Reklama

Legio EduLegionowskiNajważniejszeWiadomości

Legionowo: Mobbing w ZSO 2?

Reklama

W ostatnich dniach do redakcji Legio24.pl zgłosił się czytelnik, który zaalarmował o mobbingu, do którego miało dochodzić w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Legionowie. Czytelnik skarżył się także na dyrektor szkoły – Marię Serdeczną. Czy zarzuty są zasadne?

Reklama

Czytelnik, który zatelefonował do Legio24.pl skarżył się, że dyrektor szkoły, Maria Serdeczna zarządza placówką twardą ręką, nie wsłuchuje się głos Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców oraz uczniów. Jego zdaniem zarządzanie szkołą odbywa się w złej atmosferze, a każde słowo sprzeciwu jest szybko pacyfikowane. W placówce miało także dochodzić do jawnego łamania prawa pracy.

O całej sprawie poinformowaliśmy Urząd Miasta Legionowo. Na odpowiedź rzecznika ratusza – Tamary Mytkowskiej nie czekaliśmy długo. Okazuje się, że Urząd Miasta, który jest organem prowadzącym szkołę posiada informację o dwóch kontrowersyjnych zdarzeniach, do których doszło w ZSO2. – Obie to sprawy jednostkowe – jedna związana z lekcją wf niepełnosprawnego ucznia, druga dotyczy jednego z pracowników. Są to jednak jednostkowe i personalne sprawy, o szczegółach których nie możemy informować. Dzięki mediacjom udało się osiągnąć porozumienie – powiedziała naszej redakcji Tamara Mytkowska. Jednocześnie rzecznik UM Legionowo zastrzegła, że żadna z tych skarg nie dotyczyła dyrektor szkoły Marii Serdecznej.

Z kolei dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 – Maria Serdeczna przyznaje w piśmie skierowanym do Legio24.pl, że w placówce zdarzyła się sytuacja związana z oskarżeniami o mobbing. – Po otrzymaniu pisemnego zawiadomienia od jednego z nauczycieli o zaistnieniu sytuacji noszącej znamiona mobbingu, zgodnie z obowiązującymi w szkole wewnętrznymi procedurami antymobbingowymi, powołana została Komisja Antymobbingowa, która zajmuje się wyjaśnieniem tego przypadku. Przypominam jednocześnie, że sprawy dotyczące kwestii pomiędzy pracodawcą a pracownikiem rozstrzyga Sąd Pracy – pisze w swoim e-mailu dyrektor Serdeczna.

Brak współpracy? Dyrektor zaprzecza

Dyrektor Maria Serdeczna zaprzecza, jakoby nie było dobrej współpracy między nią, a Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim. I przedstawia długą listę projektów, które wspólnie udało się zrealizować:

Dyrekcja Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Legionowie ściśle współpracuje z Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim.
Regularnie odbywają się spotkania Rady i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego z dyrektorem szkoły, podczas których uczniowie przedstawiają swoje pomysły i zgłaszają swoje postulaty.

Wszystkie petycje samorządu uczniowskiego są realizowane (z wyjątkiem tych, które są niezgodne z przepisami prawa, po pisemnym poinformowaniu o powodach wydania decyzji odmownej ) np.
– zakup szafek uczniowskich i modernizacja szatni,
– ustawienie stojaków na rowery przy budynku szkolnym,
– modernizacja radiowęzła szkolnego oraz nagłośnienia przy współpracy z Radą Rodziców,
– zakup sprzętu sportowego, w tym bramek, które będą montowane w ferie zimowe oraz akcesoriów do kick – boxingu,
– stworzenie 16 stanowisk komputerowych dla uczniów w bibliotece szkolnej,
– wygranie 10 000 zł dzięki zaangażowaniu się całej społeczności szkolnej w konkurs na remont biblioteki szkolnej – remont będzie przeprowadzony w okresie wakacji letnich w 2016 r. , w tym zakup puff zgodnie z życzeniem młodzieży,
– zakup głośników na korytarze szkolne w celu podniesienia jakości odbioru nadawanej muzyki przez radiowęzeł,
– dokupienie ławek na korytarze szkolne – montaż w styczniu i w czasie ferii zimowych,
– podarowanie przez Radę Rodziców Samorządowi Uczniowskiemu kserokopiarki,
– zapewnienie przez Radę Rodziców budżetu parytetowego,
– organizowanie występów artystycznych młodzieży podczas przerw międzylekcyjnych,
– zakup koszulek z logo szkoły i wiele innych działań uwzględniających potrzeby Samorządu Uczniowskiego, takie jak organizacja imprez i koncertów.

Uczniowie wybierają opiekunów Samorządu Uczniowskiego. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego byli zaproszeni na posiedzenie Rady Pedagogicznej. W szkole odbywają się debaty okrągłego stołu.

Ponadto zaaprobowałam propozycję uczniów na:
– SZCZĘŚLIWY NUMEREK – przez cały rok szkolny – losowany automatycznie w elektronicznym dzienniku.
– Dzień Kolorowy – wszyscy ubrani w stroje w wyznaczonym kolorze – raz w miesiącu.
– DODATKOWE NIEPRZYGOTOWANIE ZA 100% FREKWENCJĘ – przez cały rok szkolny.
– KONKURS NA KLASĘ O NAJWYŻSZEJ FREKWENCJI – klasa w Gimnazjum i Liceum z najwyższą frekwencją otrzymują na koniec roku szkolnego nagrodę – konkurs organizowany we współpracy z Radą Rodziców.

Wiele przedsięwzięć w szkole podejmuję przy współpracy z Radą Rodziców i rodzicami, którzy konstruktywnie wspierają prace nauczycieli, działania Samorządu Uczniowskiego w realizacji różnych zadań, m. in. w Fesiwalu Nauki w Jabłonnie, Pikniku ekologicznego, Wigilii klasowych, organizacji Balu studniówkowego, Balu gimnazjalisty, Dni Legionowa, Festiwalu Nauki Kopernik w Warszawie.

(…)

Maria Serdeczna

Dyrektor szkoły

Coś musi być na rzeczy

Okazuje się, że choć UM Legionowo nie informuje o skargach na pracę placówki coś jednak musi być na rzeczy, a głos naszego czytelnika okazuje się być jednym z wielu. – Prezydent Piotr Zadrożny zamierza spotkać się z przedstawicielami samorządu uczniowskiego i Rady Rodziców. Po tych spotkaniach zapadnie decyzja co do ewentualnej kontroli w placówce – informuje Mytkowska, która jednak nie zdradza, co będzie tematem rozmów władz miasta z uczniami i rodzicami. Można się tylko domyślać, że chodzi o nie najlepszy – zdaniem niektórych rodziców i uczniów – odbiór poczynań dyrekcji szkoły.

Czy ewentualna kontrola coś wykaże?

Urząd Miasta Legionowo może zarządzić kontrolę w każdej placówce oświatowej, którą zarządza. W praktyce  jednak wcześniej o takiej kontroli jest informowana dyrekcja. Może się ona do niej bardzo dobrze przygotować. Informację tą nieoficjalnie potwierdził dziennikarzowi Legio24.pl dyrektor jednej z legionowskich szkół.

Jaka jest więc szansa, że kontrola w ZSO2 wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości? Trudno powiedzieć. Jednak głosów niezadowolonych rodziców oraz możliwych przypadków łamania prawa nie można ignorować. Jeśli okaże się, że w ZSO2 faktycznie dochodziło do rażącego naruszenia przepisów, to z całą pewnością sprawy nie da się “wyciszyć”, a osoby odpowiedzialne będą musiały ponieść konsekwencje.

Niedługo jest dyrektorem

Stanowisko dyrektora ZSO2 Maria Serdeczna objęła 1 czerwca 2014r. Pełnienie tej funkcji zostało jej powierzone – po rezygnacji poprzedniej dyrektor Małgorzaty Sujak – do 31.01.2015 r.. W grudniu 2014 r. odbył się konkurs, który Serdeczna wygrała. Za jego sprawą objęła dyrektorski fotel na okres od 1 lutego 2015 r. do 31 sierpnia 2019 r.

Pechowa placówka?

Niestety w ostatnich latach dość często w mediach pojawiały się niepokojące informacje związane z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Legionowie. W 2009 roku program UWAGA! telewizji TVN wyemitował filmik, w którym zobaczyć można było, jak uczennice ZSO2 biły swoją koleżankę (kliknij TUTAJ). O legionowskiej szkole zrobiło się głośno w całej Polsce. W 2013 roku informowaliśmy, że uczeń placówki wyskoczył przez okno (kliknij TUTAJ). W 2014 roku wybuchła afera związana z Wilgą H. – byłą nauczycielką ZSO2 (kliknij TUTAJ). Teraz pojawia się informacja, że w szkole pojawiły się podejrzenia o mobbing.

Jeśli chcą Państwo się podzielić swoją opinią w tej lub podobnych kwestiach – zapraszany do kontaktu poprzez e-mail [email protected] lub telefonicznie.

 

/red/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

31 razy komentowano

 1. @Katarsis

  Jesteś jedyną osobą na forum która broni dyrekcji tej placówki. To już powinno dawać do myślenia że w tej placówce dzieje się niedobrze

 2. Nienawistne komentarze to wysoce na wyrost, mowa jest o suchych faktach.
  Problemy wychowawcze są w każdej szkole, od tego jest kadra pedagogiczna żeby je rozstrzygać, nie mówimy tu o przestępstwach, którymi rzeczywiście zajmuje się Policja. Dyrekcja umywa ręce od problemów wychowawczych stosując spychologię bo tak łatwiej. Brak porozumienia jest też między Samorządem a Dyrekcją, nauczyciele uciekają z tej szkoły, brak dialogu i komunikacji działa wielowątkowo. Wprowadzanie cateringu, wówczas kiedy szkoła ma możliwości na przygotowywanie dobrych obiadów ma drugie dno, ktoś na tym zarabia, to są Fakty a nie wypociny frustratów. Proponuję zrobić rozeznanie sytuacji wśród młodzieży i nauczycieli zanim umieścimy tam swoje dzieci. Poznanie prawdy z pewnością oczyści zamęt, a mam nadzieję, że władze wprowadza ład w tej szkole. Mam na uwadze jedynie dobro swoich i innych dzieci, bo edukacja to nie biznes, ani bezwzględna walka o władzę.

 3. Tomas, zgadzam się z Tobą! Takich nienawistnych komentarzy dawno nie czytałam. Dodam, że wszystkie te wpisy to stek bzdur i czytając je, zastanawiam się kto za tym stoi i kto ma interes w szkalowaniu szkoły i szykanowaniu Dyrektor. Do ZSO 2 moja córka chodzi 5 rok, niebawem poślę tam swoje drugie dziecko bez najmniejszych obaw, bo moim skromnym zdaniem jest to jedna z najlepszych szkół w powiecie, bardzo dobrze wyposażona, ze świetną kadrą pedagogiczną. Dodam jeszcze, że dzięki działaniom Dyrektor, mam pewność, że w szkole jest bezpiecznie. Zarzut, że o przestępstwach nieletnich powiadamia się policję, jest niedorzeczny. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której mojemu dziecku grozi się nożem lub pobiciem, a Dyrektor nic z tym nie robi! Sfrustrowanym proponuję poszukać innego sposobu na rozładowanie napięć, niż wypisywanie tych wszystkich bredni.

 4. Do Moniki
  W takim razie Konopnicka nie jest normalną szkołą, bo tam stołówkę zlikwidowano już kilka lat tamu i jest katering. Obecnie w Konopnickiej uczą się nie tylko licealiści, ale również gimnazjaliści. Zresztą podobnie jest w wielu szkołach warszawskich.

