Reklama

Biznes, praca, pieniądzeLegionowskiListy do redakcjiWiadomości

Legionowo: Kupcy na targowisku nie wydają paragonów. Mamy odpowiedź skarbówki

Reklama

Kilka tygodni temu na łamach Legio24.pl publikowaliśmy list naszego czytelnika, który zwracał uwagę na to, że kupcy sprzedający swoje produkty na targowisku miejskim w Legionowie nie wydają kupującym paragonów. – Za każdym razem gdy proszę o paragon spotykam się ze zdziwieniem sprzedającego bądź śmiechem lub nawet niewybrednymi wulgarnymi uwagami. Tak na prawdę na całym targowisku, ze wszystkich znanych mi z widzenia handlowców, jest tylko jeden sprzedawca, który posiada kasę fiskalną i każdemu sam wydaje paragony – pisał na początku listopada pan Krzysztof. Odpowiednie zapytania w tej sprawie wysłaliśmy do Urzędu Skarbowego w Legionowie. Dziś publikujemy odpowiedź jaką otrzymaliśmy od urzędników.

Reklama

Naczelniczka Urzędu Skarbowego w Legionowie Edyta Waligóra dość ogólnie odniosła się do opisywanej przez naszego czytelnika sytuacji na targowisku miejskim w Legionowie. Przypomniała ogólne zapisy prawne dotyczące prawidłowej rejestracji sprzedaży oraz zapewniła, że kontrolerzy skarbówki sprawdzają, czy sprzedający stosują się do nich.

W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że obowiązek stosowania kas fiskalnych nie dotyczy przedsiębiorców, u których kwota obrotu ze sprzedaży towarów i usług (…) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 tys. zł . Sprzedawcy są zobowiązani jednak do ewidencjonowania każdej sprzedaży np. w przysłowiowym zeszycie po to, by wiedzieć, czy i kiedy przekroczą limit 20 tys. zł.

Po jego przekroczeniu są zobowiązani (również w trakcie roku) do wprowadzenia kasy fiskalnej.

 

– W celu wyeliminowania nieprawidłowości polegających na niewypełnianiu obowiązków ewidencjonowania sprzedaży za pośrednictwem kas rejestrujących pracownicy Urzędu Skarbowego w Legionowie cyklicznie podejmują działania kontrolne w zakresie obowiązku posiadania kasy oraz dokonywania na niej ewidencji sprzedaży, obowiązku wydawania paragonów, a także obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży. Działania tutejszego organu nie ograniczają się jedynie do targowiska miejskiego w Legionowie, ale obejmują cały obszar powiatu legionowskiego. Głównym celem działania jest ograniczenie zjawiska „szarej strefy”.

Czynności kontrolne polegają na sprawdzeniu, czy sprzedawcy prowadzą swoją działalność zgodnie z przepisami prawa, to jest czy ewidencjonują sprzedaż za pośrednictwem kas rejestrujących, czy wydają paragony fiskalne, a także – w przypadku braku kasy fiskalnej – czy prowadzona jest ewidencja sprzedaży – pisze w odpowiedzi na nasze pytania naczelniczka legionowskiej skarbówki Edyta Waligóra.

Najczęstsze nieprawidłowości

W 2018 i 2019 roku najczęściej spotykaną nieprawidłowością było dokonywanie sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej, a także brak ewidencji sprzedaży w miejscu prowadzonej sprzedaży.

List naszego czytelnika publikowaliśmy w TYM ARTYKULE

/red./

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AntySPAM *

Back to top button