Reklama

Legionowski

Legionowo: Po co ta cała segregacja?

Reklama

Początek zeszłego tygodnia, ranek, po odbiór „śmieci segregowanych” sprzed typowego domu przyjeżdża śmieciarka. Świadkiem tej sytuacji jest mieszkaniec Legionowa. Widzi, jak specjalnie przez niego segregowane odpady do recyklingu (w workach żółtych na plastik i niebieskich na papier) są wrzucane do jednego kontenera. Rozdrażniony bezcelowością swojej wcześniejszej pracy, zastanawia się, po co to wszystko? Czy nie lepiej by było, gdyby po prostu w tej sytuacji wprowadzono jeden worek?

Reklama

Fot. Legio24Fot. Legio24

Zapewne takie pytanie zadaje sobie wielu mieszkańców widząc, jak worki z segregowanymi przez nich odpadami i tak trafiają do „jednego młynka”. Zapytana o wyjaśnienie sytuacji Tamara Mytkowska, rzecznik Urzędu Miasta Legionowo odpowiada, iż firma odsługująca Legionowo – MPK Ostrołęka, dysponuje własną linią sortowniczą. Istotne dla niej jest więc, żeby odpady były dobrej jakości. Jednak ich podział na worki żółte i niebieskie jest mniej ważny. Warunki przetargu przewidywały odbiór surowców za pośrednictwem tych worków. Niestety w trakcie trwania umowy nie można tego zmienić. – Przygotowując warunki nowego przetargu rozważymy zasadność stosowania tylko jednego rodzaju worka na surowce wtórne – zapewnia rzecznik legionowskiego magistratu.

Śmieci nie myjemy

Urząd Miasta Legionowo wyjaśnia również, że wiadomość o potrzebie mycia np. słoików czy butelek jest nieprawdziwa. – W Legionowie nikt nigdy nie namawiał do mycia odpadów – mówi rzecznik. Według niego jest to szkodliwe dla środowiska. Dla mieszkańców miasta nie jest to już tak jasne. Wystarczy przetrzymać odpady przez dwa tygodnie na posesji w upalne dni, by „poczuć” potrzebę wstępnego oczyszczenia puszek i butelek z resztek jedzenia.

Sens segregacji?

Na podstawie analizy gospodarowaniem odpadami komunalnymi w Gminie Miejskiej Legionowo za rok 2013 wynika, że w zeszłym roku zebrano 17 600 ton odpadów. 22% z nich stanowiły odpady selektywne ponownie wykorzystane. Pomimo niedogodności, owa segregacja ma jednak sens. Zgodnie z raportem od 2009 roku rośnie liczba wykorzystania surowców wtórnych, które oprócz ponownego wykorzystania, nie zaśmieciły lasów, albo nie trafiły do domowych pieców.

/pg/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

2 razy komentowano

  1. Moje odpady segregują się same w locie z 8 piętra wieżowca komorą zsypową 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close