Legionowo: Prokuratura przygląda się działalności Radia Hobby

Radio Hobby straciło koncesję. Fot. arch. Legio24.pl

Prokuratura Rejonowa w Legionowie wszczęła postępowanie w sprawie nielegalnego nadawania programu przez Radio Hobby. Rozgłośnia w lipcu ostatecznie utraciła koncesję, ale pomimo tego w dalszym ciągu nadaje swój program. Do interwencji przygotowuje się także, dbający o ład w eterze Urząd Komunikacji Elektronicznej.

W ubiegły piątek (12.08) Prokuratura Rejonowa w Legionowie, w odpowiedzi na zapytania prasowe Portalu Legio24.pl, poinformowała że wszczęła postępowanie w sprawie nielegalnego nadawania programu przez legionowskie Radio Hobby. Postępowanie jest prowadzone z art. 52 ust. 1 Ustawy o Radiofonii i Telewizji, który mówi: „ Kto rozpowszechnia program radiowy lub telewizyjny bez koncesji podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Postępowanie w sprawie, na zlecenie prokuratury, prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Legionowie.

Przypomnijmy, że w dniu 5 lipca 2016 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podtrzymała swoją decyzję odbierającą Radiu Hobby koncesję na nadawanie programu. Jest to decyzja ostateczna i ewentualne odwołanie się od niej przez nadawcę do sądu nie wstrzymuje jej wykonania. Ostateczna decyzja uprawomocniła się – zgodnie z informacjami przekazanymi naszej redakcji przez KRRiT – w dniu 5 sierpnia. Uprawomocnienie nastąpiło „z urzędu”, bowiem do tego czasu nadawca jej nie odebrał z poczty. W ubiegłym tygodniu KRRiT przekazała również do Urzędu Komunikacji Elektronicznej informację o ostatecznym odebraniu koncesji. Było to konieczne, bowiem nadawca utracił prawo do korzystania z częstotliwości oraz urządzenia nadawczego. Ponieważ w dalszym ciągu radio nadaje swój program musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi, w tym z interwencją mającą na celu przymusowe wyłącznie nadajnika.

UKE gotowe do akcji?

– Zgodnie art. 123 ust. 12 ustawy Prawo Telekomunikacyjne rezerwacja częstotliwości na rozpowszechnianie programów radiofonicznych lub telewizyjnych udzielona w celu wykonywania uprawnień wynikających z koncesji na rozpowszechnianie tych programów wygasa w przypadku cofnięcia przez Przewodniczącego KRRiT tej koncesji lub jej wygaśnięcia. Natomiast zgodnie z art. 147 ust. 5 Prawa Telekomunikacyjnego pozwolenie wygasa z mocy prawa w przypadku wygaśnięcia rezerwacji częstotliwości. Po odebraniu ww. decyzji Radio Hobby powinno zaprzestać nadawania programu. UKE podejmie stosowne działania przewidziane przepisami prawa – zapowiada Monika Radecka z biura prasowego Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Pani rzecznik nie precyzuje jednak na czym owe działania będą polegały. Zwykle interwencja taka odbywa się w asyście policji i nie należy do najprzyjemniejszych.

Czytaj więcej na ten temat:

Legionowo: Radio Hobby oficjalnie już bez koncesji

/red/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Legionowo: Prokuratura przygląda się działalności Radia Hobby"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *