ReklamaKomunikacjaLegionowskiNajważniejszeWiadomości

Legionowo: Konflikt o tunel na Bukowcu. Mieszkańcy go nie chcą!

Reklama

Mieszkańcy legionowskiego Bukowca nie chcą w swojej okolicy przeprawy kolejowej. Uściślając – żadnej przeprawy – ani tradycyjnego przejazdu, ani tunelu. Ich zdaniem miasto nie powinno kierować dodatkowego ruchu samochodowego na ulice Polną, Kwiatową oraz pozostałe znajdujące się na Bukowcu. Mieszkańcy Bukowca w swoich działaniach wydają się być zdeterminowani. Planują nawet protest.

Reklama

Kilka dni temu Legionowo obiegła wiadomość o zmianie planów ratusza w sprawie nowej przeprawy przez tory kolejowe na Bukowcu. Urzędnicy zrezygnowali z pierwotnie forsowanej propozycji budowy tunelu “na tyłach” os. Nowy Bukowiec. W zamian proponują wybudowanie go w ciągu ulic Kwiatowa – Polna, w miejscu obecnego przejazdu. – W celu jej jak najszybszej realizacji Urząd Miasta złoży w najbliższych dniach do PKP Polskie Linie Kolejowe koncepcję budowy przeprawy w ciągu ulic Polna – Kwiatowa – czytamy w oficjalnym komunikacie legionowskiego ratusza.

Co zmieni się w projekcie tunelu poza lokalizacją?

Według informacji Urzędu Miasta Legionowo, koncepcja budowy niezmiennie zakłada budowę tzw. małego tunelu, czyli przewidzianego wyłącznie dla ruchu lokalnego. Przeprawą ze względu na warunki techniczne (wysokość 3,5 m) nie przejadą samochody ciężarowe.

Znajdą się w niej dwa pasy ruchu oraz w części oddzielonej od drogi ciąg pieszo – rowerowy. W ramach realizacji inwestycji powstanie również rondo usprawniające ruch z ulic Przemysłowej i Kwiatowej.

Mieszkańcy znów przeciwni

Kilka miesięcy temu podczas konsultacji społecznych mieszkańcy Bukowca byli przeciwni planom budowy tunelu za os. Nowy Bukowiec. Obawiali się hałasu samochodów oraz zwiększonego ruchu drogowego na osiedlowych uliczkach. Wtedy zdecydowanie bardziej odpowiadała im koncepcja budowy tunelu w ciągu ulic Polna – Kwiatowa. Teraz kiedy miasto zmieniło zdanie i planuje budowę tunelu w miejscu już istniejącego przejazdu wydawać by się mogło, że mieszkańcy mogą odetchnąć z ulgą. Nic bardziej mylnego!

Część z nich jest przeciwna tej inwestycji. Tym razem obawiają się przede wszystkim tego, że z tunelu korzystać będzie za dużo samochodów. Jeszcze więcej niż obecnie z przejazdu. Mieszkańcy Bukowca planują wysłanie do ratusza petycji, a nawet uliczny protest. Ma się on odbyć na przejeździe kolejowym w ciągu ulic Kwiatowej i Polnej 22 maja w godz. od 17:00 do 19:00.

Nie można oprzeć się wrażeniu, że mieszkańcom Bukowca każda przeprawa przez tory będzie przeszkadzać. Skupieni na negatywach planowanego tunelu zdają się jednak nie zauważać jego pozytywów np. możliwości szybkiego dojechania w ich okolicę straży pożarnej czy karetki pogotowia. W sytuacji pożaru, czy zagrożenia życia liczą się minuty. Dodatkowe 2 km poszerzonej DK-61 nie załatwią do końca sprawy korków. Wystarczą wyjazdy lub powroty z weekendów, by wiadukt w dalszym ciągu zapełnił się autami, tak jak ma to miejsce obecnie.

Rozsądek podpowiada, że ta część miasta powinna mieć “swoją” bezkolizyjną przeprawę przez tory. Pozostaje pytanie jak pogodzić interesy przeciwników i zwolenników inwestycji, bo tacy przecież też mieszkają na Bukowcu.

/red./

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

5 razy komentowano

  1. Jestem mieszkańcem i jak najbardziej chcę ,więc proszę adekwatnie pisać ,że duża część mieszkańcòw jest za.

  2. Spokojnie, żaden tunel w tym miejscu nie powstanie. Jeśli już to na Roi ale najprawdopodobniej żaden na Bukowcu.

  3. Oczywiście że to jest wyrzucanie pieniędzy w błoto. Przeprawa jest potrzebna w centrum miasta, tu ją my mieszkańcy centrum miasta chcemy.

  4. Jednak ludzie wolą wąchać spaliny jak stoi korek przed przejazdem do Zakopiańskiej?!?

  5. Jak załatwicie darmowe podłączenie wszystkich domów z ulicy kwiatowej do wodociągowej sieci miejskiej, to budujcie ten tunel. Jego budowa spowoduje obnizenie poziomu wód gruntowych, a nie każdy ma kilka tysięcy złotych na podłączenie się do sieci wodociągowej. Przy okazji mozna od razu wybudowac na kwiatowej progi zwalniajace, bo non stop samochody jezdza tam 80 km/h.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close