody czy kanalizacji. Bardziej zależy nam na szerokiej informacji dotyczącej ochrony zdrowia przez ludzi, którzy dotąd nie korzystają z dobrodziejstwa, jakim jest wodociąg bądź kanalizacja sanitarna - powiedział podczas spotkania w siedzibie PWK Lucjan Chrzanowski, zastępca prezydenta Legionowa. Prezes Grzegorz Gruczek dodał, że  trzeba zacząć kontrolować, czy posiadacze szamb mają podpisane umowy na odbiór ścieków i jak często to zlecają. Metr sześcienny wywiezionych ścieków kosztuje 25 zł, a metr sześcienny odprowadzony do kanalizacji to wydatek rzędu 7 zł. Zatem odprowadzanie ścieków do przydomowych szamb opłaca się jedynie wtedy, gdy system nie jest szczelny lub szambo nielegalnie odprowadzane jest do rowów i okolicznych zbiorników. - Ważne, żeby mieszkańcy miasta byli świadomi co robią ich sąsiedzi, by piętnowali takie zachowania wiedząc, że oszczędność jednych oznacza choroby i wydatki na leczenie drugich - podsumowuje prezes legionowskiego PWK. /wł, UM Legionowo/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

legionowolegionowo

0 0

Jestem użytkownikiem PWK ul. Batorego Legionowo. Woda z wodociągów jest fatalna, od 5 lat czyli od czasu przyłączenia do wodociągów zauważam straszny kamień. Woda ta nie nadaje się do picia, kupuję wodę w baniakach. A o domyciu kamienia z umywalki, sedesu czy wanny można zapomnieć. Już nieraz zgłaszałam ten problem do PWK ale za każdym razem byłam zapewniania o dobrych wynikach badań wody. Jedyne co mogę w tej sytuacji zrobić to co pare msc zmieniać czajnik i kupować na potęgę baniaki z wodą. 18:10, 11.02.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

AA

0 0

Niektórzy chcieliby się podłączyć ale PWK nie chce doprowadzić wodociągu na Bukowcu. 15:42, 21.08.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

znawcaznawca

0 0

proszę sobie kupić filtr do wody pitnej z odwróconą osmozą. Zadnego kamienia przez lata 11:42, 13.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DaroDaro

0 0

Tyle że z filtra osmotycznego otrzymujemy bardzo miękką wodę która jak dowodzą badania wcale nie jest taka zdrowa
Proponuję wyszukać ogólnodostępne materiały o wpływie miękkiej wody na zawały mięśnia sercowego 00:30, 14.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%