ReklamaNajważniejszeWiadomości

Legionowo: Plan obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Reklama

W najbliższą sobotę (15.08) przypada 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, podczas której Wojsko Polskie rozgromiło bolszewicką Armię Czerwoną nacierającą na stolicę Polski. Bitwa ta w znaczący sposób zmieniła losy wojny polsko-radzieckiej z 1920 roku i utorowała Polakom drogę do zwycięstwa. Z okazji tej ważnej rocznicy w Legionowie odbędzie się szereg imprez i wydarzeń. Poniżej opisujemy kilka najważniejszych.

Reklama

Mieszkańcy Legionowa będą mogli uczcić rocznicę zwycięskiej bitwy na kilka sposobów: uczestnicząc w pikniku, oglądając wystawę okolicznościową, pokaz grupy rekonstrukcyjnej, przejazd kolarzy czy oddając krew. Nie zabraknie również mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny.

Na początek wyścig kolarski

Już w najbliższy piątek (14.08) punktualnie o godz. 13:00 na Rynku Miejskim w Legionowie odbędzie się uroczyste rozpoczęcie III etapu wyścigu kolarskiego „Tour Bitwa Warszawska 1920”. Kolarze przejadą ulicami Legionowa i pojadą dalej do Wieliszewa i Serocka.

Uroczystości kościelne, pokaz grupy rekonstrukcyjnej i piknik historyczny

W sobotę (15.08) o godz. 10:00 w kościele garnizonowym zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny, a po niej złożone zostaną kwiaty w imieniu władz miasta i mieszkańców pod pomnikiem marsz. J. Piłsudskiego.

Mieszkańcy miasta będą mogli podziwiać także przemarsz grupy rekonstrukcyjnej na trasie spod kościoła garnizonowego, ulicą Piłsudskiego, Siwińskiego i Husarską na miejsce pikniku historycznego na placu przy DH MAXIM. Przemarsz grupy rozpocznie się o godz. 11:00. Na godz. 13:00, w okolicach Maxima, planowana jest natomiast inscenizacja Bitwy Warszawskiej 1920.

Świętowanie także w niedzielę

W niedzielę (16.08) u zbiegu ulic Skorupki i Jagiellońskiej nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej ks. Ignacego Skorupki. Uroczystości odbędą się po mszy św. w kościele „na górce”, której początek planowany jest na godz. 11:30.

W niedzielne popołudnie, o godz. 15:00 przed budynkiem Filii Piaski Muzeum Historycznego w Legionowie będzie można wziąć udział w specjalnym wykładzie dr. Adama Kaczyńskiego „Wojna propagandowa w 1920”, któremu towarzyszyć będzie wystawa plakatów z okresu wojny polsko-bolszewickiej.

Z kolei w godz. od 9:00 do 14:00 na terenie kościoła Parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przy ul. J. Piłsudskiego 47 odbędzie się akcja krwiodawstwa.

Miłego świętowania!

/red./

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close