Reklama

LegionowskiNa sygnaleNajważniejszeWiadomości

Legionowo: Nowa siedziba straży pożarnej już prawie gotowa. Byliśmy na miejscu (galeria)

Reklama

Nowa siedziba Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie, położona pomiędzy ulicami Jagiellońską, Nowobarską i Krakowską jest już prawie ukończona. Na miejscu trwają prace wykończeniowe, które firma budowlana prowadzi zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Po placu budowy naszą redakcję oprowadził komendant legionowskich strażaków st. bryg. Mieczysław Klimczak.

Reklama

Po wejściu na plac budowy, niedostępny jeszcze dla oczu mieszkańców, na usta ciśnie się anglojęzyczny zwrot „wow”. Choć teren nie jest jeszcze uporządkowany, to widać dbałość o najdrobniejsze szczegóły. Budynek nabrał już ostatecznych kształtów, a obecnie trwa montaż elementów dekoracyjnych. Wokół nowego gmachu powstają natomiast przestrzenie, które są obsadzane zielenią. Będą drzewa – głównie sosny, ale także ozdobne krzewy, w tym kilkaset róż. – Zależy nam, aby teren nowej strażnicy był nie tylko wkomponowany w otaczającą go przestrzeń, ale był także przyjemny dla oka – mówi naszemu dziennikarzowi komendant KP PSP Legionowo st. bryg. Mieczysław Klimczak, który dodaje, że strażnica nie będzie całkowicie zamknięta dla mieszkańców. – Od strony ul. Jagiellońskiej nie będzie ogrodzenia, postawiliśmy ławeczki dla mieszkańców, którzy będą mogli przyjść do nas, usiąść i trochę podglądać naszą pracę.

Przed budynkiem, w okolicy wejścia głównego, położony został pamiątkowy głaz, który upamiętniać będzie rok rozpoczęcia budowy nowej strażnicy – w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Na granicy działki, tuż koło restauracji, stanie natomiast pamiątkowa tablica, na której znajdą się historyczne fotografie tego miejsca.

Strażacy będą mieć nowoczesne miejsce pracy

Nowy gmach straży pożarnej będzie nowocześnie wyposażony. Poza stanowiskiem kierowania i salą szkoleniową strażacy będą mieć także do dyspozycji świetnie wyposażoną siłownię, pralnię, czy pomieszczenia socjalne. W projekcie uwzględniono również salę edukacyjną dla dzieci i młodzieży „Iskierka”. Ponadto w części garażowej budynku znajdzie się 6 podwójnych stanowisk dla samochodów ratowniczo – gaśniczych, stacja obsługi aparatów oddechowych, wieża suszenia węży, pomieszczenia techniczne, myjnia oraz magazyny. Całość będzie przy tym ekologiczna. Cały dach budynku jest pokryty panelami fotowoltaicznymi.

Niestety przepisy BHP obowiązujące na budowie nie pozwoliły nam sfotografować wnętrza budynku. Z informacji uzyskanych od kierownictwa budowy wiemy jednak, że prace prowadzone w środku są już na ukończeniu.

Duży nacisk, przy budowie i projektowaniu strażnicy, postawiono na podnoszenie sprawności fizycznej. Poza siłownią, której wyposażenie już znajduje się w nowym budynku i niebawem będzie montowane, strażacy będą mogli także poćwiczyć na nowym boisku i ściance wspinaczkowej.

Strażacy już stroją nową strażnicę na święta

Radość legionowskich strażaków z nowej siedziby widać gołym okiem. Pomimo, że budowa jeszcze się nie skończyła, już montują świąteczną iluminację. Od strony DPS „Kombatant” została ustawiona choinka, a latarnie przyozdobione iluminacjami. W chwili odwiedzin naszego dziennikarza trwało podłączanie ozdób do prądu. Mają świecić już we wtorek (17.12) wieczorem.

Aktualizacja, godz. 19.00

Sprawdziliśmy – świąteczna iluminacja przed nową strażnicą już działa.

Kiedy przeprowadzka?

Z informacji uzyskanych od komendanta KP PSP wynika, że koniec budowy planowany jest na kwiecień 2020 roku. Już w marcu rozpoczną się pierwsze przymiarki do przeprowadzki. – Przeprowadzka działającej jednostki straży pożarnej to trudne zadanie. Na pewno przez około miesiąc będziemy działać równolegle z Mickiewicza i Jagiellońskiej – informuje komendant Klimczak.

Koszt budowy nowej strażnicy to 22 mln złotych. Jest ona realizowana i finansowana w ramach Rządowego Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa. Milion złotych do budowy dołożyło Starostwo Powiatowe w Legionowie.

/red./

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close