Reklama

KulturaLegio EduLegionowskiPo godzinachWiadomości

Legionowo: O życiu codziennym legionów w Konopnickiej

Reklama

W piątkowy wieczór (08.04) w Liceum im. Marii Konopnickiej w Legionowie odbyło się wyjątkowe spotkanie autorskie Adama Kaczyńskiego, autora książki „Życie codzienne żołnierzy legionów polskich podczas kampanii wołyńskiej 1915-1916”, a także kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu dziejów wojskowości i historii uzbrojenia.

Reklama

W pierwszej części spotkania autor opowiedział, co było inspiracją do napisania książki, ile czasu zajęła praca nad jej przygotowaniem, z jakimi problemami zetknął się w trakcie zbierania materiałów. Zdradził również swoje plany wydawnicze. Drugą cześć wieczoru stanowił wykład autora, będący krótką historią życia codziennego żołnierzy Legionów Polskich, uczestniczących w kampanii wołyńskiej 1915-1916.

Niewątpliwą wartością prelekcji był pokaz archiwalnych zdjęć ukazujących różne momenty frontowego życia. Adam Kaczyński z lekkością i humorem opowiadał o prozaicznych chwilach żołnierskiej egzystencji. Nie zabrakło anegdot o postaciach i pierwszym Legionowie, tym na Wołyniu.

Uczestniczący w wieczorze autorskim mieszkańcy Legionowa aktywnie włączyli się w rozmowę z autorem książki, zadając mu liczne pytania. Wyrazili również chęć kolejnego spotkania, które nastąpi najprawdopodobniej jesienią.

Adam Kaczyński jest absolwentem legionowskiego ogólniaka. Następnie studiował w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 2008 r. w ramach stypendium studiował na Akademii Kijowsko – Mohylańskiej w Kijowie. W latach 2008-2013 pracował w Wydziale Zagranicznym Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, gdzie zajmował się tematyką wschodnią.

W latach 2010-2013 był współorganizatorem i uczestnikiem wypraw badawczych na daleką północ Rosji, podczas których poszukiwano pozostałości łagrów i miejsc zsyłki Polaków. Od 2013 r. Adam Kaczyński jest konsulem ds. prawnych i opieki konsularnej w Ambasadzie RP w Mińsku.

/Kinga Cieślak, Renata Kamińska,red/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close