Reklama

Dobrze Wiedzieć!LegionowskiWiadomości

Legionowo: Nie wygrabiaj liści! To szkodliwe dla środowiska

Reklama

Urząd Miasta Legionowo apeluje do zarządców oraz prywatnych właścicieli nieruchomości o ograniczenie nadmiernego wygrabiania opadłych liści – To szkodliwe dla środowiska – alarmują urzędnicy, którzy już zapowiedzieli, że tego typu zabiegi na terenach należących do miasta zostaną poważnie ograniczone.

Reklama

Zalecenia urzędników dotyczą w szczególności gruntu wokół drzew i krzewów oraz rabat kwiatowych. Dokładne wygrabianie liści zaleca się jedynie na starannie pielęgnowanych trawnikach poddawanych w sezonie systematycznym zabiegom pielęgnacyjnym: aeracji, wertykulacji, nawożeniu, koszeniu i podlewaniu. W innych przypadkach dokładne wygrabianie liści powoduje ubożenie trawników i jest szkodliwe dla środowiska. Opadłe liście tworzą naturalną ściółkę wokół drzew i krzewów, czy na rabatach kwiatowych, ograniczają parowanie wody z gleby, stanowią dodatkową zimową ochronę roślin przed mrozem, a rozkładając się tworzą próchnicę użyźniającą glebę.

– W suchych liściach zimuje ogromna ilość drobnych bezkręgowców (w tym wiele pożytecznych owadów), bardzo ważnych dla ekosystemu terenów zieleni. W bezśnieżne zimy skorzystają również ptaki, znajdujące wśród liści larwy. Nie można zapominać także o jeżach, które mogą pod nimi znaleźć kryjówkę przed zimnem i bezpiecznie przetrwać do wiosny – czytamy w komunikacie UM Legionowo.

Legionowski ratusz informuje także, że zgodnie z zalecaniami specjalistów, na miejskich terenach zieleni, wygrabianie liści zostało poważnie ograniczone.

/red., UM Legionowo/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close