 5. Mam nie odparte wrażenie że komentarze pisze grupa osób , która z obiektywną oceną tej sytuacji ma problem. Może jest tak dlatego że są one bądź ich bliscy , znajomi zaangażowani w ten konflikt osobiście . Racje pewnie rozkładają się równo , ale czuć tutaj zawiedzione ambicje , i pewnie żeby to zrozumieć trzeba by było się cofnąć do konkursu na stanowisko dyrektora ZSnr2 . Bo sytuacja że w szkole wszystko jest żle począwszy od merytorycznej pracy dyrektor , do składu w menu w stołówce to coś tu żle pachnie i nie jest to zapach z rzeczonej stołówki.

 6. Ja również miałem posłać do tej szkoły swoje dziecko ale słyszałem już bardzo dużo negatywnych opinii o Pani dyrektor.. i szczerze nie dziwie się czemu rodzice już zabierają swoje dzieci z tej szkoły .

 7. Miałam do tej szkoły posłać swoje dzieci , koleżanki też miły takie plany ale jak czytamy o tym co się tam dzieje to zdecydowanie zaczynamy szukać innej szkoły dla naszych dzieci ..Jak taka osoba może być dopuszczona do pracy z dziećmi ??Dlaczego do tej pory nikt nic z tym nie zrobił ? SKANDAL !!!! Swoją drogą słyszałam też o tym ,że z tej szkoły ma zniknąć stołówka a będzie wprowadzony katering.. Brak słów bo po pierwsze to szkoła a nie wesele czy inna impreza , po drugie którego rodzica będzie stać na takie “dania” ? po trzecie , w każdej NORMALNEJ szkole jest stołówka , po czwarte jeśli jedzenie to szkół jest dowożone to znaczy tylko jedno STARE,ODGRZEWANE,PODGRZEWANE = ŚMIECI !!!.. ta cała pani dyrektor ma chyba nie równo pod sufitem i żyję w innym świecie ..Jedno wiem na pewno ja ani moi znajomi nie poślemy tam swoich dzieci dopóki bedzie tam cyrk !!!

 8. Interwencja ze strony prezydenta powinna nastąpić jak najszybciej, brak współpracy dyrektora z wychowawcami i pedagogiem szkolnym skutkuje tym , iż problemy wychowawcze nie są rozwiązywane w szkole ale trafiają wprost do sądu. Pani Dyrektor chcąc się wykazać, nawet blachę spory koleżeńskie określa mianem przestępstwa. Dzieci są zastraszane i zmuszane do podpisywania się pod nieprawdą. Pani dyrektor angażuję sąd do spraw, które powinny zostać rozwiązane w gronie wychowawca – rodzic. Dziecko w tej szkole za drobnostkę jest odrazu karane. Nie ma żadnych wyjaśnień a sprawy trafiają do sądu. Uważam , że jest to przesada, że powinni odwołać ze stanowiska osobę, która nie potrafi rozwiązywać problemów wychowawczych, stosować życzliwego podmiotowego traktowania w procesie kształcenia i wychowania, godność ucznia powinna być szanowana przez dyrektora. Z przyjemnością wezmę udział w spotkaniu z władzami miasta, proszę o informację kiedy to nastąpi.

 9. nie tylko tutaj źle się dzieje ale w innych też nikt z władz nie zastanawia się dlaczego z tej “wzorcowej” placówki nauczycielki “uciekają” po kilka, przypadki rezygnacji po dwóch tygodniach, po przyjęciu ale jeszcze przed rozpoczęciem roku, wg władz to placówka “wzorcowa” pozory jednak mylą, nie wszystko co się błyszczy, błyszczy się prawdziwie!

 10. Dyrektorka doprowadziła do sytuacji w której ciągle wielu nauczycieli jest na “zwolnieniu lekarskim “. Jedna z nauczycielek nawet na zwolnieniu od psychiatry z powodu depresji . Nie wytrzymała tego co dzieje się w tej placówce. Szkoda że UM wszystkie problemy zamiata pod dywan .

