Reklama

LegionowskiNajważniejszeWiadomości

Legionowo: Nawet 230 mieszkań zamiast składu węgla. Jest już projekt uchwały

Reklama

Nawet 230 nowych mieszkań może niebawem powstać przy ul. Kościuszki w Legionowie, na placu obecnie zajmowanym przez skład węgla. Projekt uchwały zezwalającej na tę inwestycję prezydent Roman Smogorzewski skierował już do Rady Miasta. Radni będą nad nią debatować w środę (26.02).

Reklama

Nowe osiedle powstanie na działce o powierzchni blisko 22 tys. metrów kwadratowych, znajdującej się przy ul. Kościuszki – tam gdzie obecnie znajduje się skład węgla. O mieszkaniowej inwestycji w tym miejscu mówiło się w Legionowie już od wielu miesięcy.

Została ona w zasadzie przesądzona w chwili, gdy władze miasta wycofały się z pomysłu, by działkę po składzie węgla przeznaczyć na kolejną, bardzo potrzebną przeprawę kolejową. Teraz plotki i domysły stają się faktem, co nie dziwi, bo jeśli chodzi o współpracę z deweloperami, to działania ratusza są dość przewidywalne. Ma się budować dużo, byle jak i gdzie popadnie.

Projekt uchwały zezwalającej na wybudowanie osiedla przy Kościuszki prezydent uzasadnia zwiększeniem oferty mieszkaniowej Legionowa, co ma przynieść pozytywne skutki społeczne i gospodarcze. O ile trudno polemizować z korzyściami gospodarczymi – deweloper w końcu zarobi, to w przypadku pozytywnych skutków społecznych i rzekomego zwiększenia oferty mieszkaniowej ciężko przyznać prezydentowi Smogorzewskiemu rację.

Nie będą to bowiem mieszkania komunalne, przeznaczone na wynajem dla osób, którym ciężko kupić własne „M”. Kolejka chętnych na czynszowy lokal nie zmniejszy się. Powstanie za to kolejne “ekskluzywne osiedle”, w którym zamieszkają zapewne w większości przyjezdni. Dla legionowian, pod względem mieszkaniowym, to osiedle niewiele wnosi. Zupełnie inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby np. miasto wspólnie z deweloperem wybudowało mieszkania czynszowe, które faktycznie ułatwiłyby życie wielu mieszkańcom naszego, borykającego się z problemami mieszkaniowymi, miasta. Tak jednak nie będzie, a szkoda.

Charakterystyka nowego osiedla

Deweloper ma wybudować na działce 7 bloków, w których powstanie od 190 do 230 mieszkań. Pod czterema blokami znajdzie się podziemny parking, trzy ostatnie dostaną podpiwniczenie. Bloki będą miały po 4 kondygnacje. Pięć z nich będzie 3-klatkowych, dwa – 2-klatkowe. W sumie, licząc miejsca na parkingach podziemnych i tych usytuowanych na powierzchni, dla mieszkańców przewidziano do dyspozycji 312 miejsc parkingowych, w tym minimum 18 dla osób niepełnosprawnych.

Wybudowane mają być także elementy małej architektury oraz nasadzona ozdobna zieleń.

Na razie nie wiadomo, kiedy zacznie się budowa nowego osiedla, ale patrząc na dopracowany w każdym szczególe projekt techniczny, wydaje się, że nastąpi to wkrótce.

Najpierw jednak głosowanie

Decyzja jest w rękach radnych i zapadnie pewnie na najbliższej sesji (26.02). W Radzie Miasta Legionowo rządzi większość popierająca praktycznie wszystkie pomysły prezydenta Smogorzewskiego. Jest więc bardzo prawdopodobne, że radni zagłosują na “TAK”. A to przekreśli nadzieje mieszkańców Legionowa na budowę w okolicy składu węgla nowej przeprawy przez tory, która naszemu miastu jest tak bardzo potrzebna. 

Dodać należy, że po wybudowaniu osiedla w mieście pojawi się kolejnych kilkaset samochodów. Dróg i przejazdów kolejowych jednak nie przybywa. Jak inwestycja wpłynie na komfort życia mieszkańców Legionowa? Wydaje się, że prezydent nie zadał sobie trudu, aby na to pytanie odpowiedzieć.

/red./

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close