Reklama

KomunikacjaLegionowskiWiadomości

Legionowo: KZB i PEC będą zarządzać Centrum Komunikacyjnym od 1 stycznia

Reklama

W niedzielę (1.01) konsorcjum należących do miasta spółek KZB i PEC formalnie przejmie zarząd nad legionowskim Centrum Komunikacyjnym. Specjalną umowę w tej sprawie podpisano w czwartek (29.12). Ma ona obowiązywać, zgodnie z podjętą rok temu uchwałą Rady Miasta przez okres 20 lat.

Reklama

Przedmiotem dzierżawy jest budynek dworca wraz z Mediateką, parking wielopoziomowy na os. Piaski oraz budowany parking od strony centrum miasta, nowo wybudowana część przejścia podziemnego od strony os. Piaski oraz teren na którym znajdują się przystanki autobusowe wraz z postojem taksówek. Jak zaznacza Urząd Miasta Legionowo w wydanym w piątek komunikacie, przed podpisaniem umowy ratusz otrzymał formalną akceptację tej formy zarządzania nieruchomością od wszystkich instytucji pośredniczących.

– Konsorcjum miejskich spółek zajmie się m.in. wynajmem lokali wewnątrz budynku dworca, ale ma obowiązek uwzględnienia wyników raportu z konsultacji społecznych dotyczących przeznaczenia tych lokali. W umowie zapisano bezwzględny zakaz wynajmowania lokali na cele związane z prowadzeniem gier na automatach, jak również jakiejkolwiek innej działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych. Na dworcu nie pojawi się także działalność typu sex-shop lub polegająca na wprowadzaniu do obrotu substancji psychotropowych lub odurzających, w szczególności tzw.”dopalaczy”. Dzierżawca jest zobowiązany do zapewnienia niezakłóconego funkcjonowania dworca oraz zapewnienia możliwości prowadzenia działalności przez wszystkich przewoźników zbiorowego transportu pasażerów w sposób bezpieczny i zgodny z odrębnymi przepisami. Dzierżawca ma obowiązek zachowania przeznaczenia obiektu i musi działać na rzecz zwiększenia liczby osób korzystających z transportu zbiorowego – czytamy w komunikacie legionowskiego ratusza.

Obietnice sobie, życie sobie

W umowie, zgodnie z obietnicą złożoną przez władze Legionowa znalazł się także obowiązek utworzenia punktu kasowego. Może być on zorganizowany zarówno przez dzierżawcę, jak i osobę trzecią. Jednak jak pisaliśmy w tym artykule jeszcze do niedawna żaden z głównych przewoźników nie był zainteresowany otwarciem kasy w Legionowie. Pytanie, co zrobi nowy zarządca, by zachęcić ich do zmiany decyzji pozostaje otwarte.

Po co ta dzierżawa?

Sprawa dzierżawy Centrum Komunikacyjnego, a w szczególności dworca jest bardzo interesująca. Kilka lat temu bowiem Prezydent Legionowa wystąpił do radnych o zgodę na wydzierżawienie poszczególnych lokali w budynku dworca. Pod koniec zeszłego roku zgłosił się jednak do radnych z inną propozycją – wydzierżawienia całego Centrum Komunikacyjnego, czyli dworca i parkingów wielopoziomowych. Jak Smogorzewski tłumaczył tak radykalną zmianę zdania? Stwierdził, że gmina nie ma wystarczających sił i środków na utrzymanie obiektów, dodatkowo prywatny zarządca według niego będzie bardziej efektywnie administrował Centrum. Mało to jednak przekonujące,  bo przecież działająca w Legionowie, utworzona przez Smogorzewskiego miejska spółka KZB Legionowo została powołana między innymi właśnie do profesjonalnego zarządzania miejskimi nieruchomościami. O sprawie zrobiło się głośno, a wiele pytań pozostało bez odpowiedzi, między innymi to, dlaczego prezydent nagle zmienił zdanie i chce przekazać publiczny majątek – na 20 lat – prawdopodobnie w prywatne ręce.

Kilka miesięcy temu po rozstrzygnięciu przetargu okazało się ostatecznie, że dzierżawcą legionowskiego Centrum Komunikacyjnego będzie jednak konsorcjum gminnych spółek – PEC Legionowo i KZB Legionowo. Pytanie, po co miasto zorganizowało przetarg na dzierżawę, skoro miejskie spółki mogą bez przetargu zarządzać majątkiem gminy? I jak to się stało, że teraz miasto (PEC i KZB to spółki w 100% pozostające w rękach gminy) już ma odpowiednie środki i kadry do zarządzania Centrum Komunikacyjnym, choć wcześniej Smogorzewski zapierał się, że Legionowo z tym zadaniem sobie nie poradzi?

Przy ocenie całej sytuacji powinniśmy wziąć pod uwagę dodatkowy, istotny fakt – w kraju zmieniła się władza, która teraz szczególnie przygląda się samorządowcom wywodzącym się z Platformy Obywatelskiej, a przecież Smogorzewski z tą opcją sympatyzuje.

Przeczytaj więcej na ten temat:

/red/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close