Reklama
LegionowskiNajważniejszeWiadomości

Legionowo: Prokurator ponownie przyjrzy się poczynaniom Smogorzewskiego

Reklama

Prokuratura ponownie przyjrzy się poczynaniom prezydenta miasta Legionowo, Romana Smogorzewskiego z Platformy Obywatelskiej. Tym razem nie chodzi jednak o kolejną tajemniczą sprzedaż miejskich gruntów prywatnemu przedsiębiorcy, lecz jego prywatny biznes. Śledczych zainteresowała bowiem sprawa nabycia przez Smogorzewskiego lokalu usługowego przy ul. Piłsudskiego, który prezydent postanowił wynająć bankowi PKO BP.

Reklama

Kilka tygodni temu jeden z legionowskich – opozycyjnych wobec władz miasta – tygodników opisał bulwersującą sprawę tajemniczego nabycia przez Smogorzewskiego od spółdzielni mieszkaniowej lokalu usługowego. Lokal ten o powierzchni niespełna 140 m2 znajduje się przy ul. Piłsudskiego 28 w inwestycji nazywanej potocznie „Anat”. Prezydent Legionowa miał stać się właścicielem tego lokalu w 2014 roku. Po kilku miesiącach został on wynajęty przez Bank PKP BP, a Smogorzewski czerpie z wynajmu zyski w kwocie nawet kilkuset tysięcy złotych rocznie.

Dziennikarze Mazowieckiego To i Owo dotarli także do informacji, z której wynika, że lokal nabyty przez prezydenta ma wartość prawie miliona złotych, a płatności za niego Smogorzewski regulować ma ratalnie, przez okres 3 lat.

Wspólny biznes Smogorzewskiego i Rosiaka

Legionowska „Afera Bankowa” jest jednak jeszcze bardziej złożona. Okazuje się bowiem, że Bank PKO BP poza lokalem należącym do Smogorzewskiego wynajmuje jeszcze dwa inne mniejsze lokale, które z większym po prostu połączono. Należą one do rodziny Szymona Rosiaka – prezesa legionowskiej SMLW. Każdy z nich został sprzedany przez spółdzielnię na bardzo preferencyjnych warunkach.

Prokurator wkracza do akcji

Po opublikowaniu przez To i Owo artykułów na ten temat do akcji wkroczyli legionowscy śledczy. Prokuratorowi wydały się podejrzane zarówno nieścisłości w oświadczeniu majątkowym prezydenta Smogorzewskiego jak i wyjątkowo niskie ceny nieruchomości, które zaproponowała wybranym nabywcom spółdzielnia. Chodzi o art. 233 i 296 KK – oba zagrożone karą bezwzględnego więzienia.

Co będą badać śledczy?

Śledczy przede wszystkim będą badać, czy prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski nie dopuścił się przedstawienia nieprawdy w swoim oświadczeniu majątkowym i czy nabycie przez niego lokalu przy Piłsudskiego odbyło się w sposób klarowny i zgodny z prawem. Drugą kwestią będzie przyjrzenie się poczynaniom władz spółdzielni. Prokurator sprawdzi, czy tak niskie ceny za nieruchomości – niższe niż rynkowe – nie były zaoferowane nabywcom w sposób niezgodny z prawem i czy nie wpłynęło to ujemnie na budżet spółdzielni. W tym przypadku może chodzić o działanie na szkodę SMLW oraz nadużycia.

Sprawę na wniosek Prokuratury Rejonowej w Legionowie przekazano do Prokuratury Okręgowej.

/red/

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

19 razy komentowano

 1. Niech Ludziska z PO wreszcie przejza na oczy bo to było widać już od paru lat.tylko najlepiej głosować jak stado barankow,co wybory to to samo i są skutki.

 2. Taki układ jest w całej Polsce od 25 lat, Platforma Obywatelska w białych rękawiczkach okrada cały naród od 8 lat, wszędzie na szczeblach władzy są układy za grube miliardy w skali całego kraju a ludziom każe się pracować za 1000 do 1300 zł netto miesięcznie.
  Polska średnia płaca po 26 latach transformacji powinna być dzisiaj na poziomie 4000 netto minimum.
  Mam nadzieję że Smogorzewski wraz z Rosiakiem trafią do więzienia.

 3. A Piłsudskiego 24B ?????
  Tam też jest bank który przeniósł się z zasobów spółdzielczych do prywatnego lokalu powiązanego z rodziną Prezesa Rosiaka. Po co spółdzielnia miała zarabiać jak zarobić mogli „prezesowi”? czy to nie działanie na szkodę spółdzielców? Za to kraty się należą.

 4. Oczywiście że nie ma w tym nic niewłasciwego że urzędujący Prezydent miasta w niejasnych okolicznościach kupuje lokale użytkowe w samym centrum miasta, dodajmy do tego na super preferencyjnych warunkach finansowych aby te lokale później wynająć za dobre pieniądze

 5. Zazdrośnikom jak zwykle zółć zasłania rozum A co nie może kupić nie może wynająć ? A pisowski radny zatłukł górala na śmierć i jakoś słowa potępienia dalej na niego głosują
  Polacy mają we krwi zezinteresowną zawiść i to właśnie widać w tych komentarzach

 6. Sami wybraliście tego pajaca. Mało było innych kandydatów?

 7. Jeszcze trzeba sprawdzić proces sprzedaży gruntu pod Factorie. Przetarg nie był rozstrzygnięty a budowa bloku juz trwała.

 8. Przecież Pan prezydent nie wydaje na nic, nie tankuje,nie je niczego,nie ma rachunków do zapłacenia,nie wyjeżdża na wakacje więc dlaczego wszyscy się go czepiają.uczciwie chłop zarobił i kupił sobie ten lokal :) już Tymochowicz ułoży mu jakąś fajną historyjkę.a Pani Tamara zapyta go co z tym robimy hehe

 9. A przetargi na budowe mieszkań socjalnych wygrywa zawsze firma tel….d dziwne co ?

 10. Panie prezydencie wasza partia i Pan Grabiec i Szymona Rosiaka uważacie się za bardzo uczciwych ludzi przecież to obłuda

 11. Bolek,
  Pamietaj ze w tym kraju jeszcze nikt nie oddal tego co ukradl. Jesli szykuja sie zmiany to nalezy zgarnac jak najwiecej. A prezydent i jego klika wiedza ze co ukradna teraz tego im juz nikt nie odbierze. Dlatego kradna na beszczela.

 12. Szansa na zmiany była już przy ostatnich wyborach. Niestety mieszkańcy Legionowa zachowali się jak samobójczy całkowicie pozbawiając się wszelkiej opozycji i to na własne życzenie
  A co do afer to podejrzewam że jest to wierzchołek góry lodowej który przez przypadek ujrzał światło dziennie
  Po zmianie władzy mogą wypaść takie trupy z szafy że hej

 13. W końcu! Ta klika powinna zostać dawno rozbita!
  W nadchodzących wyborach głosujmy na kogoś innego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AntySPAM *

Back to top button