 11. Drogi Panie Daro,zaszła pomyłka i komentarz tyczył się Pana” Katarsis”.Przepraszam,mój błąd:)Z Panem jak najbardziej się zgadzam…Pozdrawiam

 12. Droga Pani Katarzyno jeżeli uważa Pani moją sugestię aby Dyrekcja Szkoły zaczęła rozliczać i wymagać od swoich kucharzy gotowania smacznych posiłków takie jak są robione w innych szkołach jako cytuję “swój interes w tym żeby likwidować daną stołówkę” to proponuję ponowną edukację w pierwszych klasach szkoły podstawowej i tzw czytanie ze zrozumieniem,

 13. Tak to racja,słyszałam że nie tylko z uczniami Pani dyrektor nie potrafi się dogadać ale też i z współpracownikami.Co zaszło z wicedyrektorami że sprawa trafiła do sądu?

 14. W tym roku zastanawiałam się nad wyborem tej szkoły dla syna ale z tego co czytam chyba to nie jest dobry pomysł.Jednak warto poczytać opinię innych.Z tego co wiem za poprzedniego dyrektora szkoła była wysoko oceniana a teraz co się tam dzieje.Szok!

 15. Interwencja ze strony prezydenta jest nieodzowna, brak współpracy dyrektora z wychowawcami i pedagogiem szkolnym skutkuje tym , iż problemy wychowawcze nie są rozwiązywane w szkole ale trafiają wprost do sądu. Nawet niegrozny dowcip ze strony uczniów nosi nazwę przestępstwa, o dziwo poszkodowany, jeśli tak go można dobitnie określić przyjął przeprosiny i nie wnosił o ukaranie, a tym bardziej nawet nie wspomniał o sprawie w sądzie, to nadgorliwa pani dyrektor angażuję służby, które i tak w naszym mieście mają co robić. Przykłady można by mnożyć. Z przyjemnością wezmę udział w spotkaniu z władzami miasta, proszę o stosowną informację.

 16. Z tego co się orientuję uczniowie i nauczyciele chwalili sobie obiady a ceny były bardzo atrakcyjne.Zobaczymy jak będzie, gdy stołówkę przejmie osoba prywatna.Smaczniej to na pewno nie będzie, ale za to na pewno będzie drożej.Sprawą powinna zając się prokuratura lub Centralne Biuro Antykorupcyjne bo komuś tu za bardzo zależało na jej sprywatyzowaniu.Powszechnie wiadomo, że w Polsce każda prywatyzacja to koperta pod stołem a jak ktoś wcześniej napisał Urząd Miasta i Prezydent śpią jak zwykle i udają, że nie ma problemu.Stołówka to tylko jeden z wielu problemów związanych z Panią Dyrektor.

 17. Niech spróbują podnieść tylko cenę tych obiadów to moje dziecko po feriach już się więcej nie zapisze.Teraz są dobre domowe obiady i cena ok

 18. Bardzo dobre podsumowanie “Dyrekcja tej placówki nie za bardzo daje sobie rdę…” a mianowicie Pani Serdeczna nie jest kompetentna na stanowisko dyrektora skoro zamiast rozwiązywać problem woli sprywatyzować stołówkę.

 19. Panie Daro z tego co czytam wnioskuję że Pan lub Pani ma swój interes w tym żeby likwidować daną stołówkę,zostawię to bez komentarza.Pozdrawiam

 20. Skoro w jednej stołówce szkolnej da się ugotować praktycznie domowe jedzenie a w
  drugiej za identyczną lub podobną stawkę niejadalną breję wniosek nasuwa się sam.
  Dyrekcja tej placówki nie za bardzo daje sobie radę z pilnowaniem własnych pracowników

 21. Panie Daro, niech mi Pan wierzy, obiady w stołówce ZSO 2 są bardzo kiepskie, z tego co się orientuję stołówka ma w szkole nadal funkcjonować, obiady mają nie być z cateringu, podobno będą przygotowywane na miejscu, no tylko te ceny, mają niestety wzrosnąć :((

 22. @Katarsis
  Widocznie stołówka stołówce nierówna, miałem okazję spróbować jedzenie ze szkolnej stołówki z jednej z legionowskich szkół
  Zapewniam że to jedzenie niczym nie różniło się od jedzenia przyrządzanego w domu, był to zwykły domowy posiłek, bardzo smaczny zresztą
  Miałem też okazję zobaczyć posiłek z tzw cateringu. W życiu nie dałbym dzieciom w przedszkolu krokieta z farszem robionym z nie wiadomo z czego

