Reklama

LegionowskiNajważniejszeWiadomości

Legionowo: Prezydent nie chce organizować wyborów 10 maja. Boi się o życie i zdrowie mieszkańców

Reklama

Prezydent miasta Legionowo Roman Smogorzewski jest przeciwny organizowaniu wyborów prezydenckich 10 maja. W swoim oświadczeniu Smogorzewski pisze, że obawia się o zdrowie i życie mieszkańców miasta, w tym dzieci oraz seniorów. Legionowskie lokale wyborcze są bowiem zlokalizowane w szkołach, przedszkolach oraz żłobku, a także w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”.

Reklama

Poniżej pełna treść oświadczenia Prezydenta Miasta Legionowo Romana Smogorzewskiego:

Szanowni Państwo,

Ustawa Kodeks Wyborczy zobowiązuje mnie do zorganizowania i przeprowadzenia wyborów. Jako doświadczony samorządowiec, wsłuchujący się w głos mieszkańców, czując odpowiedzialność za ich zdrowie i bezpieczeństwo w związku z obecną sytuacją uważam, że przeprowadzenie wyborów w terminie 10 maja stanowi poważne zagrożenie.

Już od wielu dni podejmujemy niezbędne kroki, aby przeciwdziałać pandemii. Kierujemy się zawsze wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz administracji rządowej. Jednoznacznie wynika z nich informacja dotycząca unikania skupisk ludzkich i zbędnego opuszczania domów. Dzięki temu tak rozpowszechniona w Legionowie jest akcja #zostańwdomu do której stosują się mieszkańcy naszego miasta. Dodatkowo 24 marca Premier Mateusz Morawiecki wraz z Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowski poinformowali o kolejnych działaniach ograniczających swobodę poruszania, jednocześnie zalecając unikanie skupisk większych niż dwie osoby (poza rodzinami). Ograniczono również liczbę uczestników nabożeństw w kościołach do zaledwie pięciu osób.

Wszystkie wprowadzone obostrzenia, nakazy i zakazy oraz cały trud włożony w walkę z koronawirusem może zostać zaprzepaszczony na skutek przeprowadzenia wyborów. Należy pamiętać, że w pracę nad nimi będzie, tylko na terenie Legionowa, zaangażowane ponad 250 osób, m.in.: pełnomocników komitetów wyborczych, członków obwodowych komisji wyborczych, obsługi informatycznej oraz osób pomagających w organizacji ich pracy. Przeprowadzenie wyborów stanowiłoby więc niepotrzebne narażenie tych osób oraz wszystkich głosujących na niebezpieczeństwo. Pomimo podjęcia środków ostrożności stwarzałoby to ogromne ryzyko gwałtownego rozprzestrzenienia się wirusa. Jednocześnie wspomnieć należy o art. 66 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej – „Każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Sposób realizacji tego prawa oraz obowiązki pracodawcy określa ustawa”, którego realizacja ze względu na okoliczności byłaby praktycznie niemożliwa do zapewnienia.

Kolejny element stanowi głosowanie korespondencyjne na terenie Legionowa, które mogłoby objąć ponad 14 tys. mieszkańców miasta. W związku z ograniczeniami w placówkach pocztowych mogłoby to doprowadzić do ich paraliżu i spowodować tworzenie się w ich pobliżu ogromnych skupisk ludzkich.

Większość lokali wyborczych w Legionowie, jak i w całej Polsce, znajduje się w placówkach oświatowych. Znaczy to tyle, że w niedzielę do naszych żłobków, przedszkoli i szkół wejdzie przynajmniej 1000 osób. Część może być chorych i pozostawi tam wirusa. Od samego rana w poniedziałek nasze dzieci mają więc przebywać w tych samych pomieszczeniach przez które przetoczyły się tłumy podczas wyborów prezydenckich.

Na terenie naszego miasta oddzielnym okręgiem jest również Dom Pomocy Społecznej „Kombatant” w którym znajduje się ok. 80 seniorów, którzy podczas wyborów będą w wyjątkowy sposób narażeni na kontakt z osobami z zewnątrz.

W związku z powyższymi argumentami jeszcze raz pragnę podkreślić, że przeprowadzenie wyborów w terminie 10 maja stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, bezpieczeństwa a nawet życia wszystkich mieszkańców Legionowa.

Z poważaniem,
/-/ Roman Smogorzewski
Prezydent Miasta Legionowo

Warto nadmienić, że stanowisko włodarza Legionowa nie jest odosobnione. W sobotę (28.03) dowiedzieliśmy się, że wyborów nie zorganizuje Wrocław, w poniedziałek (30.03) podobną decyzję podjął prezydent Ciechanowa oraz Płocka.

/red./

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close