 23. Pani Katarzyno, jeżeli obiady, które do tej pory serwowano w stołówce ZSO 2, Pani dziecko uważało za smaczne, to gratuluję, aż strach pomyśleć, co serwuje Pani dziecku w domu. Moja córka zrezygnowała z obiadów 1,5 roku temu, były wstrętne i właściwie niejadalne, do chwili obecnej korzystają z niej chyba właściwie już tylko desperaci. Jeżeli wraz z podwyżką ceny, wzrośnie jakość szkolnych obiadów, to jestem zdecydowanie za takim rozwiązaniem.

 24. Sądzę Katarzyno, że stołówkę dostanie w prezencie pan P. ten od domu handlowego M.

 25. A co sądzicie o prywatyzacji przez Panią dyrektor stołówki szkolnej od ferii?Taka prywatyzacja równa się z podwyżką cen obiadów dla ucznia.Z praktyki wiadomo że takie obiady w stołówkach są nie cieszą się dobrą opinią.Do tej pory moje dziecko było bardzo zadowolone z obiadów i do domu wracało najedzone.Gratuluję wspaniałego pomysłu!!!!!

 26. Bardzo proszę o informację kiedy odbędzie się spotkanie z Panem Zadroźnym w tej szkole? Chętnie wezmę w nim udział. Postępowanie dyrekcji w tej szkole jest skandaliczne.

 27. Tą placówką powinien się zająć prezydent Smogorzewski. Rodzice notorycznie wypisują swoje dzieci z tej szkoły. Powodem jest skandaliczne traktowanie uczniów przez dyrektor Serdeczną. W zeszłym roku z klasy 2 prowadzonej przez Panią Staniszewska odeszło pięciu chłopców.Pani dyrektor bezprawnie na trzy tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego wystawiła wszystkim tym chłopcom naganne z zachowania.Uczniowie wraz z rodzicami nie mieli możliwości wyjaśnienia problemu tylko z góry i niesłusznie ponieśli odpowiedzialność zbiorową. Przeciwko wszystkim chłopcom Pani dyrektor wniosła sprawę do sądu. Nie pozwoliła wychowawcy i pedagogowi szkolne mu wyjaśnić problemu. Z rodzicami prowadziła rozmowy na bardzo niskim poziomie.

 28. Wystarczy porozmawiać z ostatnio odwołanymi wicedyrektorami, może rozjaśnią trochę sytuację.

 29. Po publikacji i rozmowie z moimi dziećmi tekst jest niekompletny. Proszę zapytać o opinię uczniów o dyrekcji przekazanej zastępcy prezydenta. Rezygnacja przewodniczącej rady rodziców. Bardzo duża rotacja wicedyrektorów. Procedury antymobbingowe,dostępne na stronie szkoły – poczytajcie. TO JEST DRAMAT.Bałagan organizacyjny. Zamiatanie sprawy pod dywan przez urząd który nie chce wiedzieć co się dzieje. To są fakty. Wnioski nasuwają się same. Moje dziecko musi w tym uczestniczyć. Współczuję uczniom i pracownikom.

 30. a może “zatroskany” rodzić zająłby się wychowaniem swoich dzieci ..obserwuję codziennie ,odbierając dziecko z sąsiedniego przedszkola jak nastolatki z tej szkoły zachowują się po wyjściu ze niej …”mowa ojców naszych”… papierochy …jeszcze na terenie szkoły a nie są to 18 latkowie …Może raczej Policja zajęłaby się ta placówką i sądy rodzinne … bo chyba na “zatroskanych ” rodziców za późno…

 31. Za Ziemichód i Sujak szkoła działała bardzo dobrze i to blisko 20 lat. Zawsze miały czas dla nauczycieli i uczniów. Absolwenci robią międzynarodowe kariery. A teraz ciągle są jakieś problemy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close